Ryžové mlieko príjemne chutí a má všestranné použitie

Najčastejšie siahneme po alternatívach mlieka, keď nám zistia alergiu alebo intoleranciu, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi rozšírené. 

Ryžové mlieko príjemne chutí a má všestranné použitie
9. JUL 2015

Ryžové mlieko býva jedno z najpoužívanejších pre jeho všestrannosť, príjemnú chuť a prijateľnú cenu. Ryžové mlieko si dokonca vieme pripraviť aj doma z dvoch ingrediencií a stojí nás neporovnateľne menej ako v obchode. Používajú ho aj vegáni, ktorí majú intoleranciu alebo alergiu na sóju.

Nutričné hľadisko

V porovnaní s klasickým mliekom, ryžové neobsahuje laktózu ani cholesterol. Ak sa pozrieme na kalórie, tak ryžové mlieko obsahuje o 100 kJ menej ako priemerné plnotučné mlieko. Čo sa týka bielkovín, tak plnotučné mlieko obsahuje až 10-krát viac bielkovín ako ryžové, no sacharidov obsahuje o čosi menej (o 1,4 g/100 ml). Plnotučné mlieko obsahuje 3-krát viac tukov ako ryžové mlieko. Plnotučné mlieko obsahuje na 100 ml približne 118 mg vápnika, ryžové mlieka bývajú vápnikom fortifikované.

Odporúčame: Alnatura ryžový nápoj s vápnikom BIO, 1 l. Je čistá rastlinná alternatíva k mlieku a môže byť použitá všestranne na prípravu nápojov, k müsli ako aj na varenie a pečenie. Je čisto prírodný, bez laktózy, mliečnej bielkoviny, lepku, pridania cukru a má nízky obsah tuku. Zakúpite v sieti dm drogerie markt

dm ryžový nápoj

Použitie

Ryžové mlieko je prirodzene mierne sladké, no nie je to na škodu pri použití v slaných jedlách, ako sú napríklad polievky (brokolicová, tekvicová...). Ryžové mlieko je ideálne aj do sladkých pokrmov, ako sú rôzne kaše, pudingy či smoothies, no rovnako dobre poslúži aj pri príprave koláčov, báboviek či iných sladkostí. Môžeme ho použiť aj ako náhradu mlieka do kávy. Na trhu existuje aj ryžová smotana, ktorá je hustejšia ako mlieko a je vhodná všade tam, kde sa používa smotana na varenie. Dnes už je možné dokonca kúpiť aj ryžové jogurty.

Domáca príprava ryžového mlieka

Potrebujeme:

  • 1/2 hrnčeka uvarenej hnedej ryže (najlepšie, ak ju pred varením na noc namočíme)
  • 2 hrnčeky vody
  • výkonný mixér
  • na dochutenie môžeme použiť: vanilku, kokosový cukor, kakao, škoricu

Postup: 

Uvarenú ryžu rozmixujeme na pastu, zriedime vodou, dochutíme. Skladujeme v chladničke 5-6 dní. 

Okrem tohto spôsobu existujú aj prístroje na výrobu rastlinného mlieka, do ktorých sa nasype obilnina (ryža, quinoa, konopné či iné semienka...) a zaleje sa to vodou.

Aj keď je ryžové mlieko všeobecne dobre tolerované, pozor však na možnosť neznášanlivosti. Tak ako takmer každá potravina, aj ryža môže spôsobiť tráviace problémy. Intolerancia sa vie vyvinúť, ak dlhodobo konzumujeme jeden typ potraviny, preto aj tento typ mlieka je dobré občas zameniť napríklad za ovsené, mandľové alebo kokosové. 

Odporúčame: Alnatura prírodný ryžový nápoj BIO, 1 l. Je čisto prírodný nesladený produkt, ktorý neobsahuje laktózu (mliečny cukor), lepok, mliečne bielkoviny, cholesterol a má vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín. Tento produkt je čisto rastlinnou alternatívou mlieka a môže sa použiť rôzne: do müsli, ako aj na varenie a pečenie. Ľahká sladká chuť vzniká fermentáciou ryžového škrobu. Výborne chutí aj samotne dobre vychladený alebo rozmixovaný s ovocím alebo šťavami. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm ryžový nápoj 1

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Chcete byť zdravší a vitálnejší? nakopne vás makové mlieko!Chcete byť zdravší a vitálnejší? Nakopne vás makové mlieko!

Mak je bohatý na vápnik, zdravé tuky, vlákninu, vitamíny skupiny B a ďalšie látky. 

 

 

Domáce mandľové mlieko Domáce mandľové mlieko

Vyskúšali ste si vyrobiť vlastné mandľové alebo aj iné mlieko?

 

 

Hitom zdravej výživy je kokos a jeho produktyHitom zdravej výživy je kokos a jeho produkty

Prečo je dobré zaradiť do jedálnička kokosový olej, kokosové mlieko či kokosový cukor?


Autor článku

Petra Kopecka

Ing. Petra Kopecká

Som certifikovaná výživová špecialistka a zakladateľka výživovej poradne - komplexná výživa. Komplexná výživa je pre každého, kto chce schudnúť ,udržať si hmotnosť, zvýšiť výkonnosť a pritom sa najesť dosýta, jesť skutočné jedlo a nie jeho náhrady. Vo výžive sa neustále vzdelávam už 7my rok a klientom prinášam najnovšie informácie o výžive, ktoré sú založené na vedecky podložených dôkazoch a overené v praxi.

http://www.komplexna-vyziva.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ryžové mlieko príjemne chutí a má všestranné použitie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.