Spartan Racer Šimon Škreptač: Mladý chalan, ktorého príbeh vás dostane

V sedemnástich sa dopracoval k váhe 100 kilogramov, no rozhodol sa zmeniť to. O necelý rok sa po prvýkrát zúčastnil pretekov Spartan Race. 

Spartan Racer Šimon Škreptač: Mladý chalan, ktorého príbeh vás dostane
23. JAN 2015

Všetko začalo zhruba pred dvomi rokmi. Šimonova hmotnosť sa vyšplhala na 100 kíl. Mal problémy s vysokým krvným tlakom, hladinou cholesterolu v krvi a so svojím výzorom tiež nebol spokojný. Pýtate sa, ako sa do tohto stavu dostal? Podobne ako mnoho iných ľudí. Za všetko mohol nezdravý životný štýl. „V prvom rade to bola moja chyba. V mojom živote chýbal pravidelný pohyb,  nezdravo som jedol a môj pitný režim mal tiež vážne trhliny. Odmalička som bol zvyknutý jesť veľa sladkostí a nezdravých jedál. Bol tu ešte jeden faktor a to neinformovanosť. Neuvedomoval som si, aké dôležité sú vitamíny, vláknina či správny pitný režim,“ hovorí Šimon, ktorý je dnes presvedčený o tom, že hlavným problémom dnešnej doby je vysoký príjem rafinovaného cukru.

Ďalej nás posúva motivácia, pevná vôľa, odvaha i správni ľudia

Zdravotné problémy a nespokojnosť s vlastným telom priviedli Šimona k presvedčeniu, že takto nemôže žiť ďalej. „Prvý impulz mi dal brat. On začal cvičiť o niečo skôr, motivoval ma, za čo som mu doživotne zaviazaný. Poskytol mi aj základné informácie o cvičení, o tom čo jesť a čomu sa vyhnúť. V úplných začiatkoch chodil so mnou behať a aj cvičiť,“ spomína Šimon.

Ten, kto sa rozhodol dať na cestu zdravého životného štýlu, vie, že to nie je ľahké a zmena jednoducho „bolí“. Nehovoriac o dôležitosti pevnej vôle a dostatočnej motivácie. „Motiváciou mi vtedy bolo každé jedno schudnuté kilo a každé zlepšenie. Vpred ma posunuli prvé 3 zvládnuté kľuky či 1,5 km beh. To som jednoducho predtým nedokázal,“ prezrádza dnes nadšený Spartan Racer.

Spartan race šimon škreptač

Bez úpravy stravy by sa nikdy nedostal tam, kde je teraz

Určite ste sa i vy stretli s tvrdením, že strava je pri chudnutí 70 percent úspechu. Toho si bol vedomý aj Šimon, a preto urobil zásadné kroky k ozdraveniu svojho dovtedy veľmi nezdravého jedálnička: „Vylúčil som sladkosti, vyprážané jedlá, saturované tuky, cukry. Jednoducho všetky nezdravé jedlá. Začal som jesť viac zeleniny a ovocia, čítať etikety potravín.“ Týchto pravidiel sa drží aj dnes. Preferuje hlavne ovocie a zeleninu, konzumuje viac bielkovín a menej cukrov. Hoci priznáva, že niekedy i zhreší, pretože rodičia nedajú dopustiť na tradičnú slovenskú kuchyňu, ktorej je občas ťažké odolať. 

Od kardio aktivít k pretekom Spartan Race

V úplných začiatkoch sa Šimon venoval iba kardio aktivitám, pretože potreboval v prvom rade schudnúť. Dnes si je vedomý toho, že v rámci chudnutia treba vhodne kombinovať kardio tréning s posilňovaním. Po niekoľkých mesiacoch predsa len k pravidelnému cvičeniu na rotopede a miernemu behu  pridal aj silový tréning, ktorému sa venoval doma. Potom začal navštevovať fitcentrum.

Ako vyzerajú jeho tréningy dnes?  „Aktuálne cvičím 6-krát týždenne, počas jari a leta i 7-krát do týždňa. Možno sa to niekomu zdá veľa, ale mne to vyhovuje. Samozrejme, doprajem si aj voľno a nie vždy je popri škole a iných povinnostiach čas na tréning. V jeseni a v zime navštevujem radšej posilňovňu a počas jari a leta cvičím doma a pracujem na kondičke,“ prezrádza Šimon.

Odhodlať sa ísť na Spartan Race trvá niekedy pomerne dlho i tým, ktorí športujú dlhé mesiace či roky. Šimon sa pretekov zúčastnil ani nie rok po tom, ako začal cvičiť. Čo ho k tomu viedlo? „Bola to výzva. Je to zaujímavý a jedinečný pretek, na ktorom človek zistí, že dokáže oveľa viac, ako si myslel. Je to tiež neuveriteľná motivácia ďalej tvrdo trénovať. A stretávajú sa tu skvelí ľudia,“ hovorí mladý Spartan Racer.

Spartan race šimon škreptač

Ďalšie ciele sú jasne stanovené

„Nič na svete nedokáže nahradiť vytrvalosť. Talent má takmer každý, a predsa veľmi málo ľudí uspeje. Génius taktiež iba zriedka dosiahol úspech. Vzdelanie vám tiež nezaručí úspech, je mnoho vzdelaných ľudí, ktorí len prežívajú. Vytrvalosť a odhodlanie sú všemocné,“povedal Calvin Coolidge, tridsiaty americký prezident. Čo má tento výrok spoločné so Šimonom? Na otázku, aké sú jeho ďalšie ciele, odpovedal jednoducho: „Pokračovať. To je hlavné. Pokračovať v Spartan Race. Chcel by som absolvovať majstrovstvá sveta v Spartan Race a maratón.“ 

Spartan race šimon škreptač

Odporúčame prečítať: Sparťanský výcvik bol tvrdý. Dá sa to porovnať so Spartan Race? 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Spartan Racer Šimon Škreptač: Mladý chalan, ktorého príbeh vás dostane

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.