Strava mi zásadne zmenila život

Nikola Danišová

Poznáte príbehy, v ktorých ľudia od základov zmenili svoj život? Jeden taký má za sebou aj Andrea Gáži, ktorá si ako prvá na Slovensku otvorila raw obchod Zelené Slnko.

Strava mi zásadne zmenila život
11. JUL 2016

Andrejka, tvoj príbeh životnej premeny začína zdravotnými problémami. Kedy nastali?

Nikdy som nebola extrémne štíhly typ, no kedysi som aktívne športovala a precvičovala napríklad spinning. Z jedného dňa na druhý som prestala vládať, a tak som zistila, že som tehotná. Počas tehotenstva som teda vôbec necvičila a pribrala 30 kíl. Keď prišiel pôrod, mala som vyše 120 kíl. Nadváha mi spôsobila vážne zdravotné problémy. Lekári mi chceli predpísať veľa liekov, no ja som nechcela. Vtedy jeden lekár začal s tým, že ak nebudem jesť lieky, odíde mi srdce, pečeň, obličky. Povedala som mu, že to sa ešte uvidí a odišla som. Avšak vôbec som nevedela, čo mám robiť a ako začať.

Čo si nakoniec urobila?

V ten deň som prišla domov a začala som hľadať na internete. Nevedela som presne, čo hľadám. Nakoniec so naďabila na knihu o odkysľovaní organizmu pomocou jedla. Objednala som si ju a potom kúpila ďalšiu a ďalšiu. Prečítala som niekoľko kníh, kým som začala so zmenou stravovania. Od 1.1.2013 som sa rozhodla, že idem na to. Mala som načítaných dosť informácií, a tak som zo dňa na deň prešla na vegánsku stravu. Dovtedy mi bývalo každý deň zle, ale po troch dňoch sa mi uľavilo. Vtedy som pocítila, že toto bude tá správna cesta. Držala som sa jej a za tri a pol mesiaca som schudla neuveriteľných 17 kíl. Ďalším mojím cieľom bolo do narodenín schudnúť pod 100 kg. Nakoniec to bolo až 40 kilogramov. Potom som sa postupne dopracovala k tomu, že som jedla len surovú stravu. Bolo vtedy leto a prišlo mi to prirodzené.

Gáži
Zdroj: Andrea Gáži

Ako si na tom so svojím zdravotným stavom teraz?

Je to úplne skvelé. Nemám vôbec žiadne problémy a som úplne zdravá. Keď chodím na kontroly, nikto nerozumie tomu, ako som to dokázala. Dokonca ani ten lekár, ktorý mi povedal, že bez liekov by som to prežila len ťažko.

Svoju skúsenosť si pretavila aj do pracovného života. Otvorila si prvý raw obchod na Slovensku

Keď som videla a mala odskúšané sama na sebe a mojej rodine, ako veľmi dokáže takáto strava pomôcť, chcela som, aby to videli aj ostatní. Nechcela som len obyčajný obchodík. Mojím cieľom bolo návštevníkov aj edukovať – ukázať im, prečo by sa mali stravovať zdravo. Keďže projekt Zelené slnko má veľa fanúšikov a stále viac ľudí sa chce zdravšie stravovať a tápajú v množstve informácií, rozhodli sme sa otvoriť školiace stredisko, Školu dlhovekosti, kde sa budú môcť o zdravom stravovaní dozvedieť ešte viac. Budú tam prednášať tí najkvalitnejší lektori z rôznych smerov stravovania, ako napríklad tradičná čínska medicína, makrobiotika, ajurvéda, raw food, bylinky, psychosomatika a, samozrejme, psychorozvoj.

Kedy plánujete túto školu otvoriť a čo všetko v nej bude?

Školu dlhovekosti plánujeme otvoriť tento rok 9. septembra. Chceme, aby sa ľudia dozvedeli niečo viac o tom, čo všetko dokáže strava. Zároveň nám ide aj o to, aby si vedeli navariť kvalitne aj doma. Bude tam aj veľa praktických kurzov.

Andrejka je jednou zo spoluautoriek knihy Zdravé desiate nielen pre deti. Prispela úžasnými receptami, ako chia puding s pistáciovou penou, kváskový chlieb so šošovicovou nátierkou alebo raw čokoládový puding z mladého kokosu. 

zdravedesiate

Zdroj foto: Andrea Gáži

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

5 zdravých receptov s ovsenými vločkami5 zdravých receptov s ovsenými vločkami

Zbiehajú sa vám slinky na banánové ovsené koláčiky alebo by ste radšej vyskúšali ovsené vločky v kombinácii s bryndzou? 

 

Choroba je nastavené zrkadlo, tvrdí lekár ján hnízdilChoroba je nastavené zrkadlo, tvrdí lekár Ján Hnízdil

Známy český lekár je presvedčený o tom, že každá choroba je pokynom k tomu, aby sme sa zastavili a zamysleli nad spôsobom svojho života. 

 

Bez stresu sa veci riešia lepšie, hovorí bývalý vrcholový športovec martin polednaBez stresu sa veci riešia lepšie

Martin Poledna, bývalý vrcholový športovec, dnes stojí za chutnými a zdravými fitnes produktmi značky Max Sport.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Strava mi zásadne zmenila život

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.