Spánok je dôležitý pre zdravie a kondíciu

Po dobrom spánku sa určite cítite lepšie, ale jeho úlohou je oveľa viac, ako iba zlepšiť vašu náladu alebo odstrániť kruhy pod očami. Dostatok kvalitného spánku je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu a podporuje správnu funkčnosť srdca a mysle, čo predstavuje veľké plus pre vašu kondíciu.

Spánok dôležitý pre zdravie a kondíciu
8. OKT 2014

Kedy je spánok kvalitný

Po kvalitnom spánku sa cítite čulí a svieži. Pocit dostatku duševnej a telesnej energie vás dopredu predurčuje k dobrému naštartovaniu sa ku všetkým aktivitám, ktoré vás v daný deň čakajú.

Zlepšuje pamäť

Možno si myslíte, že počas spánku iba vypnete mozog a odpočívate, ale nie je tomu tak. Mozog je počas spánku prekvapivo zaneprázdnený. V pamäti sa upevňujú spomienky a precvičujú sa zručnosti, ktoré sme sa naučili, keď sme boli hore. Jednoducho povedané, ak sa chcete čokoľvek naučiť, vždy vám to pôjde lepšie, ak sa vyspíte.

Chráni pred zápalovými procesmi v organizme

Zápaly sú spojené s ochoreniami srdca, cukrovkou, artritídou a predčasným starnutím. Je dokázané, že ľudia, ktorí spia málo (šesť a menej hodín) majú v krvi oveľa väčší podiel zápalových buniek, ako tí, ktorí spia viac.

Pomáha dosahovať výsledky

Pre športovcov existuje jednoduchý spôsob, ako zlepšiť svoje výkony a tým je dostatok spánku. Počas spánku sa totiž uvoľňuje rastový hormón, ktorý prispieva k tvorbe kostnej a svalovej hmoty a ak spíme dostatočne dlho a neprerušovane, rastový hormón pomáha aj spaľovať tuky.

Dostatok spánku udržuje zdravú váhu

Ak je vaším cieľom chudnúť, mali by ste sa sústrediť na svoj spánkový režim. Okrem rastového hormónu sa pri spánku vylučuje aj hormón melatonín, ktorý má imunostimulačné a antioxidačné účinky. Ďalším dôležitým hormónom uvoľňujúcim sa pri spánku je leptín, ktorý potláča chuť do jedla. Takže po dobrom spánku budete menej jesť a budete zdraví.

Odporúčame prečítať: Chcete kvalitný spánok? Pozor na čom spíte!

Znižuje stres

Čo sa týka zdravia - stres a nedostatok spánku sú prakticky to isté o oboje môžu ovplyvniť kardiovaskulárny systém. Spánok ovplyvňuje hladiny cholesterolu (hlavne znižuje hladinu LDL cholesterolu), ktorý hrá významnú rolu v srdcových ochoreniach.

Pri spánku je dôležité, že ho nie je možné nahradiť dlhým vyspávaním počas víkendu. Spať treba pravidelne 7,5-8 hodín denne, najlepšie v pravidelných intervaloch. Nedostatok spánku spôsobuje zhoršenú koncentráciu, pomalšie reflexy, slabšiu výdrž a nedostatok energie. Okrem toho nevyspatý človek sa cíti zle a môže mať aj zlú náladu.

Ak teda chcete dosiahnuť čo najlepšie výsledky pri akejkoľvek činnosti, je dôležité dbať na to, aby ste si dopriali dostatok kvalitného spánku.

Odporúčame prečítať: Stres je zabijak imunity


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Spánok je dôležitý pre zdravie a kondíciu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.