Zvládni stres s ľahkosťou vďaka cvičeniam, jedálničkom a tipom v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Pravidlá pôstu pre začiatočníkov

Úprava zažívania. Očista organizmu. Svieža pleť. Ľahká myseľ. To je sľubovaná odmena za to, že sa odhodláte vyskúšať pôst. Nemusíte hladovať týždeň, úplne stačí vzdať sa potravy na jeden či dva dni.

Pravidlá pôstu pre začiatočníkov
27. MAR 2014

Hneď na úvod jedno dôležité zistenie, ktoré trochu s témou pôstu súvisí. Ľudia, ktorí sa celý život stravujú striedmo, žijú podľa vedeckých poznatkov dlhšie, než tí, čo si doprajú nadbytok jedla. Mierne hladovanie je pre zdravie celkovo veľmi prospešné, pretože regeneruje telo aj myseľ a výrazne spomaľuje starnutie. Neznamená to zrieknuť sa úplne pôžitku z jedla, ale jesť vedome o niečo menej.

Čo sa v tele deje, keď sa veľa najeme? Organizmus prepne na režim pohotovosti a snaží sa prijaté jedlo „stráviť“. Doslova i obrazne. Pre telo je totiž potrava do istej miery podozrivá látka zvonku, s ktorou sa musí vyrovnať – tak, ako so všetkým, čo prichádza z vonkajšieho prostredia.

Obranyschopnosť pracuje naplno, aby vychytala prípadné škodlivé látky. Ak sa imunitná polícia sťahuje za jedlom a musí sa mu venovať dlhšiu dobu, môže potom chýbať niekde inde. Napríklad na mieste, kde sa práve vytvára ložisko zápalu, alebo sa tam v tom horšom prípade dokonca začínajú množiť nádorové bunky. Striedmosť v jedle je tak veľkou úľavou pre imunitu, ktorá môže v medzičase naberať sily na dôležitejšie úlohy alebo zasahovať na iných miestach.

Určite ste si všimli, že vám nechutí jesť, keď ste práve chorí. Príroda to zariadila naozaj geniálne. Imunitný systém musí pracovať na tom, aby sa vyrovnal s chorobou, a nemôže sa zdržovať s jedlom. Keď nám znovu začne chutiť, je to signál, že choroba ustupuje a imunita je znovu pripravená „pobiť sa“ s prijatou potravou.

Mimochodom, viete, prečo máme po bohatom nedeľnom obede pocit, že nemôžeme robiť žiadnu duševnú prácu, pretože nám to poriadne nemyslí, sme otupení a unavení? Je to preto, že krv sa z tela (a teda aj z hlavy) presúva po výdatnom jedle práve do zažívacieho traktu, aby tam pomohla jedlo stráviť.

Jednodňový pôst

Ak nemáte s pôstom vôbec žiadne skúsenosti, na začiatku bude lepšie vyskúšať si jeho jednodňovú light verziu. Postiť sa dlhšie ako niekoľko dní sa pre úplných začiatočníkov neodporúča, najmä ak nie ste zdravotne úplne v poriadku. Hrozí potom vyčerpanie organizmu – a to rozhodne nemá byť cieľom postenie sa.
Odborníci, ktorí sa vo svojej praxi venujú i pôstu, radia dodržiavať 24 – hodinový pôst od večera prvého dňa do večera nasledujúceho dňa, prípadne od večera do raňajok tretieho dňa. Jedlo úplne vynechajte a popíjajte len vlažnú vodu bez bubliniek, prípadne vodu kombinovanú s bylinkovými čajmi či zeleninovými a ovocnými šťavami. Po niekoľkých hodinách sa samozrejme dostaví pocit hladu, ale ak vytrváte, rýchlo odznie a táto potreba by sa už nemala objaviť. Hlad sa dá zahnať zvýšeným príjmom tekutín.
Pokiaľ jednodňový pôst zvládnete bez väčších problémov, môžete postupne prejsť na ten v trvaní dvoch či troch dní, počas ktorých si môžete dovoliť vo veľmi malom množstve prijímať potravu. Odporúča sa hlavne ovocie či zelenina. Ideálne však je, ak sa potravy úplne vzdáte aj počas pôstu, ktorý trvá viac dní – efekt je potom o to väčší.
Prvé jedlo po pôste má byť ľahké, napríklad trochu ryže či vývaru. Ťažké mastné jedlá či sladkosti nie sú samozrejme vhodné.

