Viete poskytnúť prvú pomoc?

Adela Jasenovcova

Ktokoľvek sa môže ocitnúť v ohrození života. Málokto ho vie aj zachrániť, či aspoň sa o to pokúsiť. Univerzálne pravidlo profesionálnych záchranárov znie: podať akúkoľvek prvú pomoc je vždy lepšie ako sa nečinne prizerať.

Viete poskytnúť prvú pomoc?
30. MÁJ 2017

Na konferencii Umenie byť Ženou, ktorá sa konala v Bratislave už po štvrtýkrát, nájdete mnoho užitočných tém. Prvá pomoc k nim patrí. Práve na konferencii vzdelávali prítomné dámy záchranári z Akadémie prvej pomoci, MUDr. Martin Fabián a Bc. Ľuboš Pavlovič z Trnavy, ktorí nám objasnili, ako na tom laická verejnosť ohľadom poskytnutia prvej pomoci je a tiež, ako správne poskytnúť prvú pomoc. 

Akadémia prvej pomoci je súkromná iniciatíva, ktorej pracovníci školia prvú pomoc s radosťou a úsmevom už štyri roky. Záujem má aj verejnosť.

Poďme sa zachrániť

Ako hovorí záchranár Ľuboš: „Aj mamičky a materské centrá. Spustili sme projekt Bezpečne na školách pre študentov stredných škôl v Trnave, chystáme sa podobnú akciu rozbehnúť aj v Bratislave a Piešťanoch. Robíme prednášky aj v materských školách, hoci školiť deti je veľmi náročné. Je ťažké udržať ich pozornosť. No na druhej strane deti sú veľmi vnímavé, spolupracujú a správajú sa intuitívne. Paradoxne dospelý častokrát odvráti zrak od určitej nepríjemnej situácie, no dieťa chce pomôcť automaticky. Vie reagovať pohotovo. Deti ani dospelí dnes nemajú dostatočný prehľad. Pomaly a postupne však zisťujú, takže treba robiť osvetu. Súkromné firmy často vyhľadávajú príležitosť, ako vedieť viac, čo je veľké plus. A na to sme tu my.“

S čím si ľudia nevedia dať rady

Najväčším problémom je zástava obehového a dýchacieho systému. Podľa slov skúseného záchranára je resuscitovanie náročné, lebo sa ide vždy naostro a často bez skúseností. Tvrdí, že si stačí raz vyskúšať umelé dýchanie na figuríne a už je situácia iná.

Tréning na neživej figuríne dokáže perfektne pripraviť na reálnu situáciu. Teória nestačí. Profesionáli odporúčajú robiť si kurzy prvej pomoci raz ročne, aby pokus o záchranu života mal efekt. Ide o osemhodinový kurz pre verejnosť, kde sa okrem klasickej resuscitácie účastníci naučia používať aj prístroj AED – automatický externý defibrilátor, ktorého obsluha je veľmi jednoduchá a pritom vie spoľahlivo zachrániť ľudský život.

Ako postupovať, keď je človek v bezvedomí

Lekár odporúča hlavnú zásadu - poskytnúť akúkoľvek prvú pomoc, či je človek vyškolený kurzom alebo nie. Ide o záchranu života. Aj keď sa poskytne neodborne, je to vždy lepšie, ako sa na človeka v bezvedomí len pozerať. Pacient má aspoň šancu na prežitie. Univerzálne pravidlo teda znie – nečakať a pustiť sa do toho.

„Treba najprv spraviť takzvané prvotné vyšetrenie a zistiť aktuálny stav. Zisťujeme stav vedomia a stav dýchania, čo by nemalo trvať dlhšie ako 40 sekúnd. Keď zistíme, že pacient je v bezvedomí a nereaguje na žiadne podnety, musíme zistiť, či dýcha. Ak nemá vedomie a nedýcha, musíme začať resuscitovať. A voláme záchrannú službu,“ dodáva záchranár.

Ako by mala vyzerať resuscitácia si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Zdroj video: youtube.com
Zdroj titulnej fotky: Alexas_Fotos, CC0

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Viete poskytnúť prvú pomoc?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1289
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.