Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Sirup z agáve: sladidlo niekoľkokrát horšie ako klasický cukor

Fakt, že cukor je nezdravý, je jedna z mála vecí, na ktorej sa zhodne väčšina výživových poradcov.

Sirup z agáve: sladidlo niekoľkokrát horšie ako klasický cukor
9. DEC 2016

Keďže aktuálne už väčšina ľudí vie, že je škodlivý, snažíme sa mu vyhýbať. Nie je teda prekvapivé, že na trh prišlo obrovské množstvo náhradných sladidiel (prírodných aj umelých). Jedným z nich je aj agáve sirup. Hlása sa o ňom, že je prírodný a vhodný aj pre diabetikov vďaka nízkemu glykemickému indexu.

Avšak, ak odignorujete všetky krásne reklamné charakteristiky, odhalíte, čo skutočne v sebe skrýva. Dokonca je ešte horší ako klasický biely cukor. Prečo? Pozrime sa na agáve bližšie.

Čo je agáve a ako sa sirup získava? 

Agáve je rastlina, ktorá rastie najmä v Mexiku a je známa najmä pre jej použitie pri výrobe tequily. Sirup sa získava tak, že agáve sa pokrája, extrahuje sa cukrová šťava, ďalej sa teplom a enzymaticky upravuje. Týmto procesom sa ničia prospešné fruktány a premieňajú sa na škodlivú fruktózu. V konečnom dôsledku dostávate úplne znehodnotený a škodlivý produkt.

Agáve a diabetici

Áno, glykemický index je relatívne nízky. Preto sú tieto typy sladidiel označované ako vhodné pre cukrovkárov. Avšak toto je jediné pozitívum, ktoré na sirupe z agáve nachádzame. Najväčší problém tkvie v tom, že hlavná časť tohto sirupu je tvorená fruktózou.

Prečo je fruktóza horšia ako glukóza?

Glukóza je veľmi dôležitá molekula. Nachádza sa prirodzene napríklad v mrkve či zemiakoch, naše telo ju dokonca vie samo tvoriť. Každá bunka v našom tele vie spracovávať glukózu, fruktózu vie spracovať iba pečeň.

Keď je pečeň príliš zaťažená fruktózou, tak ju mení na tuk, následne sa nám zdvíhajú nebezpečné triglyceridy. Časť tuku ostáva v pečeni a pečeň pomaly ztukovatieva. Napriek tomu, že fruktóza nezdvíha inzulín, z dlhodobého hľadiska veľké množstvá fruktózy prispievajú k inzulínovej rezistencii. Tento proces výrazne zvyšuje riziko vzniku metabolického syndrómu a diabetu 2. typu. Medzi ďalšími nepriaznivými vplyvmi fruktózy je zvyšovanie LDL častíc a oxidovaných LDL častíc (veľmi nebezpečné), ktoré prispievajú ku kumulácii vnútorného (vicerálneho) tuku. Navyše zvýšený príjem fruktózy vedie k zvýšenej hladine kyseliny močovej. Ďalšia nevýhoda fruktózy je, že nás nevie dostatočne uspokojiť a človek stále „nemá dosť“. A to slávne „zdravé“ agáve obsahuje až 85 % fruktózy, čo je oveľa väčšie množstvo ako obsahuje klasický cukor!

Čo sa týka fruktózy, tak tá je obsiahnutá aj v ovocí, preto by sme to ani s ním, najmä s niektorými druhmi, nemali preháňať. Ovocie má však na rozdiel od sirupu z agáve aj vlákninu a bioaktívne látky.

Ak chcete sladiť, určite nesiahajte po sirupe z agáve. Dnes už poznáme zdravšie sladidlá, ako je tento sirup. Patrí medzi ne napríklad xylitol, erythritol alebo stévia. Pozor, ani tých však nemôžeme konzumovať neobmedzené množstvá.

Zdroj: Sharon S Elliott, Nancy L Keim, Judith S Stern, Karen Teff, and Peter J Havel: Fructose, weight gain, and the insulin resistance syndrome, Am J Clin Nutr November 2002 vol. 76 no. 5 911-922
Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako nahradiť pri varení a pečení biely cukor?Ako nahradiť pri varení a pečení biely cukor?

Čím ďalej tým viac odborníci upozorňujú na vysokú spotrebu rafinovaného cukru.

 

Hroznový cukor ako rýchly zdroj energie pri tréningu?Hroznový cukor ako rýchly zdroj energie po tréningu? 

Hroznový cukor je pohotovým zdrojom energie, ktorý má schopnosť dostať sa za krátky čas do celého tela. 

 

Oslaďte si život zdravšie. javorový sirup je plný živínOslaďte si život zdravšie. Javorový sirup je plný živín

Javorový sirup je prírodné sladidlo, ktoré je oveľa zdravšie a výživnejšie ako obyčajný cukor.


Autor článku

Petra Kopecka

Ing. Petra Kopecká

Som certifikovaná výživová špecialistka a zakladateľka výživovej poradne - komplexná výživa. Komplexná výživa je pre každého, kto chce schudnúť ,udržať si hmotnosť, zvýšiť výkonnosť a pritom sa najesť dosýta, jesť skutočné jedlo a nie jeho náhrady. Vo výžive sa neustále vzdelávam už 7my rok a klientom prinášam najnovšie informácie o výžive, ktoré sú založené na vedecky podložených dôkazoch a overené v praxi.

http://www.komplexna-vyziva.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Sirup z agáve: sladidlo niekoľkokrát horšie ako klasický cukor

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.