Ako sa telo zbavuje škodlivín

Pôst si väčšina ľudí spája s očistou organizmu. Ako to prebieha? Už počas prvého dňa sa vyprázdňujú a čistia črevá. Škodlivých látok, ktoré sa v našom tele hromadia dlhú dobu, sa ale telo zbavuje aj inými cestami – močom, kožou, ústami, dýchaním. Znakom toho, že sa zbavujeme nečistôt, je typický zápach, ktorý sa vyskytuje na miestach, kde dochádza k vylučovaniu škodlivín.

Počas pôstu dochádza k mnohým telesným prejavom a niektoré z nich nemusia byť príjemné. Bežný je pokles krvného tlaku, čo sa prejaví malátnosťou a pocitmi na omdletie. Môžu sa objaviť bolesti hlavy, končatín či chrbtice. To sa však týka hlavne pôstu, ktorý trvá viac dní. Väčšina zdravých ľudí by tieto prechodné prejavy pôstu mala zvládnuť bez problémov. Sú signálom, že v tele prebieha očistný proces, nejde teda o nič negatívneho.

Pôst prospieva zdraviu, pretože

  • zbavuje telo škodlivín, ktoré sa ukladajú v tkanivách a orgánoch,
  • výrazne zlepšuje zažívanie,
  • zmenšuje závislosť na zdraviu škodlivých potravinách, predovšetkým na sladkostiach, ktoré po absolvovaní pôstu väčšinou prestávajú chutiť,
  • osviežuje a čistí pleť. Unavená pokožka získa opäť zdravú farbu,
  • obnovuje duševné schopnosti – koncentráciu, pamäť, tvorivosť, väčšiu výkonnosť,
  • pomáha chudnúť,
  • využíva sa pri liečbe chorôb zažívania a látkovej výmeny.
     

Pôst radšej neskúšajte, ak

  • máte problémy s krvným tlakom, či už vysokým alebo nízkym,
  • trpíte cukrovkou,
  • máte vážnejšie ochorenie,
  • čakáte dieťa alebo ho dojčíte, pretože škodliviny, ktoré sa počas pôstu z tela uvoľňujú, by mohli prejsť placentou alebo materským mliekom do telíčka dieťaťa.
     

5 zásad správneho postenia sa

1. Nutný je dostatočný pitný režim, aby sa organizmus hydratoval. Počas pôstu pite viac, než obvykle. Hodí sa hlavne čistá voda, ktorú ale môžete vystriedať riedenými ovocnými a zeleninovými šťavami. Tie zároveň trochu doplnia energiu.
2. Ak držíte len jednodňový pôst, nejedzte vôbec nič. Ak postenie trvá dlhšiu dobu, môžete vo veľmi malých dávkach aj jesť – ovocie a zeleninu.
3. Počas pôstu sa snažte aspoň trochu hýbať. Vhodné sú hlavne prechádzky alebo ľahké cvičenie. Niektorí autori odporúčajú skôr krátke a intenzívne cvičenie (10-20 minút). Pohyb doplňte kvalitným odpočinkom.
4. Ak ste zvyknutí navštevovať pravidelne saunu, nevzdávajte sa jej ani v období pôstu, práve naopak. Podporí najmä vyčistenie tela, pretože v saune sa organizmus prostredníctvom potenia tiež zbavuje škodlivín.
5. Ak sa dostavia nepríjemné fyzické či psychické pocity, najlepšie je prekonať ich pomocou vôle. Po ich odznení sa zvyčajne postiaci sa človek cíti oveľa lepšie ako predtým.

Čo hovoria o pôste

Jana (35): „Raz týždenne, väčšinou cez víkend, si doprajem jednodňový pôst. Pijem len vodu, neprijímam žiadne potraviny. Prvotný hlad, ktorý prichádza okolo desiatej ráno, jednoducho prečkám a potom je to už dobré. Ľahko sa najem druhý deň ráno. Čo mi pôst prináša? Cítim sa po ňom celkovo ľahšie – fyzicky  aj psychicky. Trochu sa mi upraví trávenie, netrápi ma nadúvanie. A mám oveľa viac energie."

