Čo piť pri cvičení?
Pitný režim je nevyhnutnosťou počas celého dňa. Ešte dôležitejší je však pri cvičení. Voda plní v ľudskom tele mnoho funkcií, a preto je potrebné, aby jej ľudské telo malo vždy dostatok. Čo piť pri cvičení?
Dopĺňanie tekutín počas pohybovej aktivity zvyšuje komfort a bezpečnosť pri cvičení a tiež zlepšuje podaný výkon. Ak má človek nedostatok tekutín, prejavuje sa to napríklad búšením srdca, svalovými kŕčmi, celkovou slabosťou, únavou a pod. Ak chcete teda podať naozaj kvalitný výkon, je nevyhnutné dopĺňať tekutiny priebežne a vo vhodnom množstve.
Keď chýba v organizme voda
Piť počas športovej aktivity vhodné tekutiny v správnom množstve je veľmi dôležité, pretože inak hrozí dehydratácia s nepríjemnými príznakmi (malátnosť, kŕče, vysoká telesná teplota). Zabrániť jej možno dostatočným príjmom vody či športových nápojov počas cvičenia. Existujú však aj akési „skúšky správnosti“ dostatočnosti pitného režimu. Ak nie ste si istí, či ste pili dosť vody, vážte sa pred a po cvičení. Ak hmotnosť po tréningu klesla, telo stratilo priveľa tekutín a je nutné ich doplniť. Ďalšou metódou je sledovanie farby moču: tmavý a koncentrovaný moč je príznakom dehydratácie.
Ako najlepšie doplniť tekutiny?
Určiť všeobecný vzorec pre dopĺňanie tekutín do organizmu je nemožné. Platí však, že tekutiny treba dopĺňať priebežne počas celého dňa. Samozrejme, aj pred tréningom, počas neho i po ňom. V rámci jedného tréningu je vhodné vypiť aspoň pol litra tekutín. Môže ísť o čistú vodu, alebo športové nápoje obohatené o karnitín alebo aminokyseliny BCAA. Výber vhodného nápoja závisí od typu tréningu, jeho intenzity a tiež vašich cieľov (ak chudnete, je nevhodné piť nápoje s vysokým obsahom sacharidov, lepšia je napríklad čistá voda). Ak si neviete s voľbou vhodného nápoja poradiť, obráťte sa skúseného fitness trénera.
3 druhy iontových nápojov
Iontové nápoje dopĺňajú do organizmu chýbajúce tekutiny, energiu a „vypotené“ minerálne látky. Môžu sa v nich tiež nachádzať sacharidy a aj niektoré vitamíny. Na základe kombinácie a množstiev týchto látok rozlišujeme tri druhy iontových nápojov. Pri behu alebo cyklistike môžete využiť hypotonické iontové nápoje (dopĺňajú hlavne minerály a obsahujú minimum sacharidov). Väčším obsahom sacharidov a elektrolytov disponujú izotonické nápoje. Ocenia ich napríklad atléti. Po naozaj ťažkom fyzickom výkone sa oplatí siahnuť po hypertonických nápojoch, ktoré urýchľujú regeneráciu.