Športovci, najedzte sa v záhrade

Silvia Hadekova

Stále z každej strany počúvame, že sa treba stravovať sezónne a lokálne. Čo môže byť sezónnejšie a lokálnejšie ako zelenina a ovocie z vlastnej záhrady, či kvetináča?

Športovci, najedzte sa v záhrade
21. AUG 2017

Prečo sa však namáhať so sadením a obmedzovať sa iba na lokálne potraviny a ešte k tomu podľa sezóny, keď si v obchode môžeme kúpiť čučoriedky aj v decembri a navyše bez námahy? Dôvodov je viac.

Lepšia chuť aj vôňa. Dobrý pocit, že vieme, čo jeme - že vieme v akých podmienkach to vyrástlo. Čerstvosť a vedomie, že plodiny k nám neputovali cez pol sveta v zlých podmienkach. Čerstvé a sezónne plodiny totiž obsahujú omnoho viac hodnotných vitamínov a iných živín, ktorými ich konzumáciou môžeme zásobiť svoj organizmus.

Pozrite sa, čo športujúcemu telu vie dať obyčajná záhradka pri dome.

Cuketa a baklažán

K zdravej a osviežujúcej lokálnej zelenine patrí cuketa, ktorá je ideálnym pokrmom na horúce dni. Jej využitie v kuchyni je široké - od šalátov, placiek, polievok, cez zapekanú, či grilovanú cuketu až po koláče. Navyše pomôže aj pri redukcii hmotnosti, keďže nemá veľa kalórií. Obsahuje však veľa vody, draslíka a vitamínov. K cukete neodmysliteľne patrí baklažán, ktorý rovnako ako cuketa obsahuje iba minimum tuku. Pomáha pri ochoreniach obličiek a žlčníka, vďaka diuretickému účinku je vhodný pre ľudí, ktorých trápia obličkové kamene. Baklažán nikdy nekonzumujte surový, kvôli obsahu solanínu, toxickej látky, ktorá sa stráca pôsobením tepla. Najzdravší je baklažán pečený a ochutený kvalitným olejom a cesnakom.

Uhorka

Zjesť uhorku je ako vypiť pohár vody. Uhorku totiž tvorí až z 96% voda. Okrem toho obsahuje vysoko zásadité minerály - vápnik, fosfor, horčík, železo, draslík a zo stopových prvkov najmä síru. Uhorky čistia krv od toxických látok. Vyživujú pokožku, nechty a vlasy a pomáhajú aj pri kožných problémoch ako ekzémy, dermatitída a psoriáza. Ideálne je jesť uhorky surové, napríklad v šaláte a ochutené olejom a citrónom.

K príprave šalátov vyskúšajte dmBio ľanový olej, 250 ml, za studena lisovaný ľanový olej je bohatý na omega-3 mastné kyseliny. S mierne orechovou chuťou je ideálny do šalátových dresingov alebo na prípravu rýb a mäsa.

lanovy olej dm

Foto: dm drogerie markt

 

Mrkva

O mrkve takmer každý vie, že je dobrá na oči. Je to vďaka obsahu karotenoidov, z ktorých najvýznamnejší je betakarotén. Ten sa premieňa v našom tele na vitamín A. Okrem toho mrkva pomáha aj pri kožných problémoch, gastritíde a ako prevencia rakoviny. Je bohatá na vitamíny skupiny B, C a E. Použitie je všestranné – surová v šalátoch, alebo len tak nastrúhaná a ochutená citrónom, do polievky, pečená ako príloha, mrkvové pyré, šťava, či koláč.

Cvikla

Cvikla svojou sýtou farbou oživí každé jedlo. Jej najvýznamnejšou zložkou sú uhľohydráty – sacharóza a fruktóza. Vyznačuje sa antianemickými účinkami a vysokou hladinou minerálov ako je draslík, vápnik a horčík. Zdravá je cviklová šťava, alebo surová strúhaná cvikla ochutená olejom. Varená cvikla je ľahšie stráviteľná a možno ju použiť do šalátov, polievok, rizota, a dokonca aj do koláčov.

Čučoriedky

Čučoriedky sú zdravé, veľmi chutné a plné antioxidantov. Tieto drobné modré bobuľky sú bohaté na živiny – majú vysoký obsah vlákniny, vitamínu C a vitamínu K, no málo cukru a kalórii v porovnaní s ostatným ovocím. Znižujú krvný tlak, zlepšujú pamäť a chránia pred infekciami močových ciest. Sú výborné len tak s jogurtom a škoricou, do smoothies, či do koláčov.

Slivky a marhule

Slivky sú známe svojimi laxatívnymi účinkami, menej známy je už ich vplyv na hladinu cholesterolu. Obsahujú rozpustnú vlákninu a pektín. Často sa konzumujú sušené slivky, tie čerstvé sú vhodné do omáčok k mäsu, koláčov či džemov. Marhule sú, vzhľadom na nízky obsah kalórií, vhodné pri redukcii hmotnosti. Obsahujú draslík, železo, betakarotén a provitamín A. Marhule sa preto odporúčajú pri očných chorobách. Taktiež pri chorobách sliznice a kožných chorobách. Najlepšie sú čerstvé, no sušené zasa obsahujú viac železa.

Zdroj titulnej fotky: Pixabay, CC0

Zdroj: PR

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Športovci, najedzte sa v záhrade

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1590
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.