Aby vianočné koláče lepšie trávili
Receptov na rôzne zdravšie koláče a vianočné pečivo nájdete na internete či v knihách dosť. Prečo je vám potom z koláča ťažko, keď je taký super zdravý?
Alebo prečo vám zdravý koláč v podstate extra nechutí a nasilu sa presviedčate, že z neho aspoň nepriberiete? Pozrime sa na kvarteto najčastejších chýb, ktoré ľudia robia pri domácom pečení na sviatky.
Zamyslime sa hlavne nad potrebou individuálne prispôsobiť zloženie a kombináciu surovín tak, aby vám chutilo a zároveň, aby ste si koláčmi nezaťažili trávenie a nedegradovali metabolizmus.
1. Najväčšia záťaž je skrytá v kombinácii stužených tukov, škrobov a cukru
Najčastejšou chybou, alebo nedostatkom kvalitného koláča, je použitie rôznych margarínov, stužených tukov a priemyselne spracovaných záležitostí ako Cera, Hera, Dara, či iná Chmara. :-). Keď sa k tomu pridá koncentrovaný škrob vo vorme bielej múky, alebo väčšia dávka čistého rafinovaného cukru, tak istým spôsobom môžete žalúdku spôsobiť až zápal.
Nehovoriac o tom, že trávenie spracovaných rastlinných tukov je oveľa komplikovanejšie ako trávenie poctivého masla.
Konkrétne odporúčanie pre zlepšenie?
Používajte poctivé maslo, alebo teplotne veľmi stabilné ghee, ktoré je navyše vhodné aj pre tých, čo majú problém s laktózou či kazeínom. Rovnako sa zamyslite nad množstvom múky a cukru. Kváskový makovník z celozrnnej hladkej múky a pravého masla je lepšou voľbou ako drožďová klasika z bielej múky a stuženého tuku.
2. Priemyselné droždie a rýchlokvasenie
Ľudia sa len tak pečiva a chleba nevzdajú. Prečo? Pretože je to v našej kultúre, je to o emócii a navyše to naozaj skvelo chutí. Osobne jem chleba a pečiva málo, ale keď už, tak nech to stojí za to. Na dovolenke viem najviac podľahnúť kombinácii s “monocultivar” výberovým olivovým olejom a soľou.
Tiež mám rád vláčne cesto na muffiny, čo v preklade vianočného pečenia znamená poctivý perník. Skrytým problémom trávenia sa mi však stalo bežné droždie a rýchlokvasenie, kde naozaj vidím rozdiel, ak sa do koláča použije pravý kvások, sóda bikarbóna, či kvalitný kypriaci prášok z vínneho kameňa.
Konkrétne odporúčanie pre zlepšenie?
Naštudujte si význam pravého kvásku pre lepšie trávenie a celkovú kvalitu koláča. Kvások pomáha predtráviť aj kritický lepok, ale hlavne prispieva oveľa lepšie k zdravému mikrobiómu vášho tráviaceho traktu.
Opäť si konkrétne predstavme, že kváskový štedrák s pravým maslom a len tenkými vrstvami cesta bude naozaj lepši, ako hrubá klasika za použitia droždia, bielej múky a stuženého tuku.
3. Nerešpektovanie individuálnych intolerancií
Každý z nás to môže mať inak, ale väčšine citlivejších ľudí na trávenie prekáža okrem priemyselne spracovaných tukov hlavne lepok, laktóza, či kazeín.
Bohužiaľ, často sa stretám na prednáškach a pri komunikácii s ľuďmi s povrchnosťou a rôznymi predsudkami, ktoré sú v podstate založené len na domnienkach, alebo na argumente, že “všetci hovoria”, alebo že v Teleráne vraveli.
Ešte stále sa málo ľudí orientuje v závažnosti problematiky intolerancií a toho, že mlieko naozaj môže byť v pohode pre vašu mamu, či sestru, ale vám z toho bude dosť ťažko. A vôbec to nemusí byť pre laktózu.
Konkrétne odporúčanie pre zlepšenie?
Rešpektujte čo najviac vaše pocity. Testujte a vyberajte si podľa individuálnych potrieb. Osobne trocha lepku a kváskové pečivo zvládnem, ale celkovo a vo väčších množstvách mi to naozaj nerobí dobre. Rovnako tak tvaroh. Osobne mi nerobí dobre ale to neznamená, že je zlý a že ho teraz budem zakazovať mojim deťom, keď sú s tým v pohode.
Vedeli ste, že intolerancie sú dosť seriózne prepojené so stresom, ktorý prežívate na podvedomej úrovni? Ešte to nevieme, ale možno aj preto sú naše deti s jedlom často viac v pohode ako my dospelí.
4. Vypekanie orechov a semiačok
Pribúda ľudí, ktorí chcú variť a piecť zdravšie. Celkovo medzi nimi vidím dva silné trendy. Sú nimi prírodné náhrady bieleho cukru a eliminácia múky. Cukor najlepšie nahrádzame medom, javorovým sirupom, alebo aj nižšie glykemickými variantami kokosového cukru, či panely.
Múku však nahrádzame väčšinou orechmi a semiačkami, či už vo forme múky, alebo masiel. Tu si však treba dať pozor na teplotu pečenia a výber kvality. Mnoho bežných orechov a semien nižšej kvality je totiž už čiastočne zoxidovaných, nehovoriac o tom, že ak dáte do rúry vypiecť “super zdravé” semiačkovo orechové krekry, či keksíky, tak ich oxidáciu len zvýšite.
Konkrétne odporúčanie pre zlepšenie?
Dajte dôraz na výber kvality orechov, semiačok, či produktov z nich robených, ako sú orechové maslá a krémy. Lacné záležitosti obsahujú často zoxidované tuky a zaťažujú trávenie. Rovnako tie tuky zoxidujete, ak ich prepečiete. Viac detailov k tomu, prečo koláče bez múky nemusie byť zdravé, nájdete v tomto článku.
Hlavne však nestresujme, ale postupne zlepšujme
Na záver mi nedá, aby som nezdôraznil podľa mňa asi najväčšiu chybu pečenia, ktoré paradoxne nemá až tak nič spoločné s ingredienciami, kombináciami, bezlepkovým, či vegánskym prístupom.
Najväčšou chybou je podľa mňa nervozita v kuchyni a niekedy sa len čudujem, keď sledujem tie stresy, či to stojí za to. Ako mi má chutiť koláč, na ktorý sa kuchárka počas celého pečenia sťažuje, alebo nad ktorým neustále stresuje, či je tam presne 50g super Bio cukru a ani o deko viac?
Viem, bude to znieť možno paradoxne, keďže som primárne zástancom vedy a racionálnych odporúčaní… Ale čím ďalej tým viac v živote pozorujem, že najväčšiu chybu pre zdravšie jedenie robíme v našom prístupe.
Ale to si už zodpovedzte sami, či si jedlo vychutnávate s pôžitkom a radosťou, alebo neustále cítite stres a vlastné výčitky, že to nerobíte dostatočne dobre, že nemáte pevnú vôľu, alebo že ten koláč vám opäť raz nevyšiel.
Všetko totiž vyjde len tak dobre, ako k tomu pristúpime. Preto vám do predvianočného obdobia a do prípravy jedla a koláčov pre vašu rodinu prajem hlavne pozitívny prístup a radosť z vašich výtvorov.
Chcete si prečítať viac o zdravom vianočnom pečení? Pozrite si tento článok: Tipy na cookies