9 dôvodov, prečo by ste mali piť viac vody

redakcia

Zlepšuje výkon, bojuje s chorobami a pomôže vám aj pri chudnutí. Voda je síce súčasťou našich každodenných životov, no možno si neuvedomujeme, aká dôležitá je. Poďte sa pozrieť, čo všetko robí vo vašom tele.

9 dôvodov, prečo by ste mali piť viac vody
Zdroj: Pontus Ohlsson / Unsplash
30. SEP 2020

Pitie dostatočného množstva vody je jedným z najdôležitejších predpokladov pre zdravé telo. Približne 60% tela tvorí voda, je nevyhnutná pre správne fungovanie našich orgánov a udržanie zdravia. Vodu pritom neustále strácame, predovšetkým močom a potením. Je preto dôležité ju pravidelne a dostatočne dopĺňať, aby ste zabránili dehydratácii.

Ako voda pomáha telu?

  1. Chráni vaše kĺby, tkanivá a miechu – Voda sa stará o mazanie a pruženie vašich kĺbov, tkanív aj miechy. Vďaka tomu môžete vykonávať fyzickú aktivitu bez bolestí a problémov akým je napríklad artritída.
  2. Pomáha vytvárať sliny – Hlavnou zložkou slín je voda. Je preto dôležitá pre ich správne tvorenie. Sliny sú zas dôležité pre udržanie zdravia v ústach.
  3. Zlepšuje fyzický výkon – Pre športovcov je prijímanie dostatku vody kľúčové. Hydratácia ovplyvňuje silu aj vytrvalosť. Počas fyzickej aktivity môžete stratiť 6 – 10 % vody z tela, preto je dôležité ju priebežne dopĺňať.
  4. Pomáha vylučovať odpad – Telo pomocou moču a potu vylučuje z tela odpadové látky. Dostatočný príjem vody zároveň umožňuje obličkám pracovať efektívnejšie a nepreťažuje ich.
  5. Zlepšuje krásu a zdravie pokožky – Voda udržuje vašu pokožku hydratovanú a podporuje produkciu kolagénu. Dehydratácia spôsobuje, že je koža citlivejšia na kožné poruchy aj predčasné vrásky.
  6. Pomáha v chudnutí – Voda neobsahuje žiadne kalórie a vytvára pocit sýtosti. Je preto užitočná pri znižovaní kalorického príjmu.
  7. Pomáha pri trávení – Pitie vody pred jedlom, počas jedla a po jedle pomáha telu rozložiť jedlo a efektívnejšie ho tráviť. Zároveň pomáha predchádzať zápche.
  8. Bojuje s chorobami – Dostatočný príjem vody je dôležitý v boji s rôznymi chorobami, ako sú napríklad obličkové kamene, astma, infekcie močových ciest, či vysoký krvný tlak.
  9. Zvýši vám energiu a zlepší náladu – Pitie vody aktivuje váš metabolizmus, čo sa podpíše na zvýšenej hladine energie. Naopak, nedostatok vody spôsobuje nadmernú únavu, ale aj zlú náladu.


Koľko litrov vody by ste mali denne vypiť

Vodu by ste mali piť pravidelne počas celého dňa. Už pri strate 2% z celkového obsahu vody v tele, začnete pociťovať smäd. Vtedy už ale zvyčajne býva neskoro a vaše telo začína byť dehydratované. Je preto dôležité piť vodu aj pokiaľ necítite smäd.

Hovorí sa, že každý deň by ste mali vypiť minimálne 8 pohárov vody. Toto množstvo sa ale líši podľa vašej dennej aktivity, hmotnosti, ale aj fungovania tela. 65kg žena s občasnou fyzickou aktivitou by napríklad mala vypiť až 2,6 litra denne, 80 kilový muž 3,4 litre denne. Ak chcete zistiť, koľko vody vaše telo potrebuje, môžete využiť túto online kalkulačku.

Ak sa vám toto číslo zdá vysoké, nerobte hneď paniku. Vodu neprijímate len zo samotných tekutín, ktoré pijete. Približne 20% denného príjmu tekutín pochádza z potravy, takže výsledné číslo si môžete znížiť o 20%.

Ak chcete zlepšiť váš pitný režim, tak ďalšie tipy na chutné a výživné drinky nájdete aj v bonusovej e-knihe FIT SMOOTHIE. Získate ju ZADARMO spolu s e-knihou FIT JEDÁLNIČEK pri zakúpení video programu na domáce cvičenie pre štíhle a pevné telo SUPER BODY.

fit smoothie


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 9 dôvodov, prečo by ste mali piť viac vody

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1917
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.