Smiech je zdravý

Nikola Šmorancová

Jedna pani mi položila otázku, čo robiť, keď sme do vienka nedostali zmysel pre humor. Nie všetci túto schopnosť majú. Môžeme sa však rozhodnúť, či chceme, alebo nechceme do svojho života dostať viac smiechu.

Smiech je zdravý
20. NOV 2014

Keď na vlastnej koži zistíte, aké pozitívne účinky môže mať humor na váš život, možno sa nad tým trochu pozastavíte a pouvažujete, či by to za to stálo.

Smiech a humor sú úžasnými prostriedkami, ako môžeme zostať psychicky odolní a zdraví. Nie je jednoduchší spôsob, ako sa udržiavať v dobrej nálade. Je to liek na nezaplatenie: ľahko sa užíva, je zábavný a úplne zadarmo. Je to úžasný nástroj na prekonanie rôznych problémov a pomáha nám udržať si životný nadhľad. Nič neuvedie telo a myseľ naspäť do rovnováhy rýchlejšie a spoľahlivejšie ako smiech od srdca.

Odporúčame prečítať: Ako si udržať energiu počas celého dňa

Čo nám smiech a humor prinášajú do života? 

 • podporujú fyzické a emocionálne zdravie
 • posilňujú imunitu: znižujú hladinu stresových hormónov a zvyšujú množstvo protilátok bojujúcich proti chorobám
 • uvoľňujú telesné napätie a stres
 • zmierňujú bolesť
 • prinášajú nádej
 • zvyšujú hladinu našej energie a udržiavajú nás v strehu
 • spájajú nás s ostatnými a posilňujú vzťahy a intimitu (aj vďaka humoru ste v kolektíve obľúbení)
 • predstavujú úžasný zdroj sily na prekonanie bežných situácií
 • fungujú aj ako prostriedok proti starnutiu
 • chránia srdce pred infarktom a ďalšími srdcovocievnymi chorobami

Iste mnohí z vás už vedia, že smiech spúšťa uvoľňovanie endorfínov (hormónov "šťastia"), ktoré podporujú celkový stav pohody a dobrej nálady. Život je s nimi pestrejší a zábavnejší.

Hrať sa a zabávať sa

Prvým krokom je rozhodnutie, že sa humor a smiech rozhodnete do svojho života vpustiť. Ďalším je vytvárať alebo zúčastniť sa príležitostí, kde sa dá zasmiať. Zaspomínajte si, kedy ste sa naposledy dobre zabavili? Zistíte, že ste pri tom neboli sami. Najlepší spôsob, ako vniesť do svojho života viac humoru, je tráviť viac času s blízkymi. Humor a hravá, zdieľaná komunikácia posilňuje vzťahy, spúšťa pozitívne pocity a upevňuje emocionálne spojenie. Je to úžasná bariéra, ktorá chráni pred nezhodami, hádkami a sklamaniami. Smiať sa s ostatnými je lepšie, ako sa smiať sám.

Ak sa naučíte s problémom hrať, môžete ho transformovať na príležitosť kreatívneho učenia. Ak nemáte zmysel pre humor od prírody, dostaňte ho do života tým, že sa začnete viac hrať a zabávať sa.

 • Skvelou formou odreagovania sa a zábavy sú napríklad komediálne kluby. Neviem, kde by som sa zasmiala viac ako na show s profesionálnym hercom.
 • Ak máte deti, učte sa od nich. Smejú sa a zabávajú po celý deň.
 • Nemáte okolo seba ani jedného človeka, s ktorým je zábava? Nájdite ho. Títo ľudia sú schopní vás nakaziť búrlivým smiechom a dobrou náladou.
 • Hrajte sa: hrajte hry. Kedy ste si naposledy zahrali s rodinnými príslušníkmi nejakú hru (človeče nehnevaj sa, karty alebo scrabble nevyjdú z módy nikdy)?
 • Namiesto denných správ si pozrite obľúbenú komédiu.
 • Urobiť si čas na zábavné aktivity nie je nikdy na škodu. Máte radi minigolf, alebo bowling?

Ak začleníte do svojich každodenných interakcií viac humoru a hier, môže to zlepšiť kvalitu vašich vzťahov so spolupracovníkmi, členmi rodiny a priateľmi.

Svetlejšia stránka života

Možno si hovoríte, že to je len ďalší článok, ktorý je súhrnom rád, ako na to, aby...  Ruku na srdce, kedy ste sa naposledy dobre zabavili? Najväčšou inšpiráciou na písanie článkov sú moji vlastní klienti. A jednou z príčin, prečo sa necítia dobre, je tiež to, že si nepamätajú, kedy sa naposledy zabávali, kedy sa od srdca zasmiali.

