Raňajky by mali byť...

redakcia

Módnym vlnám a trendom podlieha aj stravovanie, a to rovnako ako oblečenie alebo výzor popových hudobníkov. 

Raňajky by mali byť...
5. AUG 2016

Jedna vec však platí naprieč rokmi stále. Je ňou neoceniteľný význam raňajšieho jedla pre celkovú kvalitu nášho dňa a fungovania organizmu.

Ak je polievka základom obedňajšieho menu, potom sú raňajky gruntom celého dňa. Je to celkom logické vzhľadom na fakt, že pre ľudské telo ide o prvé jedlo po niekoľkých hodinách (keď rátame večeru ako posledné jedlo a po nej niekoľko hodín spánku). Správne raňajky by teda mali tvoriť komplexnú zložku všetkých dôležitých prvkov, ktoré ľudský organizmus k svojmu fungovaniu potrebuje. Nevynechávajte preto sacharidy, tuky, bielkoviny ani vitamíny či minerálne látky. Pokiaľ sa dá, vyberajte si prirodzené zdroje týchto látok a kvalitné potraviny z overeného obchodu alebo od dodávateľa, ktorému dôverujete. Sezónnosť sa snažte využiť na maximum, také dobré rajčiny alebo uhorky ako v lete inokedy nezoženiete.

Vstaňte a napite sa

Čo obyčajne urobí človek po tom ako vstane z postele? Pravdepodobne ukojí isté fyziologické potreby, vybaví rannú hygienu, oblečie sa a dá sa do prípravy raňajok. Samotnému prijímaniu potravy by však mal predchádzať raňajší dúšok čistej vody. Aj počas spánku totiž dochádza k úbytku tekutín, a preto je dobré ich hneď po prebudení doplniť pohárom vody, čím zároveň naštartujete aj svoje trávenie. Raňajší nápoj môžete pokojne obohatiť aj o šťavu z citróna podľa vašej chuti.

Raňajky by mali byť pestré na pohľad aj chuť

Pri voľbe raňajok by ste mali voliť kompromis – jedlo by vás malo plnohodnotne zasýtiť na niekoľko hodín, no zároveň by nemalo vyvolávať pocit ťažkého žalúdka. Vyhnite sa preto nadmernému konzumovaniu údenín, radšej pred seba položte pestrý tanier. Polotovary možno majú pekný obal, no v konečnom dôsledku vám nedajú toho toľko ako čerstvá zelenina a chlieb so syrom a prvotriednou šunkou. Vyskúšajte tiež vločky s ovocím, akurát namiesto zaužívaného jogurtu ich zalejte vriacou vodou. Počkajte, kým vločky napučia a konzumujte. V jednej takejto porcii dostanete dostatok vlákniny, kvalitných bielkovín aj sacharidov. Do vločiek môžete prisypať tiež všakovaké semienka (zdroj kvalitných tukov) alebo goji – zázračné ovocie pôvodom z Ázie, ktoré obsahuje prospešné antioxidanty, dvadsať rôznych vitamínov a aminokyselín a pomáha znížiť hladinu krvného tlaku a cholesterolu.

Odporúčame sušené bobule goji.

najtelo goji

Bez kávy ani na krok

Mnohí si ráno bez kávy alebo čaju ani nevieme predstaviť. Skúste svoj nápojový lístok obohatiť o zelenú kávu. Ide o kávu, ktorej zrnká neprešli pražením a vďaka tomu si v sebe zachovali mnoho prospešných látok. Zelená káva prospieva činnosti mozgu a celkovej vitalite, pôsobí ako antioxidant a napomáha tiež spaľovaniu tukov. Dá sa piť v kombinácii s klasickou praženou kávou aj samostatne, chuťou trochu pripomína zelený čaj.

Odporúčame skvelú zelenú kávu.

najtelo káva

Zdroj: Najtelo.com

Zdroj: PR

Zdroj foto: unsplash.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Raňajky by mali byť...

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.