Topinamburový sirup je pre diabetikov i tých, čo chudnú

Mirka

Konečne je tu sladidlo, ktoré má nízky glykemický index, čiže nespôsobuje výkyvy krvného cukru ako väčšina bežných sladidiel. Je vhodné pre cukrovkárov, ľudí s poruchami metabolizmu a všetkých tých, ktorí sa snažia schudnúť.

Topinamburový sirup je pre diabetikov i tých, čo chudnú
1. JUL 2014

Topinamburový sirup sa získava zo sladkých hľúz topinambura, ktoré sú nabité prospešnými látkami. Topinambury sa pestujú aj u nás a majú naozaj široké využitie. V kuchyni ich možno použiť ako náhradu zemiakov, poprípade ich so zemiakmi kombinovať. Veľmi chutné a zdravé sú pečené a hodia sa i do šalátov.

Z hľadiska zdravej výživy sú zaujímavé najmä hľuzy. 150 gramov hľuzy obsahuje 109 kalórií, veľa vlákniny, draslíka, vitamínov A, C, skupiny B, vápnika, železa, magnézia, luteínu, zeaxantínu a ďalších látok. Pravidelná konzumácia topinambura má priaznivé účinky na ľudský organizmus. Aktuálne je veľmi populárny topinamburový sirup, ktorý sa získava šetrným spôsobom tak, aby v ňom zostali v čo najvyššej miere zachované živiny. Slúži ako výborná náhrada cukru či umelých sladidiel.

Látky, ktoré obsahuje

Topinamburový sirup obsahuje prevažnú časť sušiny z hľúz, a preto je v ňom zachovaná veľká časť látok ako v samotných topinamburoch. Je bohatý na vlákninu, viaceré aminokyseliny, minerálne látky a stopové prvky (železo, magnézium, horčík, draslík, zinok, kremík) a, samozrejme, viaceré dôležité vitamíny (vitamín C, vitamíny skupiny B), organické kyseliny a ďalšie látky.

Prečo práve topinamburový sirup?

Pri konzumácii rýchlych sacharidov (cukor, med, mnohé druhy ovocia) dochádza k výkyvom krvného cukru v krvi. To v človeku vyvoláva neustále pocity hladu a takmer neovládateľnú chuť na maškrty, ktoré tento deficit najrýchlejšie pokryjú. Pri použití topinamburového sirupu sa však toto nestane, pretože obsahuje inulín (špeciálny druh vlákniny), ktorá má schopnosť úroveň krvného cukru stabilizovať, čo je skvelou prevenciou cukrovky, ale aj obezity či rozličných metabolických porúch. V kvalitnom topinamburovom sirupe je obsah vlákniny až okolo 40 percent. Samotný sirup chutí sladko, ale zároveň má nízky glykemický index. Slúži teda ako prebiotikum, ktoré podporuje rast priateľských baktérií v ľudskom čreve.

Odporúčame prečítať: Glykemický index – čo to je a ako ho využiť

 

Okrem inulínu sú v sirupe z hľúz topinambura zastúpené aj ďalšie látky, ktoré prospievajú tráveniu, pomáhajú ľudskému organizmu zbaviť sa toxínov, celkovo podporiť činnosť imunitného systému a chrániť pred chorobami (kardiovaskulárne ochorenia). Vhodný je tiež pri pocitoch únavy, malátnosti a bolestiach hlavy. Výbornou voľbou je aj pre diabetikov.

Odporúčame prečítať: Ideálna strava pre športovca

 

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (Ambro)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Topinamburový sirup je pre diabetikov i tých, čo chudnú

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1590
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.