Tieto potraviny vám pomôžu upratať si v tele

Adela Jasenovcova

Rodinné oslavy, sviatky, či výdatné nedeľné obedy sú fantastickým zahlcovačom organizmu. Ani posedenie pri víne či pive v zafajčenom prostredí telu príliš neprospieva. Čo s tým? Stačí si raz za čas v sebe poriadne upratať.

 

 

Tieto potraviny vám pomôžu upratať v tele
13. JUL 2017

V zdravom tele detoxikačné procesy prebiehajú automaticky. Za detoxikáciu sú zodpovedné najmä dva orgány: pečeň a hrubé črevo. Pečeň filtruje toxíny. Pitný režim pomáha obličkám tento odpad odprevadiť von z tela a tráviaci trakt si poradí so živinami. 

Voda

Stokrát ste to už počuli. Voda lieči, vzpruží. vyplaví z tela všetko nepotrebné. Človek je z vody. Tvorí až okolo 60% ľudského tela, nachádza sa v každej bunke. Počas dňa bežný človek stratí dva až tri litre vody, či už formou potu, moču, stolice, slzami, slinami a dýchaním. Preto treba tento objem pravidelne dopĺňať, ideálne formou nealkoholických, nesýtených a nesladených nápojov. Pri športe by mal byť príjem tekutín ešte vyšší. Len v noci sa dýchaním a potením z tela odparia približne dva decilitre potu. Začnite deň vypitím pohára vlažnej vody s citrónom. Tento nápoj naštartuje tráviaci systém a prebudí látkovú výmenu.

Ovocie a zelenina

Tie zabezpečujú zdravie na každý deň, sú zdrojom vitamínov, vlákniny a minerálnych látok. Nie ste práve fanúšikmi šalátov? Skúste si ich skombinovať, ochutiť olejmi, korením, orieškami, semienkami, čímkoľvek, čo vám chutí. Experimentujte. Ovocie odporúčame konzumovať doobeda, obsahuje sacharidy. Zeleninu jedzte počas celého dňa. Skúste sa však vyhnúť sterilizovanej zelenine, či sladeným kompótom. V opačnom prípade si zbytočne zahltíte telo nadmerným množstvom soli a cukru.

Zelené "smoothies"

Ide o jemné, polotekuté, nemliečne koktejly s hladkou konzistenciou. Ich príprava je hračkou aj pre začiatočníka. Potrebujete mixér, ovocie, zeleninu a trochu fantázie. Vrelo odporúčame vypiť, či zjesť ich hneď ráno namiesto klasických raňajok. Možno vám to bude chvíľu trvať, kým si zvyknete na tekuté raňajky, no zabezpečíte si príjem energie až do obeda. Veľmi vydarená kombinácia je špenát, banán, trochu vody, hruška, lyžička škorice a dochutiť medom. Smoothies sa dajú variovať na tisíc spôsobov, osladiť aj okoreniť, pomer jednotlivých zložiek si možno zvoliť podľa chuti. Mixujte dohladka a pite pomaly. Prehĺtaním a pársekudovým prežutím v ústach sa aktivujú tráviace enzýmy.

Ryža – poklad z Ázie

Táto cudzokrajná plodina má liečivé a očistné detoxikačné účinky. Budhisti veria, že je jediným pôstnym jedlom, ktoré zabezpečí rovnováhu v organizme a zároveň dá telu potrebnú silu. Celozrnná ryža má nespočetné množstvo minerálnych látok, má nízky obsah tukov, neobsahuje cholesterol a telo zásobuje sacharidmi, bielkovinami a vlákninou. Na tanier si pokojne naložte kombináciu ryže s dusenou zeleninou a lyžicou dobrého panenského oleja. Vyskúšajte sladké verzie ryžových pokrmov, ktoré uspokoja aj mlsné jazýčky. Uvarte ryžu v kokosovom mlieku s medom, škoricou, badiánom a obklopte si ju čerstvými mandarínkami či pomarančami.

Stonkový zeler

Má špecifickú výraznú chuť aj vôňu, ktorá nemusí každému vyhovovať. Ale aj malé množstvo, zamaskované napríklad do lahodného smoothie, má fantastické účinky. Najviac toxínov sa zhromažďuje v tukovom tkanive a práve z neho má zeler schopnosť ich odstrániť. Jeho pravidelná konzumácia zvyšuje prietok krvi v obličkách, čím zbavuje telo škodlivých látok. Taktiež znižuje krvný tlak, odstraňuje zápchu, pomáha liečiť tráviace ťažkosti, aj boľavé kĺby. Ak vám nevyhovuje jeho priama konzumácia, odporúčame vyskúšať zelerový olej. Ideálnou cestou do vášho žalúdka je v surovom, čiže tepelne neupravenom stave, aby nestratil všetky hodnotné vitamíny a živiny.  

Tipy na zelerové jedlá: zelerový šalát s jablkom a vlašskými orechami. Zeler postrúhate spolu s jablkom a ochutíte nasekanými vlašskými orechmi, ktoré odporúčame krátko opiecť. Získajú výraznejšiu vôňu aj chuť. Tiež vám bude chutiť zapekaný zeler s cibuľou a parmezánom.    

Jednou z ďalších možností je vyskúšať https://www.sensilab.sk/10-days-detox-10-days-fast-slim

Naštartujete detoxikáciu aj metabolické procesy. Pridanou hodnotou je zbavenie sa niekoľkých kíl bez zaťaženia tráviaceho traktu. Pokiaľ si môžete ľahko pomôcť, nie je dôvod, aby ste tomu nedali šancu.

Na záver ešte rada: dajte stop alkoholu a cigaretám, doprajte si kvalitný spánok a tiež pohyb každý deň.

Zdroj ilustračnej fotky: Mali Maeder, CC0


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tieto potraviny vám pomôžu upratať si v tele

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.