Svalové kŕče pri cvičení

Mirka

Svalové kŕče netreba športujúcemu človeku nijako extra predstavovať, pretože sa s nimi neraz počas cvičenia stretol. Za ich vznikom môžu byť dehydratácia, nedostatok niektorých látok v tele, nesprávna technika cvičenia, nevhodné klimatické podmienky (horúčava) či celková únava svalov. Ako svalovým kŕčom predísť?

Svalové kŕče pri cvičení
22. MAR 2014

Ak sa so svalovými kŕčmi stretávate pomerne často, mali by ste vedieť nielen to, ako vzniknutý kŕč uvoľniť, ale aj akým spôsobom kŕčom vo všeobecnosti predchádzať. Tu je niekoľko tipov:

Pozor na svalovú únavu

Ak sa venujete príliš intenzívnemu tréningu a trénujete často, je potrebné dopriať svalom dostatočnú regeneráciu. Ak tak neurobíte, výsledkom je svalová únava, ktorá sa môže prejaviť aj nepríjemnými svalovými kŕčmi. So svalovou únavou sa však môžu stretnúť nielen pokročilejší športujúci, ale aj začiatočníci. Preto je dôležité začať trénovať s rozumom, poprípade sa poradiť s odborníkom. Treba myslieť aj na to, že regenerácia je tiež dôležitou súčasťou cvičenia a zdravého životného štýlu. Nie je hrdinstvom zvládnuť prvý deň v posilňovni dvojhodinový tréning, ale v cvičení vytrvať po celý život.

Pitný režim

Viaceré vedecké výskumy naznačujú, že aj nedostatočný pitný režim počas tréningu môže byť zodpovedný za svalové kŕče. Čo teda môžete urobiť? Pite dostatok tekutín počas celého dňa a, samozrejme, aj pred, počas a po tréningu. V závislosti od druhu pohybovej aktivity a jej intenzity si vyberte vhodný športový nápoj, ktorý doplní energiu a stratené elektrolyty. Pri športovom výkone dochádza hlavne ku strate vápnika, horčíka a draslíka. Vo všeobecnosti svalové kŕče spôsobuje aj nedostatok niektorých vitamínov, napríklad skupiny B, vitamínu E. Tieto živiny môžete priebežne dopĺňať aj formou pestrej stravy.

Málo sacharidov

Hlavným hnacím motorom pri cvičení sú sacharidy. Ak sa venujete intenzívnemu cvičeniu alebo časovo náročnejšej pohybovej aktivite (zásoby glykogénu sa vyčerpajú v rozpätí 60-90 minút), je potrebné organizmu dodať okrem tekutín aj sacharidy dodávajúce energiu (na tento účel vhodne poslúžia iontové nápoje). Ak tak neurobíte, organizmus môže na nedostatok energie reagovať práve svalovými kŕčmi.

Zhrnutie

Ak chcete svalovým kŕčom predchádzať, je potrebné mať vhodne nadstavený tréningový plán a nerobiť zo seba hrdinu. Ďalej sú veľmi dôležité dve veci: pitný režim a rozumné dopĺňanie sacharidov, vitamínov a minerálov. Samozrejmosťou je dostatočný oddych, aby mali svaly dostatok času na obnovu.

Čo ešte pomáha?

Máte kŕč a neviete, čo s ním? V tom prípade skúste ľahký strečing, postihnuté miesto natrite vhodnou masťou (z pagaštanu konského, eukalyptu) a chvíľu masírujte. Niekomu tiež môže pomôcť teplý zábal aplikovaný na postihnuté miesto.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Svalové kŕče pri cvičení

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.