Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Koľko proteínov potrebujeme a odkiaľ ich vziať?

Veronika Shoebridge

Bez proteínov nevie naše telo fungovať. Máme pre vás rady, ako ich doplníte do tela aj inak ako jedlom.

Tipy na doplnenie bielkovín nielen pre športovcov
16. NOV 2016

Čo sú proteíny? 

Proteín, alebo ak chcete bielkovina, sa skladá z aminokyselín, ktorých príjem ľudské telo nevyhnutne potrebuje pre rast, ale i regeneráciu svalovej hmoty a mnoho iných životne dôležitých procesov – napríklad pre správnu funkciu hormonálnej sústavy či správny chod chemických reakcií v organizme, vďaka ktorým máme dostatok energie pre každodenné fungovanie.

Bez proteínu sa nepohneme

A to doslova. Ľudské telo bez neho nedokáže fungovať. Preto by si mali byť vedomí toho, aby sme ho mali vždy tak akurát. Ani nie príliš veľa a rozhodne netrpieť ani jeho nedostatkom. To druhé totiž spôsobuje vážne zdravotné problémy, ako napríklad poruchy imunity, metabolizmu, poruchy zrážania krvi, zhoršené hojenie rán a mnoho iných problémov.

Odporúčame: Das gesunde Plus bielkovinová tyčinka s príchuťou cookies&cream v mliečnej čokoláde, 45 g. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm proteín cookies

Koľko je dosť?

Mnoho ľudí to naozaj nevie. Potom sa môže veľmi ľahko stať, že ho majú nedostatok a to vedie k vyššie uvedeným zdravotným ťažkostiam, ktorým sa dá ľahko predísť.

Vo všeobecnosti platí, že dospelý človek potrebuje 0,8 gramu proteínov na kilogram telesnej hmotnosti. Čiže, ak vážite napríklad 65 kg, potrebujete denne prijať 52 gramov proteínov.

Ľudia, ktorí na pravidelnej báze športujú, resp. majú zvýšenú fyzickú záťaž, ho napríklad potrebujú viac. Viac ho potrebujú i starší ľudia alebo tí, čo sa zotavujú po úraze alebo chorobe. Samozrejme, iné množstvo potrebujú ženy a iné muži.

Odporúčame: Das Gesunde Plus Sportness bielkovinový prášok pre stavbu a regeneráciu svalov s vanilkovou príchuťou, 350 g – potravina na osobitné výživové účely. Vitamíny skupiny B priaznivo pôsobia na správny metabolizmus proteínov, podporujú funkciu nervového systému a zaisťujú správnu funkciu imunitného systému. Vitamín C prispieva k správnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii kostí. Vitamín C a Vitamín E prispievajú k ochrane buniek pred oxidačným stresom. Horčík, vápnik, biotín, kyselina pantoténová, vitamíny skupiny B prispievajú k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. Horčík a Vápnik prispievajú k správnemu fungovaniu svalov. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm proteín vanilka

Kde sa proteíny nachádzajú?

To, že proteíny sa nachádzajú najmä v potravinách, ako sú mlieko, chudé mäso, syry, strukoviny či ryby, je dobre známym faktom.

Ako ich však do pestrého jedálnička doplniť aj inak? Napríklad formou nápojov či výživových doplnkov. Toto je ideálne pre vegetariánov či vegánov, ktorí môžu mať s nedostatkom proteínu v strave problém najmä preto, že nejedia mäso.

Ak vám chuť mäsa nie je dvakrát pochuti alebo ho jete len sem-tam, zaraďte do svojho jedálneho lístka chlorellu, prípadne spirulínu.

Športové nápoje sú tiež obľúbeným spôsobom, ako do tela dostať proteíny inak ako bežným jedlom.

Potom sú tu i tabletky či zmesi, ktoré zvyčajne nájdete v sušenej forme. Vďaka tomu ich môžete ľahko kombinovať a vytvárať z nich mnoho chutných jedál či dezertov. A existujú v najrozličnejších príchutiach, čiže sa netreba obávať, že vaše chuťové poháriky zažijú nepríjemný šok.

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

5 vecí o výžive, ktoré by mali mať bežci v malíčku5 vecí o výžive, ktoré by mali mať bežci v malíčku

„To, čo zjete ihneď po behu, je priamoúmerné tomu, aký budete mať výkon v nasledujúcom behu,“ hovorí odborník na výživu. 

 

8 pravidiel chudnutia, ktoré môžete trošku oklamať8 pravidiel chudnutia, ktoré môžete trošku oklamať

Počúvate z každej strany overené pravidlá chudnutia? Všade je to len o tom, že „toto máte dovolené” a „tamto zasa zakázané”. 

 

Ako nakŕmiť svoje svaly a byť výkonnejší?Ako nakŕmiť svoje svaly a byť výkonnejší?

Po vykonaní fyzickej aktivity je veľmi dôležité svaly dostatočne kŕmiť, aby naozaj mohli rásť a nezmenšovali sa. 

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Koľko proteínov potrebujeme a odkiaľ ich vziať?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.