Vyformuj si telo do plaviek v BIKINI VÝZVE!

Ako na vysoký krvný tlak bez liekov

redakcia

Ak si pozriete odborné, renomované zdroje o vysokom krvnom tlaku, ako prvá rada, ktorú odporúčajú, je zmeniť životný štýl. Až na druhom mieste sú lieky. Zhrnuli sme preto niekoľko základných rád, ako na vysoký krvný tlak bez liekov.

Ako na vysoký krvný tlak bez liekov
Zdroj: DirectMediaStockSnap
2. DEC 2020

Viete, prečo je vysoký krvný tlak nebezpečný? Ide pri ňom o toto: keď tlak vo vašich cievach je vyšší, ako je bežné a je to dlhodobé, zvýšený tlak namáha stenu ciev a tým môže spôsobovať viaceré ochorenia. Čím je množstvo krvi, ktoré srdce pumpuje vyššie a priechod tepien nižší, o to viac sa zvyšuje krvný tlak.

Tento neduh, ktorý sa dlhodobo prejavuje bez symptómov, však môže spôsobovať problémy s cievami, infarkt, mŕtvicu, zlyhanie oblyčiek alebo demenciu. Nemusíte sa hneď báť. Podobné následky má dlhodobý vplyv vysokého tlaku krvi, preto ak sa cítite v poriadku, je stále čas dostať svoje telo do formy.

Poďme sa preto pozrieť na základné rady, ktoré v súvislosti s vysokým krvným tlakom odporúčajú lekári a vedci zaoberajúci sa touto témou.

Ak máte nadváhu, znížte hmotnosť

Vysoká hmotnosť je jednou z najčastejších príčin vysokého krvného tlaku. Je to pochopiteľné - váš kardiovaskulárny systém sa musí viac namáhať, ak máte hmotnosť nad normálom. Limity normálnej hmotnosti si viete určiť napríklad cez index BMI. Na jeho výpočet sa používa vzorec BMI=m/h2, kde "m" je vaša hmotnosť v kilogramoch a "h" výška v metroch. Ak máte BMI pod hodnotou 18,5, je to charakterizované ako podváha, 18,5 – 24,9 je normálna hmotnosť, 25 – 29,9 je nadváha, nad 30 ide o obezitu.

Meranie cez BMI má svoje klady aj zápory (prečítajte si o tom napríklad v tomto článku), preto presnejšie meranie vašej hmotnosti môže určit lekár na základe merania podkožného tuku a ďalších telesných parametrov.

Pravidelne cvičte

Áno, áno, stále o tom čítate a počúvate, ale tá sila vôle akosi u vás nefunguje? Vyskúšajte si napríklad kúpiť na Vianoce niektorý z cvičebných programov na doma. Profesionálni tréneri vám v týchto programoch ukážu, ako správne cvičiť aj v obývačke. Vytvoríte si návyk cvičiť a potom sa už ľahšie zorientujete v tom, aká forma pohybu vám vyhovuje najlepšie.

Výber z programov SUPERBODY na domáce cvičenie

Menej soľte

Priveľa sodíka v krvi (soľ je chlorid sodný) má priamy vplyv na vysoký krvný tlak. Okrem iného veľa soli nerobí dobre ani vašim obličkám. Pre väčšinu dospelých je odporúčana denná hodnota pre príjem sodíka 1,5 - 2,3 miligramu. Zle robí telu aj menšia aj vyššia hodnota.

Ak chcete udržať zdravý prísun sodíka do tela, neprisálajte. Spoľahnite sa na prirodzený výskyt soli v nich, veď soľ sa nachádza vo väčšine potravín, ktoré zjete. Mimochodom, vedeli ste, že soľ zvýrazňuje chuť a často prisálate najmä tie jedlá, ale aj zeleninu, ktoré nie sú vypestované zdravým spôsobom? Preto základom toho, aby jedlo a zelenina mali výraznú chuť aj bez soli, je nakupovať kvalitné potraviny.

Vyvážená strava pomáha

Túto radu ste už tiež počuli, lenže treba ju opakovať, pretože strava je základ vášho zdravia. Jedzte najmä ovocie a zeleninu, aspoň päť porcií denne. A ak si myslíte, že zdravé sdravovanie nejde dokopy s chutným jedlo, tak vyskúšajte napríklad niektorý z týchto receptov.

promo kníh

A na záver to známe - znížte stres

Vyhnúť sa v dnešnej dobe stresu je ako plávať na lodi a nenamočiť sa. Lenže aj v dobe, ktorú pokojne môžeme označovať ako rýchle sa meniaca a tým aj stresová, sa dá vplyv stresu na váš život manažovať. Skúste rôzne dychové cvičenia (práca s dychom naozaj funguje), prípadne jogu alebo jednoduché meditácie.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako na vysoký krvný tlak bez liekov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2047
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.