Vitamíny skupiny B dodávajú telu energiu počas celého dňa

Hovorí sa o nich ako o B komplexe a skladajú sa zo skupiny ôsmich vitamínov: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12.

Vitamíny skupiny B dodávajú telu energiu počas celého dňa
24. JUN 2015

Tieto vitamíny majú veľmi dôležité úlohy v našom tele, a keď ich prijímame v správnych množstvách, dá sa povedať, že naše telo funguje ako správne naolejovaný stroj.

Táto skupina vitamínov nám pomáha premieňať jedlo na energiu (palivo). Umožňujú nám byť plní energie počas celého dňa. Niektoré vitamíny z tejto skupiny pracujú vzájomne, no každý z nich má svoje špecifické vlastnosti: od udržiavania zdravej pokožky a vlasov po zabránenie straty pamäti či ako prevencia migrén.

Vitamíny skupiny B sú v ovocí, strukovinách, vajíčkach, mäse, rybách a zelenine relatívne vysoko obsiahnuté, preto sa pri vyváženej strave nestretávame s ich nedostatkom veľmi často. Ak však na raňajky zjeme croissant, na obed zbehneme na burger a na večeru si dáme párky s bielym pečivom, k nedostatku veľmi pravdepodobne prísť môže.

Slovo vitamín je odvodené od slov "vital amine" a zaviedol ho poľský chemik Casimir Funk v roku 1912. Funk izoloval vitamín B1 (tiamín) z ryže.

Vitamíny skupiny B sú vo vode rozpustné a keby sme sa predávkovali, väčšinu vieme vylúčiť močom. Avšak pri predávkovaní syntetickými vitamínmi, na rozdiel od prírodných vitamínov, môže dôjsť aj ku toxicite.

Odporúčame: Das gesunde Plus vitamín B komplex, 60 ks. Výživový doplnok s vitamínmi B a sladidlom. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm b komplex

Povedzme si niečo konkrétne ku každému z B vitamínov:

B1 (tiamín)

Najdôležitejšou úlohou vitamínu B1 je metabolizmus sacharidov (premena) na jednoduchý cukor glukózu. Druhou najdôležitejšou úlohou je správna funkcia nervového systému. Ďalej nám pomáha pri tvorbe nových zdravých buniek. Je označovaný aj ako antistresový vitamín a chráni imunitný systém.

Nedostatok je zriedkavý, no vyskytuje sa napríklad u alkoholikov, pretože je zhoršené jeho vstrebávanie. Ak ho máme nedostatok, prejavuje sa napríklad popraskanými kútikmi na perách.

  • Zdroje: celozrnné obilniny, červené mäso, žĺtka, zelená listová zelenina, strukoviny, sladká kukurica, hnedá ryža, droždie, klíčky

B2 (riboflavín)

Riboflavín má úlohu v rozklade všetkých troch základných zložiek potravy (sacharidy, tuky bielkoviny). Ďalej funguje aj ako antioxidant (chráni naše bunky pred voľnými radikálmi, ktoré poškodzujú bunky), chráni pred predčasným starnutím a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Je veľmi dôležitý pri správnej tvorbe červených krviniek. Takisto jeho dostatok nás môže chrániť pred migrénami. B2 vitamín je citlivý na slnečné žiarenie.

Nedostatok môže spôsobiť napríklad anémiu.

  • Zdroje: mandle, mlieko, jogurt, vajíčka, špenát, mäso, hrášok

B3 (niacín)

Tento vitamín nám pomáha mať správnu hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Čím viac máme dobrého cholesterolu, tým menej máme zlého cholesterolu. Niacín sa ukázal ako účinný v boji proti akné. Nedostatok je veľmi vzácny, ale môže sa vyskytovať u alkoholikov. Naopak, pri predávkovaní sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy a nevoľnosť.

  • Zdroje: mäso, mlieko, ryby , vajcia, strukoviny, zemiaky, arašidy

B5 (kyselina pantoténová)

Tento vitamín patrí k najviac rozšíreným vitamínom. Nachádza sa v každej skupine potravín. Hovorí to o ňom aj jeho názov. Panthotenic pochádza z gréckeho slova panthoten, ktoré znamená odvšadiaľ. Pomáha nám rozkladať tuky a sacharidy na energiu a má dôležitú úlohu pri tvorbe hormónov zahŕňajúcich napríklad testosterón. Ďalej nám pomáha udržiavať peknú zdravú pokožku a redukuje známky starnutia. Kyselinu pantoténovú dokonca tvoria baktérie v našich črevách. K nedostatku nedochádza, pri predávkovaní sa môže vyskytnúť hnačka.

