Vy sa pýtate, odborníci odpovedajú: Strava pri vyrysovaní postavy

Mirka

Na našu redakciu sa obrátil Marek s prosbou o radu. Na pomoc sme si prizvali povolaných. Radia profesionáli Július Karabinoš a Michal Lendel.

Vy sa pýtate, odborníci odpovedajú: Strava pri vyrysovaní postavy
28. JAN 2015

Čitatel sa pýta

Marekova otázka:

Dobrý deň, mojím cieľom je vyrysovať postavu, no určite aj nabrať na svalstve. Aktuálne važím +- 72kg. Už rok chodím na crossfit a od novembra 2014 som začal užívať aj proteín. Aktuálne sa na tréningoch skôr zameriavam na silu, no stále aj na crossfit. Na večeru si dávam prevažne tuniaka so zeleninou, len sa neviem rozhodnúť, či je lepšie s celozrnnou tmavou bagetou, alebo si dať ryžu. Viete mi poradiť, čo by bolo vhodnejšie?

Odborníci odpovedajú

Odpovedá Július Karabinoš, osobný tréner a odborník na výživu

Pri výbere potravín treba pozerať v prvom rade na nutričné hodnoty a následne na energetickú hodnotu. Tmavá celozrnná bageta má v priemere 8 g bielkovín, 60 g sacharidov a maximálne 1 g tuku na 100 g, to je približne 1170 kJ (280 kcal).  Rôzne druhy ryže majú na 100 g maximálne 2 g tuku, v priemere 8 g bielkovín a 75 g sacharidov, teda celková energetická hodnota ryže je o niečo vyššia, a to 1465 kJ (350 kcal). Určité rozdiely sú medzi rôznymi druhmi ryže. Uprednostňujeme dlhozrnnú ryžu, napr. Basmati, parboiled, či Uncle Ben´s. Vyhovuje i dlhozrnná ryža TESCO. Ako vidíte, rozdiely medzi bagetou a ryžou nie sú až také veľké. Na večeru by som sa priklonil k nižšiemu príjmu sacharidov.  Odporúčam striedať rôzne prílohy ako zdroje komplexných sacharidov. Uprednostňujte však tmavé a celozrnné pečivo, ktoré má vyšší obsah vlákniny (8,5 g/100 g) ako pečivo biele (3 g/100 g). Navyše obsahuje významné množstvo vitamínov a minerálnych látok a má spravidla nižší glykemický index.   

Odpovedá Michal Lendel, fitnes tréner

Jedno jedlo počas dňa nezohrá až takú významnú rolu. Dôležitý je celkový príjem živín za deň. Po tréningu je veľmi dobré prijať sacharidy. Ja osobne by som sa priklonil skôr k ryži (najlepšia hnedá ryža), pretože ide o potravinu, ktorá je spracovaná iba minimálne, zatiaľ čo bageta je vyrobená, teda nemusí ísť o cereálnu bagetu, ako výrobca uvádza. Veľakrát sa takéto pečivo dofarbuje karamelom. 

Odporúčame prečítať: Čo jesť večer po cvičení a nepribrať


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vy sa pýtate, odborníci odpovedajú: Strava pri vyrysovaní postavy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1318
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.