Ako neprísť pred menštruáciou o nervy

Jana Šimkovičová

A sú tu! PMS dni, ktoré dokážu všetko prevrátiť hore nohami. Zmena nálady okamžitá, chute nekontrolovateľné, nevoľnosti a bolesti.

Ako neprísť pred menštruáciou o nervy
Zdroj: Tatiana Gernátová
6. FEB 2020

Ideálny stav by bol zaliesť do postele a nasledujúcich pár dni z nej nemusieť vystrčiť hlavu. Čo sme komu urobili? 

Každá máme svoje trampoty a prežívame tieto dni po svojom. Ťažko sa vysvetľuje, čo to taký predmenštruačný syndróm (PMS) je. Nevidno ho, za to citeľný je až až. V týchto dňoch sme iné. Možno nevrlé, menej priateľské, utiahnuté. Tak sa správame v situáciach, ktoré nie sú príjemne. Ťažko sa to chápe. Lebo keď o niečom len počúvate, lenže nikdy ste to nezažili, ako to môžete pochopiť? 

Nechcem sa zamerať na to, že aké to máme my ženy ťažké. S tým aj tak nič nenarobíme. Radšej sa pobavme o tom, čo nám pomôže. A ako prežiť tieto dni príjemnejšie. Veď, kto už chce trpieť každý jeden mesiac? (Aspoň tá frekvencia mohla byť nižšia, čo poviete?)

Máme na to právo

Viete na čo máme právo, a to práve v týchto dňoch? Byť k sebe láskavé. Mať sa radšej  a dopriať si to, čo nám robí dobre. Prestať nadávať, ako nám je zle a skúsiť sa zamerať na veci, ktoré nám naopak robia radosť. U každej je to niečo iné, preto skúste byť k sebe vnímavé a doprajte si. Viac času, menej stresu, možno viac pohodlia, kávu s kamoškou. Čokoľvek, čo vám urobí dobre. Dôležité je, aby výsledkom bolo, že sa cítite lepšie. Lebo PMS je náročný hlavne psychicky. Naučila som sa v týchto dňoch viac sústrediť na seba. Snažím sa o seba postarať tak, aby som bola viac v pohode a moje okolie nemuselo znášať moje “kadečo", čo sa vtedy deje. Rokmi som zistila, že mi najviac pomáha pohyb.

Cvičenie pomôže fyzicky, aj mentálne

A teraz úplne vážne. Nespomínam to, preto, lebo cvičím pravidelne a pohybujem sa v tejto oblasti. Za tie moje roky som si všimla, že mi pravidelné cvičenie pomáha v tom, že bývam oveľa menej nafúknutá. Niekedy som už týždeň pred menštruáciou mala brucho ako balón, ten nafúknutý pocit býva niekedy fakt neznesiteľný. Veď viete. Ale už to nemávam. Keď som mala mesiace, že som necvičila alebo veľmi málo, tak vtedy to prišlo. Vtedy som bola “sfučaná” aj týždeň. 

Môj posledný PMS ma v podstate priviedol aj k napísaniu tohto článku. Zrazu to ráno som mala takú pláčlivú náladu, ktorá postupne prechádzala do nervozity. Nevedela som, čo sebou. Tak som pustila deťom rozprávku a išla jogovať. Výsledok? Deti spokojné, ja som sa dala dokopy a potom sme spolu spievali a tancovali na pesničku Zadok od Petra Nagy a upiekli muffiny:) 

Avšak je tu jedna zmena, ktorú som si na sebe všimla. Posledné dva mesiace nie sú moje prejavy pri PMS až také fyzické, ako mentálne. Nachádzam sa v stavoch, kedy ma premknú negatívne myšlienky, ľútostivé chvíle a nervozita. Typickým znakom pri PMS sú aj depresie, čo je už ťažší stav prejavu a určite ho netreba brať na ľahkú váhu. Ak by ste cítili, že sa zhoršuje a prehlbuje, odporúčam vyhľadať psychológa. 

Ja si náladu zlepšujem video tréningami SUPER BODY, pri ktorých sa vyskáčem, poriadne vypotím a opäť naladím. Tréningy vedú trénerky, s ktorými sa vám cvičenie stane aj zábavou. Navyše už je dávno dokázané, že cvičením sa produkujú v tele endorfíny, známe ako hormóny šťastia. Takže je to jasné. Cvičte milé ženy, hýbte sa. Čokoľvek sa ráta. Prechádzka, tanec, fitko, beh, joga. Všetko, čo vás baví a robí vám dobre. Na to nezabúdajte.

