Traja zdraví pomocníci úspešného chudnutia

Vybrali sme pre vás tri potraviny, ktoré vám pomôžu v spaľovaní tukových zásob, dodajú energiu a posilnia zdravie. 

Traja zdraví pomocníci úspešného chudnutia
19. JAN 2017

Jedná sa o potraviny, ktoré by nemali v diétnom jedálničku chýbať, pretože sú užitočnými a aj chutnými pomocníkmi nielen pri redukcii hmotnosti. 

Chia semiačka

Semienka šalvie hispánskej sú zásobárňou mnohých prospešných látok, ako napríklad zdravých tukov (s prevahou omega-3 nenasýtených mastných kyselín), bielkovín, vlákniny, ale aj vápnika, medi, fosforu a niektorých vitamínov. To znamená, že sú zdrojom energie, ktorá sa uvoľňuje postupne.

Nehovoriac o tom, že konzumácia chia semiačok podporuje športový výkon, čo má vplyv aj na spaľovanie tukov a kalórií. Aspoň to tvrdia vedci z University of Alabama. Tí do svojho pokusu zapojili bežcov, ktorí pili nápoj z chia semien alebo známy športový nápoj. Zistili, že chia nápoj je prírodnou alternatívou nemenovaného športového drinku, pretože pri oboch bežci podali vyrovnané bežecké výkony. Lenže pozitívom chia nápoja v porovnaní s komerčným športovým nápojom je aj nízky obsah sacharidov a vysoké množstvo omega-3 tukov (1).

Okrem toho existujú štúdie, ktoré potvrdili, že porcia chia semiačok denne zvyšuje metabolizmus a pomáha spaľovať viscerálny (orgánový) tuk.

Kapustovitá zelenina

Do čeľade kapustovitých patrí napríklad kapusta, kel, brokolica či karfiol. Sú nabité biologicky aktívnymi látkami, obsahujú minimum kalórií a skvelo zasýtia. Okrem toho sú aj pomocníkmi pri chudnutí. Ako príklad môžeme uviesť karfiol – obsahuje nízku úroveň sacharidov, veľa vlákniny a má nulový obsah tuku. To znamená, že výborne zasýti, eliminuje zápchu i zadržiavanie vody v tele. Aj vďaka nemu sa môžeme počas diéty cítiť ľahko a sviežo.

Výborný je aj ružičkový kel. Obsahuje významný antioxidant – kyselinu alfa-lipoovú, ktorá znižuje hladinu glukózy a zlepšuje inzulínovú senzitivitu. To znamená, že je nielen prevenciou prejedania, ale aj cukrovky.

Srvátka

Ak si osvojíte dobrý zvyk pridávať srvátku do jedál konzumovaných počas dňa, zvýšite svalový tonus, dodáte telu energiu, stabilizujete hladinu krvného cukru a predídete vzniku chutí na sladké. Tvrdia to austrálski vedci, ktorí skúmali účinnosť srvátky na dva hormóny regulujúce chuť do jedla, konkrétne grelín a leptín. Zistili, že srvátkové bielkoviny znižujú chute na sladké (2).

Ďalším benefitom pravidelnej konzumácie srvátky je spaľovanie tukov. Štúdiu vykonali francúzski vedci na zvieratách, ktoré viac ako 5 týždňov vykonávali pohybovú aktivitu buď nalačno, alebo dostali cukor, alebo plnotučné mlieko, alebo srvátkový proteín. Aký bol výsledok? Skupina, ktorá prijímala pred tréningom cukor, stratila iba malé množstvo tuku. O niečo lepšie na tom bola tá, ktorá konzumovala plnotučné mlieko – o niečo narástla svalová hmota, ale pribudol aj tuk. Najlepšie boli na tom zvieratá, ktoré prijímali srvátkový proteín. U nich bol zaznamenaný nárast svalovej hmoty i pokles tukových zásob.

Odporúčame: Das gesunde Plus Aktiv kapsuly na rýchlejšie spaľovanie tukov, 32 ks – dietetická potravina. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm spaľovač

Referencie: 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21183832
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17212793

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako využívať karnitín pri športovaní?Ako využívať karnitín pri športovaní?

Karnitín je využívaný ako spaľovač tukov a pripisujú sa mu aj viaceré pozitívne účinky na zdravie. Funguje, alebo sa jedná iba o ďalší reklamný trik? 

 

Pomáha karnitín pri chudnutí?Pomáha karnitín pri chudnutí?

Doplnky stravy nám môžu pri chudnutí pomôcť. Treba si však správne vybrať a zvoliť vhodné načasovanie. 

 

4 tipy ako športom zrýchliť „zabrzdený“ metabolizmus4 tipy ako športom zrýchliť „zabrzdený“ metabolizmus

Raňajkovať. Jesť často a v malých dávkach. Dopriať si prírodné spaľovače tukov ako napríklad zelený čaj, kávu či niektoré koreniny. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Traja zdraví pomocníci úspešného chudnutia

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1586
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.