Severská chôdza sa stáva v lete obľúbeným športom. Pomáha schudnúť a šetrí vaše kĺby

Mirka

Prekrásna príroda. Slnko. Ticho. Kľukaté cestičky a čerstvý vzduch. A samozrejme, pohyb spojený s dvomi palicami. Ak ste si istí, že chcete tohtoročnú dovolenku prežiť aktívne, čo poviete na nordic walking?

Severská chôdza sa stáva obľúbeným pohybom v lete. Pomáha schudnúť a šetrí vaše kĺby
18. JUL 2013

Jednoduchá, ale veľmi prospešná. Aj týmito slovami možno charakterizovať chôdzu. Podľa Americkej rady pre cvičenie je u tých, ktorí praktizujú 30 minút chôdze denne, výrazne nižšie riziko predčasného úmrtia ako u ľudí, ktorí dodržujú toto pravidlo len zriedka. Zároveň pravidelná chôdza pozitívne vplýva na hladinu cholesterolu, znižuje krvný tlak, zvyšuje vytrvalosť, dodáva energiu, zlepšuje hustotu kostí a bojuje proti nadváhe.(1) A ak ku chôdzi pridáte palice, pozitívnych účinkov je ešte viac!

Nordic walking zlepšuje náladu, odbúrava stres a redukuje hmotnosť

Prečo je nordic walking veľmi obľúbený? Prečo sa mu pravidelne venovať? Práve tieto otázky som položila viceprezidentovi a kvalifikovanému inštruktorovi severskej chôdze Adrianovi Kasperovi. Odpoveď bola pohotová a najmä veľmi výstižná: „Myslím si, že nič viac nie je potrebné, ako vymenovať zdravotné výhody nordic walkingu, ktoré sú, mimochodom, dlhoročnými výskumami aj potvrdené.“

nw i

Nordic walking, aktuálne rozšírená aeróbna aktivita, pozitívne ovplyvňuje zdravie kardiovaskulárneho systému. Uvoľňujú sa hormóny šťastia, ktoré odbúravajú stres a zlepšujú náladu. Samozrejmosťou je podpora činnosti imunitného systému, ktorý chráni človeka pred chorobami.

„Nordic walking zlepšuje svalový tonus, držanie tela, uvoľňuje svalové napätie, odľahčuje zaťaženie chrbtice a kĺbov dolných končatín, zlepšuje glukózovú toleranciu a znižuje spotrebu inzulínu, znižuje cholesterol, napomáha pri liečbe astmy, alergií a cukrovky,“ vymenováva zdravotné benefity severskej chôdze skúsený inštruktor a dodáva, že je to vhodný spôsob ako redukovať svoju telesnú hmotnosť (pri tejto aktivite človek spáli až o 20 percent kalórií viac ako pri behu). Okrem toho je táto kardio aktivita vhodnou formou rehabilitácie a zotavovania sa po operáciách, a dokonca pomáha deťom v učení. „Najnovšie výskumy poukázali na úspešnosť pri liečbe porúch učenia detí, pretože pri severskej chôdzi sa zapájajú obidve hemisféry,“ hovorí Adrian Kasper.

Začíname so severskou chôdzou

Máte zdravotné problémy? Chcete schudnúť? Alebo vás láka kombinácia pohybu a objavovanie krás prírody? Potom jednoducho stačí, keď sa severská chôdza stane súčasťou vášho života.

nwii

Po rozhodnutí ZAČAŤ, prichádzajú na rad praktické otázky. Hoci nordic walking nevyzerá náročne, je potrebné osvojiť si správnu techniku a vyvarovať sa určitých chýb. Najlepšou voľbou je, ak človek začne so severskou chôdzou pod dohľadom skúseného inštruktora. Potvrdzujú to aj slová Adriana Kaspera: „Začiatočníkom odporúčame minimálne päť až šesť lekcií absolvovať s inštruktorom, ktorý vysvetlí nielen správnu techniku, ale aj naučí rozličné koordinačné a posilňovacie cvičenia. A v neposlednom rade poradí s výberom vhodných chodeckých palíc a doplnkov.“ Medzi dôležité veci pri severskej chôdzi patria pohodlné oblečenie, topánky špeciálne určené na chôdzu, alebo beh a MOTIVÁCIA neustále sa zlepšovať.

Nerobte chyby! Ktoré sú najčastejšie?

Ak sa napriek odporúčaniu trénovať s inštruktorom rozhodnete začať so severskou chôdzou sami, dajte si pozor na niektoré chyby. V prvom rade si nezamieňajte nordic walking s trekingom. Rozdiely sú nielen v spôsobe chôdze, používaných paliciach, ale najmä v teréne, ktorý je pri severskej chôdzi skôr rovinatý. „Terén, tempo a cvičenia sa prispôsobujú vždy skupine, preto je možné tento šport zvládnuť aj vo vysokom veku či s deťmi. Samozrejme, tréning vieme pripraviť aj pre vrcholových športovcov,“ hovorí zo skúseností Adrian Kasper. A hneď upozorňuje na ďalšie nedostatky v technike severskej  chôdze: „Sú viaceré typické chyby nesprávnej techniky. Medzi najčastejšie patrí „passgang“, resp. pohyb rovnakou rukou aj nohou, ďalej ohyb rúk z lakťa a dopad na vystretú nohu.“ Ako to je správne? Hlavný pohyb pri nordic walkingu je podmienený koordináciou ľavá ruka, pravá noha a opačne. Ohyb rúk vychádza z ramena a správny dopad je na nohu mierne pokrčenú. Snažte sa týchto chýb vyvarovať hneď v začiatkoch!

nw iii

Za spoluprácu ďakujem viceprezidentovi a kvalifikovanému inštruktorovi severskej chôdze Adrianovi Kasperovi, ktorý na Slovensku založil SLOVENSKÚ ASOCIÁCIU NORDIC WALKING a otvoril prvé SLOVENSKÉ NORDIC WALKING CENTRUM so sídlom v Štrbskom Plese. Práve tu si môžete urobiť kurz severskej chôdze a stať sa inštruktorom, alebo sa zúčastniť Majstrovstiev Slovenska v nordic walking.

Zdroj:
(1) A Walk a Day, Americká rada pre cvičenie, dostupné na: http://www.acefitness.org/acefit/healthy_living_fit_facts_content.aspx?itemid=96
Zdroj foto: Adrian Kasper

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Severská chôdza sa stáva v lete obľúbeným športom. Pomáha schudnúť a šetrí vaše kĺby

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1736
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.