VIDEO: Tabletkám a koktailom na chudnutie odzvonilo. Prečo?

Tajomstvo úspešného chudnutia, pevného zdravia a aj vnútornej vyrovnanosti je v zdravom životnom štýle. Čo je v tomto smere najdôležitejšie?

Tabletkám a koktailom na chudnutie odzvonilo. Ako zhodiť kilá raz a navždy?
Zdroj: Pixabay, CC0
23. JAN 2019

Základom je psychika

Ak ste sa už niekedy vo svojom živote snažili schudnúť, určite ste počuli, možno ošúchanú, ale veľmi pravdivú vetu, že chudnutie je v hlave. Je to naozaj tak! Upozorňujú na to psychológovia, fitnes tréneri i odborníci na zdravú výživu. Ako teda začať?

V prvom rade si položte otázku, prečo chcete schudnúť. Mali by ste to robiť iba, ale skutočne iba pre seba. Kvôli tomu, aby ste boli nielen atraktívnejší, ale aj zdravší či sebavedomejší. Ak začnete chudnúť kvôli partnerovi alebo večným poznámkam kolegov v práci, ste vopred odsúdení na neúspech. Vhodné je, ak si odpovede zapíšete na papier a dáte na viditeľné miesto, napríklad na chladničku.

Čo sa týka ďalších krokov, je potrebné stanoviť si reálne dosiahnuteľné a merateľné ciele a zároveň spôsoby, ako ich dosiahnuť (napríklad schudnúť 20 kíl za 6 mesiacov pod dohľadom výživového poradcu, ktorý vám zostaví jedálny lístok a za pomoci fitnes trénera, ktorý sa zameria na cvičebný plán).

Samozrejme, dôležitá je aj správna motivácia napríklad v podobe odmien za dosiahnutie čiastkových cieľov i vysnívaného celkového cieľa. Pomôcť v tomto smere môžu aj pozitívne afirmácie či vizualizácia.

Zaujíma vás, čo považuje za dôležité pri chudnutí známy výživový špecialista Michal Páleník? Pozrite si video:

Bez úpravy stravy do nepôjde

Ani v tomto bode sa nevyhneme otrepanej, no pravdivej fráze, že 80 % úspechu pri chudnutí zohráva strava. Ak túžite schudnúť raz a navždy, je dôležité, aby ste mali zdravý a vyvážený jedálniček. Tu je nevyhnutné uvedomiť si, že každý z nás je jedinečný, a teda každému môže vyhovovať iný štýl stravovania. Nech si však vyberiete ktorýkoľvek, myslite na to, že by vám mal sedieť do takej miery, aby ste sa tak vydržali stravovať po celý život.

Dôležitý je aj pohyb

Mnohých od chudnutia odrádza predstava seba samého v posilňovni pri dvíhaní závaží alebo pri behu. Nikde však nie je napísané, že v rámci chudnutia musíte drieť vo fitcentre alebo sa trápiť pri intervalovom tréningu. Na začiatok úplne postačí, keď si denne doprajete aspoň 30 – 40 minút svižnej chôdze alebo si pôjdete zaplávať, prípadne si zvolíte domáce cvičenie. Dôležité je, aby vás zvolená pohybová aktivita napĺňala vnútorne. Nútiť sa do niečoho nemá zmysel a ani dlhé trvanie.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - VIDEO: Tabletkám a koktailom na chudnutie odzvonilo. Prečo?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1755
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.