  • Zdroje: avokádo, jogurt, vajíčka, mäso, strukoviny

B6 (pyridoxín)

Pomáha v regulácii homocysteínu (spájaný s ochoreniami srdca). Pyridoxín hrá dôležitú úlohu v našej nálade a pomáha so správnym spánkom (pomáha produkovať serotonín, teda hormón dobrej nálady a melatonín na dobrý spánok). Niektoré štúdie ukazujú, že potláča zápal napríklad u ľudí s reumatickou artritídou. Nedostatok je vzácny, nachádza sa len u alkoholikov. Nedostatok sa prejavuje kožnými problémami, zmätenosťou, nespavosťou. Vyššie dávky sa ukázali ako účinné pri riešení PMS.

  • Zdroje: pečeň, hnedá ryža, ryby, maslo, klíčky, celozrnné obilniny

B7 (biotín)

Označovaný ako vitamín krásy, pretože je spájaný s peknými vlasmi, pokožkou  a nechtami. Pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. Veľmi dôležitý je najmä v tehotenstve, pretože pomáha pri správnom vývoji dieťatka. Biotín sa tiež tvorí v našom tele vďaka črevným baktériám. Nedostatok je zriedkavý, môže sa vyskytnúť u ľudí, ktorí konzumujú veľa vaječného bielka.

  • Zdroj: pečeň, žĺtka, arašidy, karfiol, hríby

B9 (kyselina listová)

B9 má úlohy, ako je tvorba DNA či tvorba hemoglobínu, teda krvného farbiva. Je často používaná na fortifikáciu cereálií a chleba. Pomáha predchádzať depresiám a stratám pamäti. Tiež je dôležitá v tehotenstve, pretože pomáha správnemu rastu bábätka a chráni ho pred poškodením.

Nedostatok spôsobuje anémiu, pomalý rast. B9 sa teplom ničí, preto je lepšie konzumovať ho v potravinách v surovom stave.

  • Zdroj: listová zelenina, špargľa, losos, koreňová zelenina, mlieko, fazuľa

B12 (kobalamín)

Tento vitamín má kľúčovú úlohu v metabolizme sacharidov, tukov, bielkovín a pri tvorbe krvných buniek. Ďalej pomáha pri tvorbe a oprave DNA. Nedostatok sa vyskytuje u vegetariánov. Je skladovaný v pečeni a môže nám vydržať až niekoľko rokov. S vekom sa zhoršuje jeho vstrebávanie.

Zaujímavé je, že sa nenachádza v rastlinných zdrojoch.

  • Zdrojmi sú: pečeň, mäso, žĺtka, mlieko, hydina

Odporúčame: Das gesunde Plus vitamínová kúra B 12, 10 x 10 ml. Vitamínová kúra podporuje organizmus a jeho výmenu energií, redukuje pocity únavy a tým podporuje normálnu funkciu mozgu. Vysoko koncentrovaný vitamín B12 je dôležitý pre nervový systém. Príjemná, chutná vitamínová kúra je ideálna pre športovcov, seniorov, vegetariánov a pri nadmernej záťaži alebo pocitoch únavy. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm b12

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Športovci pozor! vitamín c je potrebný pre zdravé kosti i kĺbyŠportovci pozor! Vitamín C je potrebný pre zdravé kosti i kĺby

Vitamín C ovplyvňuje aj zužitkovanie minerálov i aminokyselín, ktoré sú kľúčové pre zdravé kosti, kĺby i svaly.

 

Aj športovci trpia deficitom vitamínu a. odnesie si to aj imunitaAj športovci trpia deficitom vitamínu A. Odnesie si to i imunita

Športový výkon závisí nielen od kvality tréningov, ale aj dostatku živín v organizme.

 

Bojíte sa zlomenín a úrazov pri športe? myslite na prísun vitamínu dBojíte sa zlomenín a úrazov pri športe? Myslite na prísun vitamínu D

Vitamín D zohráva kľúčovú úlohu pri vstrebávaní vápnika potrebného pre pevné kosti.


Autor článku

Petra Kopecka

Ing. Petra Kopecká

Som certifikovaná výživová špecialistka a zakladateľka výživovej poradne - komplexná výživa. Komplexná výživa je pre každého, kto chce schudnúť ,udržať si hmotnosť, zvýšiť výkonnosť a pritom sa najesť dosýta, jesť skutočné jedlo a nie jeho náhrady. Vo výžive sa neustále vzdelávam už 7my rok a klientom prinášam najnovšie informácie o výžive, ktoré sú založené na vedecky podložených dôkazoch a overené v praxi.

http://www.komplexna-vyziva.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vitamíny skupiny B dodávajú telu energiu počas celého dňa

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1320
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.