Spestrite si zdravé pokrmy pestom

Pesto je špecialitou talianskej kuchyne. Dnes sa vďaka fantázii fanúšikov varenia stáva obľúbeným po celom svete a môžeme si pochutnávať na nápaditých kombináciách. 

Spestrite si zdravé pokrmy pestom
8. JUN 2015

Milovníkom talianskej kuchyne je pesto dôverne známe. Za akýsi základ možno považovať bazalkové pesto. Pripravuje sa z čerstvých lístkov bazalky, olivového oleja, cesnaku, píniových orieškov a soli. Do pôvodného receptu sa pridáva aj syr, resp. tri druhy parmezánu.

Aktuálne si môžeme pochutnávať na studených omáčkach pripravených z medvedieho cesnaku, púpavových listov, hrášku či mäty. Predstavivosti sa medze nekladú. Použité ingrediencie závisia aj od regiónu, v ktorom sa pripravuje.

Odporúčame: Alnatura Pesto bazalka, 130g  BIO. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm pesto

Pesto si môžete urobiť doma čerstvé. Ak ho dáte do sklenenej a dobre uzatvorenej nádoby, v chladničke vydrží niekoľko dní až týždňov. Poprípade sa dá zakúpiť v špecializovaných obchodoch. Ak  sa rozhodnete pre kupovanú alternatívu, dôsledne čítajte etiketu. Neraz do pesta výrobcovia pridávajú rozličné zahusťovadlá, sóju alebo zemiaky. To už s ozajstným pestom nemá veľa spoločného.

Dochutí prílohy, polievky, omáčky i mäso

Pôvodne sa pesto pripravovalo v mažiari, dnes sa jeho príprava urýchľuje a zjednodušuje použitím mixéra. Už dávno neplatí, že pestom sa dochucujú výlučne cestoviny. Môžete ho použiť takmer na všetky pokrmy. Je výborné na ochutenie príloh, ako napríklad zemiakov alebo ryže. Pridáva sa do polievok a pokojne ním môžete spestriť obľúbený zeleninový šalát. Skvelú chuť dodá aj mäsu či rybám, ak ho použijete ako marinádu. Niektoré pestá výborne chutia, ak ich jednoducho natriete na hrianku či akékoľvek pečivo.

Pesto je zdravé

Pesto sa pripravuje zo zdravých ingrediencií, ako sú bylinky, orechy, rozličné druhy šalátov, panenský olivový olej, cesnak, semiačka atď. Tie sa tepelne neupravujú. Buď sa pripravia tradičným spôsobom, teda roztlčením v mramorovom mažiari, alebo sa zmixujú. Podľa niektorých gurmánov má však styk byliniek s kovovou časťou mixéra vplyv na chuť i výživovú hodnotu pesta. Z tohto dôvodu je lepšie pripraviť ho tradičným spôsobom. Navyše pesto sa pridáva k hotovým pokrmom, teda sa tepelne neupravuje. Vďaka tomu zostáva v použitých ingredienciách maximum výživných látok.

Dostali ste chuť na pesto? Inšpiráciu nájdete aj v sekcii Recepty.

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Bazalkové pesto

Bazalkové pesto

Máte to hotové za niekoľko minút

 

Púpavové pesto s makom

Púpavové pesto s makom

Máte radi pesto? Doma si môžete pripraviť rôzne pesto, napríklad aj z púpavy

 

 

Karfiolový krém s domácim pestomKarfiolový krém s domácim pestom

Karfiolový krém vám bude chutiť s pestom z medvedieho cesnaku

 

 
Zdroj foto: fitrecepty.com, Zuzana Benčová

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Spestrite si zdravé pokrmy pestom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1590
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.