Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Ako začať behať (4. časť): Strava a pitný režim

redakcia

Chytil vás beh za srdce? Potom určite, okrem správneho dýchania, techniky behu, vhodného oblečenia a obutia, myslíte aj na zloženie jedálneho lístka a pitný režim. Koľko a čo piť? A ako by mal vyzerať jedálny lístok?

Ako začať behať (4. časť): Strava a pitný režim
9. APR 2014

Skôr, ako sa rozhodnete riešiť pitný režim a svoje stravovacie návyky, odpovedzte si na otázku: "Čo chcem behom vlastne dosiahnuť?" Niektorí sa snažia prostredníctvom behu redukovať svoju hmotnosť, pre ďalších je to spôsob, ako eliminovať stres, pre iných je beh oblasťou, v ktorej chcú byť úspešní. Od odpovede na otázku, čo je cieľom vášho behu, závisí aj voľba jedálneho lístka.

Strava a pitný režim bežca

Stravovanie i voľba pitného režimu závisia teda od cieľov konkrétneho bežca. „V týždni pred maximálnym výkonom (maratón) sú dôležité strava i pitný režim. Strava by mala obsahovať veľa uhľohydrátov, teda strukovín, zemiakov, ryže, cestovín, zeleniny a nemalo by chýbať ani mäso. Strava týždeň pred týmto výkonom je dôležitá, aby sa do tela dostali látky, ktoré organizmus potrebuje,“ upozorňuje tréner Marcel Matanin.

V prípade, že ide o bežca začiatočníka, ktorý behá 3-4 razy týždenne, nie je potrebné stravu špeciálne upravovať. Je vhodné riadiť sa zásadami zdravej výživy a pokiaľ možno vyhýbať sa nezdravým pokrmom.

romana1

Čo a kedy jesť pred behom a čo po ňom?

Zloženie a načasovanie jedla pred behom závisí od toho, či človek behá ráno, popoludní alebo až večer. Čo odporúča tréner? „Je to veľmi individuálne. Niekto beháva nalačno a iný si potrebuje niečo dať, aby vládal. V podstate pokiaľ človek trénuje ráno, určite nečerpá z energie, ktorú zje na raňajky, pretože tak rýchlo organizmus živiny do tela nedostane. Väčšinou čerpá zo dňa predtým. Ak ľudia behajú popoludní alebo podvečer, treba si dať niečo ľahšie, ako cestoviny, rizoto, zeleninu, aby bol beh v pohode.“

Mnoho bežcov sa pýta, či je vhodné jesť ihneď po behu. Podľa trénera treba určitú dobu počkať. Ideálna je tak hodinka, maximálny čas by nemal presiahnuť 90 minút. Za túto dobu sa organizmus znormalizuje. Samozrejme, závisí to aj od typu tréningu. Je iné, keď sa človek venuje napríklad intervalovému behu, alebo beží voľným štýlom po dlhší čas. „Pri intervalovom tréningu sa v svaloch môže tvoriť kyselina mliečna, žalúdok je stiahnutejší, pri voľnom behu ide v podstate o regeneračnú fázu. Ale aj tak by som po každom tréningu minimálne hodinku počkal,“ hovorí Martin Matanin.

Ktoré jedlá sú vhodné? V každom prípade by mali obsahovať väčšie množstvo uhľohydrátov, pretože tie sú hnacím motorom svalov. „Vhodné sú cestoviny, krupičná kaša alebo niečo sladké. Závisí to však od toho, v akom čase ide človek behať. Samozrejme, pokiaľ ide večer o ôsmej, večera by mala byť ľahká, aby organizmus nemusel v noci tráviť,“ dodáva tréner. Na behu je teda úžasné aj to, že ak beháte pravidelne, teda 3-4 razy týždenne, netreba sa v jedle nijako špeciálne obmedzovať.

romana

Beh a chudnutie

Chudnutie je dlhodobý proces, ktorý je založený na dodržiavaní zdravého jedálnička a na pravidelnom pohybe. Beh je na chudnutie ideálnou pohybovou aktivitou. V tomto prípade je, samozrejme, nevhodné po behu konzumovať sladké jedlá. Treba sa riadiť stanoveným jedálnym lístkom, aby človek svoje úsilie nezmaril nevhodnou stravou.

Pitný režim bežca

Pitný režim je pre človeka vo všeobecnosti veľmi dôležitý. Ak človek športuje, jeho význam ešte narastá. Platí pravidlo, že denne treba vypiť 2-3 litre tekutín, pričom v teplejších obdobiach toto množstvo prirodzene narastá. Tekutiny by mali byť obohatené o soli, minerály a vitamíny, ktoré telo potom stráca. Teda po každom behu je vhodné vypiť iontový nápoj.

Treba behať s fľaškou v ruke a priebežne piť aj počas behu? „Pokiaľ ide o beh do jednej hodiny, človek zvládne behať bez príjmu tekutín, teda stačí sa napiť pred behom a po behu. Ak ide o dlhší čas, potom treba tekutiny dopĺňať aj počas samotného behu. Na pretekoch je každých 5 km stanica, kde sa treba napiť,“ hovorí zo skúseností Martin Matanin.

Predchádzajúce časti bežeckého seriálu pre začiatočníkov

 

Ako začať behať (časť 1): Prečo si vybrať práve beh

Ako začať behať (časť 2): Praktické rady a tipy pre začiatočníkov

Ako začať behať (časť 3): Naučte sa pri behu správne dýchať


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako začať behať (4. časť): Strava a pitný režim

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.