Pripravte si vianočné menu inak. Zdravšie a štíhlejšie

Celý rok sa snažíte dodržovať zásady zdravého stravovania, tak prečo by ste ich práve na Štedrý deň mali všetky hodiť za hlavu? Nebolo by na tom určite nič zlé, keby tento úlet trval iba jeden deň. Horšie ale je, že keď zhrešíte jeden deň dokážete to aj druhý, čo zaručene spôsobí, že opätovne nabalíte vaše poctivo odcvičené kilá. Našťastie, pomocou niekoľkých účinných tipov prežijete tento Štedrý deň chutne a aj diétne.

Pripravte si vianočné menu inak. Zdravšie a štíhlejšie
23. DEC 2013

Nehladujte počas dňa

Počas dňa v žiadnom prípade nehladujte. Jedzte malé jedlá počas celého dňa. Dajte si aj proteínový koktail, ako desiatu. Metabolizmus musí mať určitú hladinu, nesmie sa spomaliť.

Pozor na alkohol

Prípitok je povolený, ale určite to s alkoholom nepreháňajte. Určite ho nepite pred jedlom, pretože podporuje chuť a jeho vlastná kalorická hodnota rozhodne nie je zanedbateľná!

Zákusky

Bielu múku v zákuskoch je ideálne nahradiť viaczrnnou a sladidlá ako cukor a med náhradnými prírodnými sladidlami ako stévia, xylitol alebo erytriol. Čokoládový krém je možné urobiť z horkej čokolády a ťažké krémy sa dajú odľahčiť, keď namiesto stuženého tuku použijete maslo alebo kokosový olej.

Kapustnica

Aj vegetariánska kapustnica nie je najhoršia voľba, pretože klobása do zdravého stravovania určite nepatrí. Klobásu je však možné nahradiť napríklad hríbikmi.

Ryba

Vymeňte tučného kapra za diétnejšiu rybu, napríklad lososa, šťuku, či tuniaka. Trojobal tento rok nahraďte olivovým olejom a tepelnou prípravou v rúre. Takto upravená ryba chutí výborne a tiež tak nezaťaží vaše trávenie, ako keby bola ryba vysmažená.

Šalát

Zemiakový šalát nie je nutné pripravovať stále rovnakým nezdravým a zaťažujúcim spôsobom s kukuricou, vajíčkami a uhorkami. Jednou s možností, ako šalát odľahčiť je príprava vlastného dressingu, ktorý použijete namiesto tučnej majonézy. Horčica, kombinácia správnych korení a jogurt sa postará o správnu chuť, no žiadne kalórie navyše.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pripravte si vianočné menu inak. Zdravšie a štíhlejšie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.