Super body

Jedlo, ktoré pohladí hlavne nervy

Aj mňa v takýchto dňoch chytá akási väčšia “žravosť”, dokonca aj na sladké, čo bežne nemusím. Vtedy si zvyknem urobiť niečo, čo mám fakt veľmi rada a nie je to čistý prúser. Včera som si upiekla veľký plech zeleniny. Batáty, mrkva, zeler, petržlen poprášené parmezánom. Také dochrumkava, že mňam. A k tomu som si urobila šošovicový dhál a uvarila vajíčko. A otočila som to hneď dva krát. A tie spomínané muffiny som si tiež dala, čo si budeme hovoriť. Chuť na sladké prišla, tak som ju uspokojila. Ale neprejedám sa. Viete prečo? Pretože to nesúhlasí s tým, že staraj sa o seba tak, aby ti bolo dobre. Prejedanie nie je zdravé, ani po fyzickej, a už vôbec nie po psychickej stránke. Zahltí nás ešte viac, spomalí metabolizmus a   postará sa o šialené výčitky. Toto nám v týchto našich dňoch treba? Inak, bolo dokázané v rôznych výskumoch, že príliš veľa jedla, solené jedlá, alkohol, mliečne výrobky, aj sladkosti zhoršujú príznaky PMS. Teraz, keď to už vieme, tak  sa vieme aj  ošetriť. Stačí sa trochu premôcť. A to my silné ženy vieme. 

Keď nás nikto nechápe

Čo som sa ja hrdá žena naučila, je rozprávať o svojich pocitoch a s nimi súvisiacich stavoch, aj to, že mnohokrát za to fakt nemôžem, proste hormóny sú “svine”. Lenže nerozprávam už o nich len svojim kamarátkam, ale aj manželovi, a už aj synom. Lebo to patrí k môjmu životu a oni tiež patria do môjho života. Nejde o sťažovanie sa. Všetko je vec komunikácie. Iba im vysvetlím, že mi nie je dobre tak ako zvyčajne a prečo. Že toto sú dni kedy je takmer každá žena nesvoja a fakt za to nemôže. Hovorím im to preto, aby chápali, prečo som miestami podráždená, možno nevrlá, prečo potrebujem byť chvíľu sama a nebrali to osobne. Nikto nevie čítať myšlienky tomu druhému, komunikáciou vieme kadečo zlepšiť. 

A viete, čo sa stalo dnes? Môj muž prišiel ku mne a objal ma. Potom so mnou začal tancovať medveďku daj labku (nebrala som to osobne :), pridali sa deti a zrazu sme sa rehotali ako kone. A nálada bola späť.

 

Chcem týmto povedať, že máme právo na všetko, ale vždy si môžeme vybrať, či necháme so sebou kývať alebo sa budeme na seba pozerať láskavejšie a zistíme, čo nám pomáha. A ono to pomôže aj okoliu :)

Drobné tipy na povzbudenie

V krátkosti vám vypíšem veci, ktoré mi v dňoch PMS robia dobre. Vyskúšajte, či pomôžu aj vám:

1. Keď ma chytá nervozita, idem niekam, kde je pokoj. Sadnem si, zavriem oči a zhlboka dýcham. Neverili by ste, aký zázrak robí čo i len jedna minúta. To ma inak naučila joga. 

2. Bylinkové čaje a veľa veľa vody. Lebo zápchy číhajú na každom kroku.

3. Horúci kúpeľ s voňavou penou je úplny balzam na ubolené telo i dušu. Voda vyťahuje z tela kadejaké neduhy. Kúpeľ odporúčam všetkými desiatimi.

4. Masáž a najlepšie relaxačná. Také to pohladenie, kedy úplne vypnete. To ja môžem vždy, ale najviac ocením pri PMS. 

Chceš viac motivácie?

Verím, že vás tento blog inšpiroval. Pokiaľ chcete so mnou ostať v spojení, sledujte môj instagram profil @janasimkovic, kam prispievam takmer každý deň. Poteším sa vašej správe alebo komentáru. 

blog


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako neprísť pred menštruáciou o nervy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1886
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.