V malých dávkach kamarát, vo veľkých nepriateľ. Ako zvládať stres?

Mirka

Stresuje nás ufrflaný a nevyspytateľný šéf v práci, ktorý na nás valí fúru povinností deň čo deň. Jeho nevrlá tvár vyvoláva nepokoj ešte aj v čase odpočinku. Sme pod tlakom kvôli hypotéke, ktorej splátka nepočká. Stresujeme sa kvôli sebe, vzťahu, deťom, priateľom, politikom, úradníkom, vojnovým konfliktom, prírodným katastrofám...

V malých dávkach kamarát, vo veľkých nepriateľ. Ako zvládať stres?
18. APR 2013

Niekedy nás dokáže vyprovokovať k lepším výkonom. Ak je ho priveľa, ubližuje nám (a aj nášmu okoliu, bohužiaľ). Nechceme ho vo svojom živote, a predsa ho nevedomky pri sebe držíme a hlavne zabúdame na dôležitú vec. Vždy budú existovať zdroje stresu (ľudia, situácie, veci). S niektorými si poradíme, iné jednoducho neovplyvníme. Tu nejestvuje iná možnosť, ako sa naučiť stres zvládať a zbytočne si neprikladať ešte viac.

Poznáte príčinu?

Ak ste sa rozhodli so stresom bojovať, prvá vec do ktorej sa musíte pustiť, je nájsť príčinu vášho stresu. Skutočnosť, že sa na vás valia pracovné povinnosti, zrejme nezmeníte. Prispôsobte sa. Otázka znie, či všetok čas naozaj využívate efektívne? Spýtajte sa samého seba, kedy ste sa naposledy dosýta vyspali a dopriali si chvíľku pre seba? Niekedy stačí naozaj málo a situácia sa začne vyvíjať smerom k lepšiemu.

Niekedy je tendencia „stresovania sa“ črtou osobnosti. Možno máte len priveľa energie a potrebujete sa jej vhodným spôsobom zbaviť. Prijmite sa takí, akí ste a zapracujte na sebe. Azda nastal čas začať športovať alebo nájsť si nové hobby?

Vytáča vás do nepríčetnosti politická situácia? Ste zdesení z toho, čo sa vo svete deje? Niektoré udalosti ovplyvniť nemôžete. Prečo sa kvôli nim stresovať? Prestaňte pozerať spravodajské relácie, nečítajte bulvár, ktorý si buduje sledovanosť na nešťastí iných. Vyhnite sa týmto podnetom k stresu. Radšej sa vyberte do prírody a trávte čas s rodinou. Ba môžete urobiť ešte viac, robiť svet lepším od seba.

Z uvedeného vyplýva, že so zdrojmi stresu môžete „vybabrať“ štyrmi spôsobmi – vyhnúť sa im, zmeniť ich, prijať ich alebo sa im prispôsobiť. Ako vám to pomôže v praxi?

4 stratégie, ktoré si so stresom poradia

  • Vyhýbanie sa stresu – V prvom rade si určite hranice, neberte si dobrovoľne na seba viac, ako zvládnete. Existuje aj slovíčko „nie“. Naučte sa vylúčiť zo svojho života ľudí a situácie, ktoré vás zaťažujú (vypnite televízor, ak neznášate nákupy, nakupujte on-line).
  • Zmeňte to, čo vám spôsobuje stres – Buďte otvorení, ochotní robiť kompromisy, neduste negatívne emócie v sebe a naučte sa lepšie plánovať.
  • Prispôsobte sa – Niekedy nie je možné vylúčiť zdroje stresu zo svojho života a treba sa prispôsobiť. Veci nie sú len čierne alebo biele. Hľadajte na veciach a ľuďoch pozitíva. Nie všetko musíte urobiť na 120 percent, aj 80 je slušný výkon.
  • Prijmite veci, také aké sú – vojnovým konfliktom, chorobám ani inflácii nezabránite. Musíte sa naučiť prijímať ich. Život je aj o problémoch, smútku a slzách, lenže po nich zasa prichádzajú krásne a radostné chvíle.  Ak by neboli aj „zlé“ veci v našich životoch, nevedeli by sme si vážiť dobro, radosť, lásku. Netrápte sa zbytočne nad tým, čo nie je vo vašej moci ovplyvniť.

Pomocníci, vďaka ktorým bude menej stresu vo vašom živote

Nepokoj, búšenie srdca, nespavosť, nervozita, potenie... To sú niektoré z faktorov, ktoré sú dôsledkom stresu. Lenže tam to nekončí. Stres má za následok mnoho vážnejších zdravotných problémov, preto:

  • Naučte sa oddychovať a relaxovať. Na zahodenie nie sú jednoduché relaxačné techniky a cvičenia (joga, tai-chi)
  • Žite zdravo!
  • Myslite pozitívne.
  • Naučte sa tešiť sa a prejavovať vďačnosť.
  • Obklopte sa milými a dobrými ľuďmi (možno sa nehľadajú ľahko, ale existujú)
  • Podporiť svoje telo môžete aj s bezpečnými produktami proti stresu

 

Zdroj: http://www.helpguide.org


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - V malých dávkach kamarát, vo veľkých nepriateľ. Ako zvládať stres?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.