Správne smoothies podporujú výkon. Ako ich pripraviť?

Mirka

Ultrabežec Marek Ondrejka sa v oblasti výživy nebojí experimentovať. Tvrdí, že správne smoothie musí obsahovať niekoľko zložiek. Vtedy dokonale chutí, lákavo vyzerá a má v sebe maximum živín. 

Správne smoothies podporujú výkon. Ako ich pripraviť?
29. MAR 2015

Smoothies, pripravené z celého ovocia a zeleniny v mixéroch s vysokým výkonom, sú aktuálne veľmi populárne. Obsahujú veľa vlákniny, vitamínov, minerálov a ďalších látok. Ak dokážete ingrediencie správne skombinovať, sú smoothies navyše aj veľmi chutné. Medzi ďalšie výhody patrí ľahká stráviteľnosť a rýchla príprava.

Smoothies ako zdroj energie a dokonalej chuti

Smoothies sú pre bežca Mareka Ondrejku srdcovou záležitosťou. Zoznámil sa s nimi v rámci experimentovania v oblasti stravovania a zvyšovania svojej výkonnosti. „Keď som sa pripravoval na ultra maratón, tak som si kúpil výkonný mixér. Začal som skúšať a pripravoval si rozličné druhy smoothies. Mnohé z nich mi chuťovo nesadli. Zistil som, že okrem ich funkcie je dôležitá chuť. Tá má byť plná a jednotlivé chute sa nesmú vzájomne biť,“ spomína na začiatky smoothies éry Marek Ondrejka.

smoothie 1

Smoothies nie je iba o zmixovaní niekoľkých druhov ovocia a zeleniny. K získaniu dokonalej chuti, vône, textúry a maximálnej výživovej hodnoty potrebujú oveľa viac. Známy maratónec považuje smoothies za zdroj energie pre športovcov a spôsob, ako do tela doplniť jednoduchou cestou živiny. Mnohé z nich sú plnohodnotnou náhradou za bežné jedlo. „Do každého smoothie sa snažím pridať zelené výhonky. To je moja zásada. Pridávam do nich buď špenát, alebo rukolu, valeriánku či kel. Potom v nich nesmie chýbať zahusťovadlo v podobe banánu alebo avokáda. Ďalšou nevyhnutnou zložkou je ovocie, ktoré ho urobí kyslejším, ako napríklad citrusy, jablká, hrušky, hrozno, jahody, čučoriedky a maliny. Nakoniec prichádzajú prísady, ktoré majú funkčný význam, teda chia semiačka, konopný proteín, konopné semiačka, semienka ľanu, miso, kokosový, poprípade olivový olej, mandľové, ryžové alebo kokosové mlieko,“ prezrádza hlavné zásady prípravy smoothies Marek Ondrejka. Ak máte chuť na sladšie smoothie, potom namiesto citrusov a kyslejších druhov ovocia pridajte mango, ktoré je sladšie alebo na dosladenie použite agávový sirup.

smoothie

Marek Ondrejka si svoje smoothies nenechal len pre seba. Ochutnať ich môžete aj vy v jeho prevádzke Smooot! v nákupnom centre Bory Mall v Bratislave.

Odporúčame prečítať: Zeleninové smoothies na odľahčenie žalúdka


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Správne smoothies podporujú výkon. Ako ich pripraviť?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.