Športujete, chudnete a chcete žiť zdravo? Vyskúšajte konopný proteín!

Mirka

Konopný proteín s obsahom až do 50 percent kvalitných bielkovín a ďalších živín je jedným z pomocníkov pri redukovaní hmotnosti a tónovaní svalov. Práve bielkoviny zohrávajú kľúčovú úlohu pri premene tuku na aktívnu svalovú hmotu. Konopný proteín ocenia nielen športovci, ale aj ľudia, ktorí fyzicky ťažko pracujú, vegetariáni a všetci, ktorí chcú žiť zdravo. Teda aj vy!

Športujete, chudnete a chcete žiť zdravo? Vyskúšajte konopný proteín!
17. JUN 2013

Donedávna boli produkty z konope - konopná múka, otruby, semienka, olej a konopný proteín pomerne neznámymi pojmami. Dnes je situácia podstatne iná, pretože konopné produkty do kategórie zdravých potravín, rozhodne, patria. Obsahujú viacero prospešných látok – bielkoviny, zdravé tuky, vlákninu, vitamíny i stopové prvky, ktoré ľudský organizmus k správnemu fungovaniu potrebuje.

Prečo sú bielkoviny dôležité?

Bielkoviny sú pre človeka nevyhnutnosťou. Ich nedostatok spôsobuje ľudskému telu problémy na bunkovej úrovni (napr. spomalený rast a vývin buniek), svalové napätie a niektoré infekčné ochorenia.

Bielkoviny sú základným stavebným kameňom svalov. Nepotrebujú ich len športovci, ale aj bežní ľudia (málo svalov spravidla znamená veľký podiel tuku, čo spôsobuje nadváhu a obezitu a s nimi súvisiace zdravotné problémy). Ak chce človek zostať štíhly, alebo schudnúť, je potrebné skonzumovať denne 1 gram bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. Niekedy je pomerne náročné pokryť toto množstvo z potravín. Problémy môžu mať vegetariáni i ľudia, ktorí žijú hektickým spôsobom života.

Pri dopĺňaní proteínov treba vziať na vedomie, že nie sú bielkoviny ako bielkoviny. Proteíny sa skladajú z aminokyselín, pričom o plnohodnotnú bielkovinu ide len v prípade, že je zastúpených všetkých osem esenciálnych aminokyselín. Konopný proteín je jednou z nich. Tento plnohodnotný proteín je porovnateľný s niektorými druhmi živočíšnych bielkovín.

Mnohí sa domnievajú, že existujú rastlinné zdroje s vyšším obsahom bielkovín ako konopný proteín. Je to naozaj tak. Príkladom je napríklad sója, lenže v porovnaní s konopným proteínom môže byť ťažšie stráviteľná a spôsobovať alergie. Konopný proteín disponuje až 90-percentnou stráviteľnosťou a je bez alergénov.

3 kroky pre zdravie a štíhlosť

1. Pravidelný pohyb je neodmysliteľnou súčasťou chudnutia. Pre obnovu svalov po výkone sú dôležité proteíny. Tie v konopnom proteíne sú navyše ľahko stráviteľné.

2. Konopný proteín je aj zdrojom vlákniny, ktorá uľahčuje proces trávenia. Zabraňuje výkyvom krvného cukru, ktorý je príčinou prejedania sa a vďaka nej zostáva človek dlhšie sýty. Toto všetko sú kľúčové predpoklady pre trvalé schudnutie.

3. Zložky obsiahnuté v konopnom proteíne (vitamíny skupiny B, esenciálne mastné kyseliny, proteíny, vláknina...) pozitívne ovplyvňujú celkovú činnosť metabolizmu – len dobre fungujúca látková výmena je zárukou zdravia a štíhlosti.

Esenciálne mastné kyseliny, vitamíny, minerály i vláknina

Okrem kvalitných bielkovín sú v konopnom proteíne zastúpené omega-3, omega-6 a 9 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré zohrávajú dôležité úlohy v zdraví kardiovaskulárneho systému, chránia človeka pred depresiou, únavou a celkovo podporujú imunitný systém.

Konopný proteín je aj zdrojom vitamínov skupiny B, ktoré majú zásluhu na správnom fungovaní nervovej sústavy. Nechýbajú ani minerály ako magnézium, fosfor, mangán, zinok a meď. Nielen pre pravidelné vyprázdňovanie je dôležitá vláknina, v konopnom proteíne tvorí zhruba 70 percent odporúčanej dennej dávky.

Dôležitá je kvalita...

Konopný proteín je jednou z možností, ako posilniť celkové zdravie a získať štíhle telo s dostatkom svalovej hmoty. Pri kúpe konopného proteínu dbajte predovšetkým na kvalitu. Jedným zo známych výrobcov a predajcov produktov z konope na Slovensku je firma SUM/BIO ORGANIC, ktorá ponúka kvalitu za prijateľné ceny.

Konopný proteín ocenia nielen športovo založení ľudia, ťažko pracujúci, ale aj alergici, pretože produkt je bez alergénov. Neobsahuje ani lepok, cholesterol, laktózu, ba ani kazeín. Použitie je veľmi jednoduché. Možno ho pripraviť ako koktail, pridávať do ovsených vločiek, jogurtov a štiav.

Zdroje:
NAIHC - North American Industrial Hemp Council, http://naihc.org
Timing protein intake increases energy expenditure 24 h after resistance training., dostupné na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
Efficacy of Dietary Hemp Seed Oil in Patients with Atopic Dermatitis, dostupné Na: http://www.thehia.org/studies.html
Konopný proteín = kráľ rastlinnej ríše, http://manitobaharvest.com/articles_studies/3804/Hemp-Protein-%253D-King-of-the-Plant-Kingdom.html
Nutritional Profile and Benefits of Hemp Seed, Nut and Oil, http://www.drbronner.com/pdf/hempnutrition.pdf

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Športujete, chudnete a chcete žiť zdravo? Vyskúšajte konopný proteín!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.