Vitamíny a minerály, bez ktorých sa športovci nezaobídu

Za nedostatkom energie pri tréningu či svalovými kŕčmi môže byť deficit kľúčových mikroživín. 

Vitamíny a minerály, bez ktorých sa športovci nezaobídu
17. MAR 2017

Pre každého športujúceho človeka je dôležité nielen pravidelné absolvovanie tréningov, ale napríklad aj zdravá a vyvážená strava. Ak túto kľúčovú zložku zdravého životného štýlu podcení, pravdepodobne sa to skôr či neskôr prejaví na jeho zdraví, vzhľade i výkone.

Okrem optimálneho prísunu makroživín, teda bielkovín, tukov a sacharidov, je nevyhnutné konzumovať aj dostatok mikroživín v podobe vitamínov, minerálov, stopových prvkov či antioxidantov. Bez ktorých sa športujúci človek nezaobíde?

Vitamíny zo skupiny B

Vitamíny zo skupiny B sú veľmi dôležité pre výrobu energie – premieňajú bielkoviny a sacharidy na energiu a podieľajú sa aj na produkcii a obnove buniek, vrátane červených krviniek. Bez nich by nemohla správne fungovať ani nervová sústava.

Deficit týchto vitamínov sa môže prejaviť únavou, malátnosťou či bolesťami svalstva. Podľa odborníkov z Oregon State University trpia nedostatkom B vitamínov aktívni jedinci, čo môže spôsobiť ťažkosti pri vykonávaní intenzívneho cvičenia, ale aj zníženú schopnosť tela opravovať poškodené svalové vlákna a budovať svalovú hmotu (1).

  • Odborníci preto radia, aby sa športovci zamerali na dostatočný prísun B vitamínov, ktoré sa nachádzajú, napríklad v celých zrnách, tmavozelenej listovej zelenine, orechoch, mäse i mliečnych výrobkoch.

Odporúčame: Das gesunde Plus vitamín B komplex, 60 ks – výživový doplnok s vitamínmi B a sladidlom. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm béčko

Vápnik

Ďalšou kľúčovou živinou pre športovcov je vápnik, ktorý je nevyhnutný pre zdravé a silné kosti. Zaujímavú štúdiu v tomto smere vykonali vedci z  The American Academy of Physical Medicine and Rehabilitation. Podľa nich každá ďalšia šálka mlieka, vypitá denne, znižuje výskyt zlomenín u bežcov až o 62 %. Okrem toho zistili, že vápnik spolu s vitamínom D, draslíkom a proteínmi v mlieku významne zvýšili hustotu kostí u testovaných bežcov.

  • Dobrým zdrojom vápnika nie je len mlieko a mliečne výrobky, ale aj mak, makový olej, sezamové semiačka, lieskovce či vlašské orechy.

Horčík

Zúčastňuje sa na výrobe energie, zohráva podstatnú úlohu v zdraví kostí a takisto eliminuje svalové kŕče, podráždenosť či nervozitu. Podľa odborníkov trpí nedostatkom horčíka až tretina populácie, čo sa prejavuje únavou, bolesťami hlavy, nedostatočnou koncentráciou a horším zvládaním stresových situácií. Do tela ho môžeme doplniť príjmom pestrej škály potravín, ako napríklad orechy, semená, listová zelenina, banány,  datle a mnohé ďalšie.

Odporúčame: Das gesunde Plus Magnesium + Calcium + D3, 45 ks – výživový doplnok s horčíkom, vápnikom a vitamínom D3. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm horčík

Železo

Športová aktivita kladie zvýšený dôraz aj na príjem železa. Ak je ho v tele málo, vzniká anémia s príznakmi, ako únava, bledosť, dýchavičnosť, problémy so spánkom, bolesti svalov, zvýšená lámavosť nechtov atď.

  • V ktorých potravinách sa železo nachádza? Okrem živočíšnych zdrojov je to aj pšeno, mak, lieskovce, sušené marhule či ovsené vločky.
Referencie: (1) http://extension.oregonstate.edu/news/release/2006/11/b-vitamins-play-important-role-athletic-performance

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Tajomstvo chudnutia odhalené! skúste matcha zelený čajTajomstvo chudnutia odhalené! Skúste matcha zelený čaj

Čaje sú výborným doplnkom pitného režimu a pokiaľ si vyberiete správne, môžu vám pomôcť aj s redukciou hmotnosti. 

 

Nepodceňte príchod jari, doplňte si horčíkNepodceňte príchod jari, doplňte si horčík

Dlhé zimné dni, oslabená imunita, menej pestrá strava – to všetko sa podpíše na našom tele počas zimy. 

 

Prečo dať prednosť hnedej ryži pred bielou?Prečo dať prednosť hnedej ryži pred bielou?

Väčšina spotrebiteľov si v obchode vyberie radšej  bielu než hnedú ryžu z dôvodu rozdielneho vzhľadu. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vitamíny a minerály, bez ktorých sa športovci nezaobídu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1675
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.