Vyformu si telo do plaviek v BIKINI VÝZVE!

Ako mám začať chudnúť? Radí Michal Páleník

redakcia

Rozhodli ste sa začať s chudnutím a zdravším životným štýlom? To je skvelá správa! Potom ale príde otázka, ako vlastne začať...

Ako začať s chudnutím? Poradí výživový špecialista
Zdroj: Simona Hulmanová, TAJOMSTVO CHUDNUTIA
18. NOV 2020

Chudnutie je dlhodobý proces, ku ktorému treba pristupovať rozumne. Je skvelé, že sa zaujímate o to, ako s ním začať, pretože hmotnosť ovplyvňuje aj to, ako sa cítite, ale napríklad aj to, ako vás vnímajú ostatní.

V prípade, že trpíte nadváhou alebo obezitou, je to aj otázka zdravia, keďže obezita je spojená s množstvom zdravotných problémov ako cukrovka, bolesti chrbta a kĺbov, zhoršený spánok či slabší imunitný systém.

Ak ale nemáte žiadne skúsenosti s chudnutím a zdravým životným štýlom, môže to byť pre vás náročné. V spleti informácií, ktoré sa dočítate na internete, je niekedy ťažké sa vyznať. Ako začať chudnúť vám preto poradí výživový špecialista Michal Páleník.

Najlepší čas na chudnutie je teraz

To najdôležitejšie na chudnutí je začať. Mnoho ľudí sa toho obáva, pretože musia vyjsť z komfortnej zóny a zmeniť životný štýl. Odkladajú to na ďalší týždeň, na ďalší mesiac, keď bude lepšie počasie, alebo na nový rok. Preto najmä začnite - nikdy nie je neskoro, ani príliš skoro, najlepší čas je teraz.

Zo začiatku sa nemusíte trápiť detailmi a ani sa na to špeciálne pripravovať. Skúste hneď od teraz začať premýšľať nad tým, čo si dávate na tanier a aké množstvo jedla jete.

Rovnako tak sa zamyslite, koľko fyzickej aktivity vykonávate, a či by sa nedala zvýšiť. Nemusíte hneď ubehnúť 10 kilometrov, alebo stráviť hodinu v posilňovni. Stačí si dať dlhšiu prechádzku na čerstvom vzduchu či pár drepov. Hlavne ale začnite!

Nastavte si reálne ciele

Na začiatku vašej cesty by ste si mali nastaviť ciele. Ciele vám pomôžu orientovať sa na výsledok a vidieť zmysel v tom, čo robíte. Ciele by mali byť konkrétne – nestačí, ak si poviete, že chcete schudnúť. Mali by ste mať predstavu, koľko kilogramov potrebujete dostať dole, aby ste so sebou boli spokojní.

Mnoho ľudí robí tú chybu, že sú na seba zo začiatku príliš prísni. Snažte sa nastaviť si realistické ciele, ktoré môžete naozaj dosiahnuť. Je lepšie, ak si nastavíte ciele o niečo nižšie a prekonáte ich, než keby ste sa mali sklamať. Pomôže vám to zostať motivovaní.

Snažte sa neorientovať na jeden veľký cieľ, ale rozdeliť ho na niekoľko menších cieľov. Je ťažšie sa orientovať na cieľ, ktorý je príliš vzdialený a možno vám dokonca príde ako nerealistický.

Radšej si nastavte postupné ciele, po ktorých budete kráčať ako po schodoch až k tomu hlavnému. Namiesto toho, aby ste chceli do leta schudnúť 10 kíl, si povedzte, že tento mesiac schudnete 2 kilogramy.

Nebojte sa pýtať a požiadať o radu

Chudnutie nemusí byť vždy jednoduché. Najmä v prípade, že s ním nemáte skúsenosti – neviete, kde vlastne začať, ako sa stravovať, ako trénovať. Nebojte sa ale požiadať o radu.

Nemusíte hneď ísť za profesionálnym trénerom, možno sa stačí spýtať známeho, ktorý vie o chudnutí o niečo viac ako vy a dokáže vám na začiatku poradiť.

Je skvelé, ak začnete meniť životný štýl. Dôležité ale je, aby ste mali aspoň základnú predstavu o tom, ako to robiť.

V opačnom prípade sa môže stať, že si viac uškodíte, ako prospejete – či už kvôli nesprávnemu tréningu alebo drastickým diétam. To vás môže demotivovať a úsilie, ktoré ste do zmeny životosprávy investovali, bude zbytočné.

Video v tomto článku s Michalom Páleníkom je súčasťou video seriálu TAJOMSTVO CHUDNUTIA, v ktorom nájdete 15 osvedčených rád pre trvalé schudnutie. Prístup k nemu získate ako BONUS ZADARMO pri zakúpení knihy ZDRAVÉ RÝCHLOVKY 2, spolu s 3 VZOROVÝMI JEDÁLNIČKAMI.

Infografika_Zdrave rychlovky 2_3 za cenu 1_640x360_Bonusy


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako mám začať chudnúť? Radí Michal Páleník

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2032
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.