Často je to preto, že sa necítia dobre v spoločnosti ľudí, v ktorej sú, nerobia to, čo ich baví, alebo ani netušia, čo ich v živote baví. Jednou zo základných charakteristík rozvoja zmyslu pre humor je zásada: neberte sa príliš vážne. Áno,  v živote sú aj smutné udalosti, ktoré nám rozhodne nedávajú príležitosť zasmiať sa. Ale väčšina udalostí bežného dňa v živote je skôr "šedého" charakteru a máte možnosť vybrať si: smiať sa, alebo nie.

Aké spôsoby vám pomôžu vidieť život z tej svetlejšej stránky?

1. Udržujte si nadhľad. Mnoho vecí vo vašom živote jednoducho nemáte možnosť kontrolovať, absolútne nie správanie druhých ľudí. Aj keď si myslíte, že vziať na vlastné plecia váhu celého sveta je obdivuhodné, z dlhodobého hľadiska je to nereálne, neproduktívne a nezdravé. Zabudnite na spasenie celého sveta. 

2. Veďte si svoj osobný kontrolný zoznam na odľahčenie situácií. Ak sa dostávate do stavu, v ktorom sa vám v hlave rysuje negatívny obraz situácie, spýtajte sa:

 • Stojí to za to, aby som sa nad tým rozčuľoval?
 • Je to vážne také dôležité?
 • Je to skutočne také zlé?
 • Je táto situácia nenapraviteľná?
 • Ide skutočne o môj problém?
 • Je nutné s tým znepokojovať ostatných?

3. Naučte sa na sebe zasmiať. Je to lepšie, ako si nahnevane hovoriť, že ste blbec.

4. Máte problém? Hrajte sa s ním. Začlenenie problému do hry vás dostáva do situácie, v ktorej sa nad tým potrebujete zamyslieť z viacerých strán a experimentovať s väčším množstvom riešení. Využite napríklad metódu myšlienkových máp. Ak sa naučíte s problémom hrať, môžete ho transformovať na príležitosť kreatívneho myslenia. 

Smiech a hra prinášajú zmenu

Tu sú dva príklady ľudí, ktorí svoju situáciu transformovali prostredníctvom smiechu a hry. 

 • Jakub bol golfový nadšenec. Problémom bolo, že keď hral so svojimi obchodnými partnermi, mal stále tendenciu sa pri hre kritizovať. Jeho cieľ bol zameraný predovšetkým na výsledok z hry. Hra ho po čase prestala baviť, pretože spoločnosť, v ktorej sa nachádzal, sa brala príliš vážne a golfovú hru to ovplyvňovalo natoľko, že nešlo o zábavu, ale o víťazstvo. Aj keď sa v hre zlepšoval, jeho chuť pomaly mizla. Zistil, že ak si chce hru užívať, musí ju začať hrať pre zábavu, nie výsledky. Začal chodiť so svojimi priateľmi, ktorým išlo hlavne o to, aby sa zabavili, spoločne sa zasmiali a pri tom si zahrali pohodový golf. Golf ho začal opäť baviť a jeho výsledky, hoci nebol na prvom mieste, sa stále zlepšovali.
 • Anna je kreatívna umelkyňa. Zaoberá sa návrhom blahoželaní na rôzne príležitosti. Z práce, ktorú mala vždy rada, sa stala rutina, ktorá jej už viac radosti neprinášala. Napadlo ju pozvať si sestrine dcérky, ktoré chodili do umeleckej školy. Spočiatku sa pozerala, ako spolu tvoria rôzne kresby a pritom sa perfektne bavia. Potom sa pridala aj ona. Jej výtvory začali mať opäť iskru a jej predstavivosť začala pracovať na plné obrátky. Práca pre ňu mala zasa zmysel a bavila ju.

Najlepšie zo všetkého je dostať do práce hravosť, kreativitu a humor. Nielenže vás to bude baviť, ale prídete na nové spôsoby a možnosti, ako svoju prácu robiť lepšie a s väčším nadšením. Vďaka tomu dostanete do svojho života viac pohody, uvoľnenia, radosti z každého dňa a potrebný nadhľad.

Odporúčame prečítať: Stres je zabijak imunity

Nikola Šmorancová
kouč
Špecializácia: Life and Business Coaching

psychologie.cz


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Smiech je zdravý

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.