Vylepšené sushi s MCT olejom

Vedeli ste, že domáce sushi môže byť skvelou a efektívnou večerou, keď sa vám nechce variť? Zároveň ste vedeli, že drobnosť ako bežná sójová omáčka či vynechanie octovania, či rozvarenie ryže môže mať výrazný vplyv na metabolizmus a pocity energie?

MCT Sushi
Zdroj: Dušan Plichta, Powerlogy
7. OKT 2018

Na kvalite ingrediencí záleži. Veď si skúste spraviť sushi z obyčajnej, lacnej supermarketovej ryže a vymáčať v bežnej sójovoj omáčke s celkom pekným obsahom lepku. Často sa potom ľudia čudujú, prečo im energie po takomto sushi kolíše alebo prehlásia, že sa zo sushi nevedia najesť.

Problémom je vysoký glykemický index a individuálne problémy s lepkom a histamínom.

Riešenie? Vylepšené sushi s MCT olejom

Chutné sushi potrebuje šťavu. Tak ako vám dlhodobo nebudú chutiť suché kuracie prsia s ešte suchším šalátom, tak je to aj pri sushi. Je dobré znížiť glykemický index správnou prípravou, zaoctovaním, odstátím ryže a následnou kombináciou s ľahko stráviteľými tukmi.

Objavte silu MCT oleja

A tu na scénu prichádza práve MCT olej pre jeho unikátne vlastnosti rýchleho a efektívneho trávenia a umocnenia originálnej chuti vybraného jedla.

Takto si namiesto sójovéj omáčky pripravím do mištičky MCT olej, nakladaný zázvor, wasabi, alebo ho len tak posolím himalájskou soľou.

Čo vlastne znamená MCT a na čo je to dobré?

MCT je skratka pre „Medium Chain Triglycerides”, ktoré sú unikátnou formou tukov so stredne dlhým reťazcom.

Každý tuk, či už ide o kokosový olej, maslo alebo špeciálny MCT olej je zložený z mastných kyselín rôznej dĺžky reťazca väzieb.

Dĺžka reťazca mastných kyselín rozhoduje o tom ako dlho a “ľahko” vám olej trávi a ako rýchlo získate hodnotnú energiu pre vaše telo a hlavne mozog.

Odsledujte si, že z kombinácie  MCT oleja a kvalitného masla v káve alebo čaji, vám tak ťažko ako z vyprážaných hranoliek či čipsov a kombinácie tukov s cukrami, nikdy nebude.

Hlavným rozdielom medzi MCT olejom a klasickým kokosovým olejom je zloženie kyselín, kde MCT olej obsahuje z 99% zloženia iba najľahšie stráviteľné mastné kyseliny C6, C8 a C10 a neobsahuje skoro žiadnu kyselinu laurovú C12.

mct oljeje zlozenie

MCT olej je bez chuti a zápachu vyextrahovaný práve z kokosového oleja, ktorý má svoju chuť a 40-60% obsah kyseliny Laurovej, ktorá trávi o niečo dlhšie. Má antivirálne a antibakteriálne učinky.

Každý olej má svoje využitie, kde kokosový olej je primárne na varenie a pečenie a MCT olej do kávy, smoothies a shake-ov pre želaný energetický efekt.

Ako ho prakticky použiť a aké benefity vyhodnocovať?

Vďaka MCT nezaťažíte trávenie a v správnom protokole, podporíte priamu tvorbu ketónov pre silnú energiu vášho mozgu.

Sila a intenzita účinku veľmi  záleží od individuálneho stavu metabolizmu. Avšak u viac ako 80%, ľudí ktorí začali aplikovať MCT olej do svojej životosprávy, boli zistené výrazne zlepšenia najmä v mentálnom výkone, schopnosti sústredenia a eliminácii potreby konzumácie nevhodných sacharidov.

MCT sú veľmi dobrým zdrojom energie aj pre vytrvalostných športovcov, ktorí sa orientujú na stabilnú energiu počas dlhšieho výkonu. MCT  výborne pomáhajú pri kontrolovanom príjme sacharidov a optimalizácii životosprávy pre zvýšený výkon a najlepšie ich definovať ako funkčnú potravinu, ktorá dodá energiu pri fáze prechodu na low carb alebo keto stravovanie a tréningové protokoly.

3 recepty na praktické aplikácie

1. Power Coffee special

Káva s kokosovým olejom je fajn, ale ak chcete nakopnúť skutočnú efektivitu a aktiváciu tvorby ketónov v mozgu, tak až MCT je pre váš mozog to pravé orechové.

power coffee

2. MCT smoothie

Varianta ku káve, korá je bez kofeínu, ale za to s plným obsahom vitamínov a stopových prvkov, ktoré aj vďaka MCT vaše telo vstrebá a využije ešte efektívnejšie.

3. MCT Omáčky či skvelý doplnok pre top spánok

Predstavte si, že namáčate vaše sushi okrem sójovej omáčky aj do MCT alebo ho priamo zakomponujete do vašich omáčok pre výrazné zvýšenie energického potenciálu jedla. Alebo vyskúšajte dať na lyžicu MCT a medu pred spaním a zlepšite regeneráciu mozgu až o 30%.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vylepšené sushi s MCT olejom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1675
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.