Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Ako privolať či oddialiť menštruáciu? Radí gynekologička

Barbora Volná

Bojujete s nepravidelnou menštruáciou alebo si chcete užiť zaslúženú dovolenku bez krvácania a PMS? Existujú prírodné regulátory menštruácie, ktorými si dokážete pomôcť, no môžu vám aj uškodiť. Aký je názor gynekologičky?

Nohavicky_Menstruacia
Zdroj: StockAdobe
10. OKT 2022

Ak beriete hormonálnu antikoncepciu, problematika ženského cyklu sa vás pravdepodobne netýka. Dáte si plánovanú pilulku a ostatné môžete vypustiť z hlavy. „Z pohľadu gynekológa je priam ideálna na nastavenie menštruačného cyklu antikoncepcia. Viete si vďaka nej takmer presne vypočítať, kedy menštruácia príde, a ak je to potrebné, viete tabletkami pekne nastaviť jej oddialenie alebo vyvolanie skôr. Dokonca, ak žena potrebuje, je možné krvácanie aj v danom cykle úplne vynechať,“ vysvetľuje gynekologička Lucia Ďurčeková. Tie ženy, čo tabletky neberú, často bojujú s nevypočítateľnými hormónmi, ktoré nástup menštruácie môžu meniť. Stres, vysoká fyzická záťaž, kolísanie váhy alebo choroba – všetky tieto faktory sa odrážajú na samotnom cykle. Nie je ničím neobvyklým, že menštruácia občas nepríde načas. Avšak pravidelne vynechávajúce, oneskorené alebo predĺžené mesiačiky môžu znamenať vážnejšie zdravotné komplikácie. 

Niektoré byliny krvácanie vyvolajú, iné upravia cyklus

Možno ste už boli v situácii, keď ste si menštruáciu chceli „odbiť“ skôr ako obvykle – napríklad kvôli dovolenke či plánovanej akcii. Už naše menštruujúce predkyne poznali silu byliniek, ktoré vedia príchod krvácania urýchliť. Aký ma na ne názor odborníčka? „Mám veľmi rada bylinky. Sama som ich veľkým konzumentom a rovnako ich odporúčam aj pacientkám, ale priznám sa, že v prípade privolania či oddialenia menzesu by som sa na ich účinky nespoliehala. V tomto prípade su to skôr také babské experimenty. Ale veľmi široké uplatnenie majú ako podporná liečba napríklad pri bolestivej menštruácii, pri neúspešnej snahe o babätko, dokonca aj pri myómoch na maternici či cyste na vaječníku, ale aj v období ženského prechodu,“ objasňuje obľúbená ženská lekárka.Ktoré rastliny sa prezentujú ako privolávače či spúšťače menštruácie? Petržlen spôsobuje sťahy maternice, preto ho mnohí odporúčajú v snahe privolať menzes. Alchemilkový čaj dokáže upraviť menštruačný cyklus a utlmiť kŕče. Často sa pije v kombinácii s rebríčkom, ktorý taktiež podporuje pravidelnosť cyklu a potláča nadmerné krvácanie počas menštruácie. Ak máte v kalendári poznačenú menštruáciu, no tá je v nedohľadne, skúste si uvariť harmančekový čaj. Kamilky majú pozitívne účinky na hladké svalstvo, už stáročia sa používajú na vyvolanie krvácania a urýchlenie pôrodu.

Aj potešenie a relax ovplyvňujú menzes

Vedeli ste, že aj stres ovplyvňuje hormóny a menštruáciu? Doprajte si relax. Teplý kúpeľ rozťahuje cievy, čím urýchli aj príchod menštruácie. Pohyb taktiež rozprúdi krv v žilách a uvoľňuje endorfíny, dokáže vyvolať aj oneskorenú menštruáciu. Rovnakú „službu“ vám urobí aj orgazmus. Vyvrcholením sa roztiahne krčok maternice, čím vznikne vákuum, ktoré môže pritiahnuť menštruačnú krv. Než sa pustíte do spúšťania menštruácie, uistite sa, že nie ste tehotná. Jej vyvolanie môže spôsobiť vážne poškodenie plodu alebo dokonca potrat. 

Citróny a melóny (ne)dokážu posunúť krvácanie

Ako menštruáciu oddialiť? Môžete to skúsiť prírodnými spôsobmi. Zástupy žien v plodnom veku nedajú dopustiť na citróny. Tri dni až týždeň pred očakávanou menštruáciou pijú jedenkrát až trikrát denne vodu so šťavou z jedného citróna. Výsledok kyslej kúry síce nie je stopercentne istý, no aj keď menštruáciu nakoniec dostanú, mala by byť oveľa slabšia. Premýšľate nad tým, či je takáto cielená „manipulácia" s cyklom bezpečná? Aké sú jej riziká? Doktorka Ďurčeková má na vec jasný názor: „Nebezpečné to nie je, ale čím viac cyklov by sme takto menzes posúvali, tým ťažšie bude udržať sliznicu maternice v optimálnych podmienkach a je veľmi pravdepodobné, že žena začne špiniť mimo cyklus. Zo zdravotného hľadiska jej to však ublížiť nemôže,“ uzatvára uznávaná odborníčka.

Ak máte o svojom cykle pochybnosti, neváhajte navštíviť svojho gynekológa, poruchy menštruácie môžu signalizovať vážnejší problém. Nepravidelné krvácanie môže spôsobiť problémy s otehotnením alebo predvídať rakovinu krčka maternice či vaječníkov.

Chcete vedieť viac o tom, ako môžete pomôcť svojmu telu počas menštruácie, PMS či ovulácie? Zapojte sa do Supershape BIKINI VÝZVY zameranej na ženský cyklus. Čaká vás v nej 28 výživných dní plných účinných online cvičení, chutných jedálničov a fit receptov, ako aj užitočných edukatívnych videí a live rozhovorov so skúsenou výživovou špecialistkou a profesionálnymi trénerkami.

Banner_Femini vyzva_1640x820


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako privolať či oddialiť menštruáciu? Radí gynekologička

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.