Čo a kedy jesť pred behom?
Je potrebné sa pred behom najesť, alebo nie? Spýtali sme sa odborníka.
Voľba jedla pred behom závisí od viacerých faktorov. Teda je individuálnou záležitosťou, pretože sa odvíja od intenzity behu, jeho trvania a, samozrejme, od stanovených cieľov. Niekto behá rekreačne, teda pre radosť, iný sa pripravuje na športové podujatie. Tomu treba prispôsobiť nielen tréningový plán, ale aj stravovací režim. „Voľba jedla pred behom závisí od toho, kedy idete behať, či má beh charakteristiku vytrvalostného, rekreačného, alebo výbušného behu,“ vysvetľuje výživový poradca Libor Javro.
Ranný beh
Ak beháte ráno klusom a beh netrvá dlhšie ako polhodinu, telo nepotrebuje nič iné ako tekutiny. V prípade, že vám chýba energia a neviete si predstaviť ranný beh nalačno, najedzte sa. Veď beh by mal byť predovšetkým o radosti z pohybu a nie o škvŕkajúcom žalúdku a nedostatku energie. Čo však v prípade, že ide o ranný beh nad 45 minút alebo sa hneď ráno venujete intervalovému alebo výbušnému behu? „Odporúčam 20 až 30 minút pred behom konzumovať rýchle sacharidy. Vhodné je ovocie, džúsy a tiež iontové nápoje s vyšším množstvom sacharidov,“ radí výživový poradca. Samozrejmosťou je dopĺňanie tekutín. Pred behom si teda môžete dopriať, napríklad ovocný šalát, riedené zeleninové a ovocné smoothies. Po čase sami prídete na to, čo vám vyhovuje.
Beh počas dňa
Väčšina z nás behá v popoludňajších hodinách, a preto sa dá jedlo načasovať lepšie. „Ak máte čas, tak potom si pred behom, ktorý trvá viac ako 45 minút, alebo pred intervalovým a výbušným behom, doprajte 1 až 1,5 hodiny pred výkonom kvalitné tuky. Odporúčam avokádo alebo semienka. Zeleninu však konzumujte v menšom množstve,“ odporúča Libor Javro. Potom 20 – 30 minút pred behom prichádzajú na rad rýchle sacharidy, ktoré sú pohotovým zdrojom energie.
Keďže voľba jedla pred tréningom je individuálnou záležitosťou a každý si musí nájsť to, čo mu vyhovuje a posunie ho k splneniu cieľa, je tu aj ďalšia alternatíva. „Pri behu v priebehu dňa môžete ako zdroj energie využiť polysacharidy a to hodinu pred výkonom. Môžu to byť zemiaky, celozrnné pekárenské výrobky, celozrnná ryža. V tomto prípade je však vhodné skonzumovať ich s menšou dávkou bielkoviny a zeleniny,“ radí odborník na výživu.
Večerný beh
Keďže sú dni čoraz dlhšie, mnoho bežcov behá okolo 19-hodiny. Čo si dať pred behom v tomto prípade? „Aj tu sa všetko odvíja od typu a cieľa behu, ale prakticky platí to, čo v priebehu dňa. Jediné, čo treba kontrolovať, je strava počas celého dňa. Ak človek behá ráno, kontroluje si iba dávku pred behom, ale keď ide behať večer, treba sa zamerať na správnu stravu minimálne od obeda,“ radí odborník a odporúča potraviny, ktoré nezaťažujú tráviaci trakt, ako napríklad vhodne zvolené zložité sacharidy, tuky a bielkoviny s vhodnou kombináciou rýchlych sacharidov.
Zdroj foto: adidas.sk
Ľudia, ktorí čítali tento článok, sa tiež zaujímajú o:
Obrovská dilema: Čo mám jesť pred tréningom
Je nutné jesť pred cvičením?
Behať ráno s prázdnym žalúdkom, alebo nie?
Ráno možno behať aj nalačno.
Čo jesť po cvičení a nepribrať?
Najväčšou chybou pri zhadzovaní kilogamov je nenajesť sa po tréningu.
Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk