Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Viete, koľko vody a tuku je vo vašom tele?

redakcia

Chcete vedieť, čo sa skrýva vo vašom tele? Koľko vody, tuku alebo svalov sa v ňom nachádza, prípadne aký je váš metabolický vek? Tieto údaje sa dajú pomerne presne zmerať.

Viete, koľko vody a tuku je vo vašom tele?
Zdroj: AdobeStock
14. JUN 2022

Túžba byť zdravý ide ruka v ruke s otázkou, ako zdravie dosiahnuť a ako ho udržať. Na jednej strane máme rôzne cvičenia, desiatky spôsobov stravovania a všobecné, neustále platné rady typu dostatočne spite, pite a hýbte sa.

Potom je tu však aj oblasť technológií. Pred desiatkami rokov sme používali sklenený ortuťový teplomer, dnes má doma mnoho domácností digitálny teplomer, ktorý meria nielen rýchle, ale aj presne a ešte pred pár rokmi patril medzi luxusnú technologickú vychytávku. Resp. vôbec neexistoval.

Technológie nám o tele povedia viac

Alebo spomeňme príklad pandémie - oxymeter, ktorý meria množstvo kyslíka v krvi, patril ešte pred krátkym časom k zariadeniam, ktoré používali len lekári či športovci, dnes je v mnohých domácnostiach.

Tieto príklady hovoria o tom, ako rastie záujem o technológie, ktoré nám vedia povedať o našom tele dáta, s ktorými sa dá ďalej pracovať. Napríklad pri zlepšovani našej kondície.

Medzi trendy v tejto oblasti patria zariadenia, ktoré vychádzajú z tzv. bioelektrickej impedančnej analýzy (Bioelectrical Impedance Analysis), konkrétne ide o prístroje Tanita a Inbody. Viac o nich povedala výživová špecialistka a trénerka Veronika Hanáková, ktorá ich používa aj vo svojej praxi: "Meranie Tanita a Inbody je modernou a pomerne presnou meracou metódou skladby tela. Meranie prebieha na impedančnej váhe, kedy celým obvodom prechádza ľahký elektrický prúd kedy na základe odporu a fyzikálnych zákonov dokáže vyhodnotiť telesnú skladbu tela."

Na základe týchto meraní potom vieme o tele zistiť, aký je v ňom podiel beztukovej hmoty - svalov a kostí, podiel podkožnej tukovej zložky - segmentálne rozloženej, podiel útrobnej zložky tuku v podobe viscerálneho tuku, podiel telesnej vody, ale aj údaj o tzv. metabolickom veku.

Čo je metabolický vek

"Metabolický vek hovorí, na koľko sa váš organizmus vzhľadom na namerané parametre cíti, ako veľmi sú vplyvom tuku zaťažené vnútorné orgány (srdce, pečeň, obličky...) v porovnaní s vašim aktuálnym vekom," upresňuje Veronika Hanáková a dodáva: "Taktiež je cez Tanita a Inbody možné zistiť minimálnu energetickú potrebu v podobe BMR (bazal metabolic rate), čiže koľko energie je minimálne potrebné prijať, aby sme nespomaľovali základné metabolické funkcie. Samozrejme každý merací prístroj je zaťažený chybou merania, ak sa však budete vážiť na tom istom meracom prístroji eliminujete chyby a dosiahnete reálne výsledky."

Meranie prístrojmi Tanita a Inbody je samozrejme bezbolestné a neinvazívne. Trvá menej ako minútu a pripomína váženie sa na váhe s držadlami.

V každom prípade je meranie týchto telesných hodnôt pomocným údajom, ktorý odborníkom umožní lepšie vám nastaviť tréningové a výživové ciele a vďaka nim dosiahnuť dlhodobé zdravie.

Chcete poznať aj vy podiel tuku či svalov v tele? Príďte na Supershape SUMMER PARTY, obľúbený cvičiaci event, na ktorom bude robiť Všeobecná zdravotná poisťovňa tieto merania aj s odborným poradenstvom. Okrem toho vás čakajú profesionálne trénerky, inšpiratívne diskusie, módna prehliadka, darčeky od partnerov a množstvo dobrej nálady.

Summer Party


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Viete, koľko vody a tuku je vo vašom tele?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.