Simona (29): „Pôst si doprajem raz za dva mesiace na tri dni. Myslím, že závisí na každom, ako často a ako dlho sa chce postiť. Počas týchto dní pijem veľa vody a bylinkových čajov a aj trochu jem, ale len minimálne dávky ryže alebo zemiakov. Hlavným prínosom pôstu je pre mňa duševný reštart. Všetko vnímam jasnejšie a ostrejšie, napádajú ma lepšie riešenie pracovných či súkromných problémov, cítim sa pokojnejšie a veselšie. "

Hana (30): „Po výdatnom jedle som sa vždy cítila nepríjemne, chcelo sa mi spať, bola som unavená, malátna, mozog mi nepracoval dobre. To je známa vec, že ​​po dobrom obede má nasledovať siesta, a nie hneď duševná alebo fyzická práca. Siestu som si síce dovoliť nemohla, ale skúsila som trochu menej jesť a časom som prirodzene prešla na pravidelné postenie sa. Niekoľkokrát som si už skúsila týždenný pôst. Úplne hladovať podľa mňa nemá zmysel, telo musí dostať nejakú energiu, aby mohlo pracovať. Jem preto trochu ovocia a zeleniny. Niekoľkokrát počas pôstu mám malú krízu, ale to považujem za prirodzené. Dôležité je vytrvať. Odmenou je ľahkosť bytia. Akoby ma nič netrápilo. Ďalším prínosom je krajšia pleť a celkovo mám po pôste pocit, že som zdravá a silná."

Hunzovia to vedeli

Príbeh kmeňa Hunza, ktorý žil až donedávna úplne izolovaný v Himalájach, dokazuje, že pôst ľudskému zdraviu prospieva. Vysokohorské políčka mohli len ťažko týmto ľuďom poskytnúť dostatok celoročnej obživy. A tak sa Hunzovia postili aj dva mesiace v roku, než na poliach dozrel jačmeň. Napriek hladovaniu (alebo skôr práve vďaka nemu) boli zdraví a nepoznali civilizačné ochorenia. Hunzovia už nežijú izolovane, prenikli k nim potraviny, ako je cukor, biela múka a konzervy. A spolu s nimi aj zubné kazy, cukrovka, nadváha, zažívacie ťažkosti a ďalšie civilizačné choroby. Ak váhate, či je pôst pre vás to pravé, možno vás Hunzovia inšpirujú k tomu, aby ste to aspoň raz skúsili.

Prečo by ste mali počas hladovania aj krátko a intenzívne cvičiť?

Ak budete hladovať a zároveň krátko a intenzívne cvičiť, vaše telo vyšle svalovým bunkám signály, aby tvorilo nové svalové bunky. Samotné hladovanie totiž v tele spúšťa recyklačné mechanizmy z nedostatku potravy. Ak však budete zároveň krátko a intenzívne cvičiť, vaše telo bude ako prvé ničiť staré a poškodené bunky. Všetky poškodené, staré, choré a rakovinotvorné bunky budú napadnuté imunitným systémom všadeprítomných enzýmov a recyklované na nové bunky a tkanivá.

Na čo si dávať pozor?

Ak pravidlá pôstu aplikujete správne, bude to mať pre vaše zdravie a vitalitu veľmi pozitívny vplyv. Pokiaľ však hladovanie podceníte, priveľmi predĺžite  a budete konať nerozvážne, môžete si spôsobiť mnohé komplikácie. Nepremyslené, pričasté a pridlhé hladovanie mnohých (hlavne) žien môže spôsobiť závažné zdravotné problémy, vrátane anorexie či bulímie. Postiť sa preto treba s rozumom a počúvať svoje telo!

Použitá literatúra: Na jedálnom lístku pôst (MUDr. Hellmut Lützner, vydalo Ottovo nakladateľstvo)

Zdroj foto:www.freedigitalphotos.net (Ambro)
 

Autor článku

fit

FIT štýl

FITštýl je inteligentný časopis pre dnešnú ženu, bez ohľadu na vek. Informuje o novinkách vo svete starostlivosti o zdravie, módy, krásy, technológií a aktívneho životného štýlu. V novom čísle nájdete aj rozhovor so Zuzkou Light!

http://www.casopisfitstyl.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Pravidlá pôstu pre začiatočníkov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

GabiG
GabiG
 3.7.2019 7:30

ja mám dobré skúsenosti s prerušovaným pôstom 16:8 https://coachtomas.sk/prerusovany-post-dieta-16-8/