Recenzia: Vivobarefoot Stealth 2

Michal Lakatoš

Nie som Vivobarefoot začiatočník, a preto som šiel do tejto recenzie poznačený skúsenosťami z iných modelov tejto značky. 

Recenzia Vivobarefoot Stealth 2
Zdroj: Michal Lakatoš
11. OKT 2017

Predchádzajúce skúsenosti

Model Ultra 1. generácie bol mojím prvým kontaktom s Vivobarefoot. Prvotné nadšenie a celkovo dobrý dojem jednoduchosti a praktickosti týchto topánok mierne poznačila iba menej odolná podrážka, ktorá sa dlhodobým a pravidelným používaním opotrebovala. Musím ale objektívne dodať, že ja topánky nešetrím, takže aj tieto som “schodil” až kým neboli skrz podrážku deravé.

Model Ultra 2. generácie mal už slabé miesta podrážky posilnené patentovanou oderuvzdornou podrážkou, odolnou proti prepichnutiu, čím sa u mňa tieto topánky posunuli na samotný vrchol ideálnej predstavy o voľnočasovej obuvi. Kritériá - jednoduchosť, praktickosť (žiadne šnúrky), vzdušnosť, použiteľnosť všade okrem plesu a odolnosť voči mne a môjmu užívateľskému štandardu. Používam ho dnes.

Model Achilles. Akási kombinácia “žabiek” a sandálov, ktorú najlepšie charakterizujem prirovnaním k cvičebnému náčiniu pod názvom kettlebell. Kettlebell je odliatok železnej gule s madlom. Teda blbuvzdorný, nekompromisný a nezničitelný nástroj na nárast sily a brutálny útok na vašu kondíciu. Achilles je odliatok “žabky” z kvalitného materiálu posilnený patentovanou, oderuvzdornou podrážkou odolnou voči prepichnutiu, z ktorého doplnením pásku so zapínaním na suchý zips urobíte za pár sekúnd sandále vhodné na tzv bosé behanie. Blbuvzdorné, nekompromisné, nezničiteľné. Používam ho dnes.

Topanky vivo barefoot fitness 1

Vivobarefoot STEALTH 2 L BLACK/RED

Očakávania a obavy

Po predchádzajúcich skúsenostiach som mal samozrejme predstavy a očakávania. Čakal som v prvom rade pohodlie, resp. istý komfort pre chodidlo. No mal som aj obavy.

V týchto topánkach je oproti modelom, v ktorých som mal tú česť chodiť, aj výstelka vnútri topánky, tiež vyberateľná vložka, sieťovina na povrchu topánky a najmä šnúrky. Trpím fóbiou (oprávnenou) z rozväzujúcich sa šnúrok na topánkach a samovoľne “vyliezajúcou” topánkovou vložkou. 

Všetky predchádzajúce modely, v ktorých som trhal asfalt aj rodnú hrudu, boli úplne voľné, otvorené a vzdušné topánky, ideálne do letných horúčav.

STEALTH 2 sú napriek avizovanej ľahkosti a vzdušnosti predsa len uzavretými topánkami a tak som bol veľmi zvedavý na ich “správanie sa” v podmienkach tropických horúčav, ktoré pri testovaní vládli.

Výrobca uvádza vhodnosť použitia pre účely behu, fitness a crosfit.

Behu sa už veľmi nevenujem, okrem občasných šprintov.

Venujem sa silovo kondičnému tréningu s vlastnou váhou, kettlebell a veľkou činkou. Až na niekoľko výnimiek trénujem výhradne naboso. Jednoducho potrebujem mať “živý” kontakt chodidla s podlahou.

Ak som aj skúšal nejaké športové topánky pri tréningu, v drvivej väčšine išli do niekoľkých minút dole z nohy.

STEALTH 2-ky dostali tiež šancu pri tréningu.

Prvý dojem

Po vizuálnej stránke mi topánky jednoducho sadli na prvý pohľad. Tam nemám čo dodať. Snáď len pre mňa veľmi milé prekvapenie v podobe reflexnej úpravy špičky, päty aj jazyka topánky. Žiadne svietielkujúce pásiky, srdiečka, či smajlíci. Cez deň o ničom nevieš, ale keď zapadne slnko bude ťa v odraze svetla vidieť na diaľku. Nečakané, potešilo. Za super nápad tlieskam.

Prvý kontakt

Topánky sú skutočne ľahučké. Veľkosť mi sadla na prvýkrát. Zvyčajne nosím číslo 8 (42), táto veľkosť sedela aj pri testovaných topánkach.

Komfort, pohodlie

Ako už býva zvykom pri nových topánkach, prvé kroky treba občas pretrpieť, kým sa rozchodia a kým si v nich chodidlo nájde svoj priestor a prispôsobí si ich. Bolo to tak aj pri modeloch Ultra 1-2 a Achilles. Pri modely STEALTH 2 som však toto nezaregistroval. Od momentu prvého obutia nebol pocit komfortu a pohodlia ničím rušený.

Vzdušnosť

Obavy z uzavretých topánok v letných horúčavách sa nakoniec nenaplnili. Topánky su naozaj príjemne vzdušné. Nosil som ich vždy na ponožkách, teda nie úplne na bosej nohe, čo je ale tiež možná a vhodná alternatíva.

Šnúrky, obúvanie, vyzúvanie

Od prvého obutia a zaviazanie šnúrok, sa mi rozviazali po niekoľkých týždňoch denno-denného nosenia iba raz na jednej topánke. Obúvanie zvládam s pomocou jedného prsta a vyzúvanie samozrejme bez. Možno hlúposť, ale pre mňa jedno z najdôležitejších kritérií.

Vyberateľná vložka

Obavy nenaplnené. Našťastie je vložka vyberateľná a nie samovoľne sa vysúvajúca. Osobne som používal topánky takmer vždy s vložkou.

Beh-šprint

Šprintovať bosý po asfalte nie je nič pre mňa. No šprintovať obutý “naboso” je veľmi vďačná skúsenosť. Plusové body.

Tréning v gyme

Crawling, pohybové cvičenia Ground Force Method, silový tréning s kettlebell (TGU, swing, press, Snatch a pod.), silový tréning s veľkou činkou (ľahšie až stredne ťažké drepy, čelné drepy, mrtvý ťah), vertikálne aj horizontálne skoky, tlačenie sánok. Nevyzul som ich ani v jednom prípade. Aj keď som ich mal obuté, nevzali mi pocit bosých nôh a “živý” kontakt s podlahou. U mňa prešli.

Bežné, vychádzkové nosenie

Topánky, najmä vo farebnej kombinácii black/red nepôsobili rušivo v kombinácii so šortkami, dlhými nohavicami, riflovými nohavicami, či väčšinou voľnočasového oblečenia. Z tohoto uhla pohľadu majú teda širšie možnosti využitia ako modely, ktoré som spomenul vyššie. Ľahkosť a vzdušnosť topánok sa samozrejme osvedčili aj pri bežnom nosení.

Nepriaznivé počasie

STEALTH 2  nie sú úplne “otvorené”, ale ani “uzavreté” topánky. Sieťovina na zvršku topánky nezabráni prieniku vody do vnútra, preto treba zvážiť použitie topánok podľa počasia. Letný dáždnik zvládli bez ujmy, no pri silnom daždi už treba počítať s následným sušením. Pri vyberateľnej vložke a sieťovanom zvršku topánok to ale nebude až taká tragédia. 

Upozornenie

Citeľný komfort a ľahkosť topánok môžu byť pascou pre tých užívateľov, ktorí nemajú skúsenosti s takzvanými “bosými” topánkami. Okamžite máte totž pocit, že si ich nechcete vyzuť a chcete v nich chodiť celý deň. Podrážka je ale hrubá 3 mm, pričom rozdiel medzi pätou a špičkou je 0 mm. Jediným tlmiacim faktorom je teda iba štruktúra a tlmiaci systém chodidla. Pre kĺby, šľachy, úpony a svaly, ktoré nie sú zvyknuté na dlhodobý priamy kontakt chodidla so zemou či podlahou je potrebné na začiatku zvoliť kratšie trasy pre chodenie v týchto topánkach.  Po krátkom období adaptácie však určite oceníte benefity chodenia naboso v “bosých” topánkach.

Topanky vivo barefoot fitness 2

Zhrnutie

Ak chcem chodiť bosý, ale obutý, topánky Vivobarefoot model STEALTH 2 sú určite dobrou voľbou. Bežné nosenie, tréning v gyme, šprinty na asfalte. Všade urobili pozitívny dojem. Čo som nevyskúšal a neviem potvrdiť je použitie pri turistike a odolnosť pri dlhodobejšom používaní. Ako sa bude správať sieťka na povrchu či spoje medzi zvrškom a podrážkou. To ukáže čas. Pokračujem v testovaní. Neskôr sa podelím o nové skúsenosti.

Zdroj video: Michal Lakatoš

Technické údaje od výrobcu

Vhodné na: beh, fitness, crossfit.

Podrážka: mäkká, 3 mm hrubá, oderuvzdorná, s patentovanou ochranou proti prepichnutiu.

Vonkajšia časť topánky: sieťovina vystužená lamináciou zaisťujúca skvelú priedušnosť a komfort.

Vnútorná časť topánky: Hi-tech podšívka z Dri-Lex® vlákna odvádzajúceho vlhkosť, antibakteriálna ochrana Aegis.

 

AUTOR ČLÁNKU:

Michal Lakatoš
Silovo kondičný tréner
SFG1 inštruktor 

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Recenzia: Vivobarefoot Stealth 2

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.