Ako piť zeleninové a ovocné šťavy?

Pri chudnutí môžu byť zradné hlavne ovocné šťavy, ktoré obsahujú veľa energie.  Mnohí ich však považujú iba za prostriedok uhasenia smädu „bez kalórií“. 

Ako piť zeleninové a ovocné šťavy?
13. JUN 2016

Aj keď momentálne sú viac populárne smoothie, do ktorých sa používa, pokiaľ je to možné, ovocie a zelenina so šupkou, zatracovať by sme však nemali ani ovocné a zeleninové šťavy. Odšťavovanie je spôsob, ako do svojho jedálneho lístka pridať viac rôznorodej zeleniny a ovocia, ktoré môžeme nakombinovať tak, aby podporovali našu snahu schudnúť alebo eliminovať zdravotné problémy. Výhodou doma pripravovaných štiav je, že nie sú tepelne upravované, a teda je v nich zachovaných maximum výživných látok, ako napríklad aktívnych enzýmov, probiotík, vitamínu C a ďalších.

Odporúčame: dmBio šťava z granátového jablka, BIO, 330 ml  – čerstvo vylisovaná, prirodzene zakalená 100 % šťava. Chutí čistá, neriedená, zmiešaná s vodou alebo inými ovocnými šťavami. Je tiež vynikajúca na dochutenie dezertov alebo šalátových zálievok. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm šťava

Kedy šťavy piť a načo si dať pozor?  

Zeleninové šťavy majú zväčša nízky glykemický index a aj málo kalórií, teda si na nich môžete pochutnávať počas celého dňa. Zradnejšie v tomto smere sú ovocné šťavy, obsahujúce veľa jednoduchých cukrov. Šťavy zo sladšieho ovocia treba konzumovať v dopoludňajších hodinách, šťavy z kyslejších druhov ovocia aj popoludní, poprípade pred športovou aktivitou. Samozrejme, ich energetický obsah treba zohľadniť v celkovom dennom energetickom príjme. „V mojej praxi sa často stretávam s tým, že ľudia robia chybu v tom, že neuvažujú, koľko môže mať ovocná šťava energie, teda s ňou vôbec nepočítajú – vnímajú ju ako niečo, čo im iba zaženie smäd. Pritom ovocná šťava má vlastnosť jednej z najrýchlejších potravín pre doplnenie energie v okolí fyzickej aktivity. Pozor, treba mať vyskúšané množstvo, aby sme mohli dosiahnuť pozitívny účinok,“ vysvetľuje skúsený výživový poradca, Ing. Libor Javro. On osobne svojim klientom radí piť riedené ovocné šťavy hneď zrána, pretože im dodajú potrebnú energiu i živiny. Druhou možnosťou je dopriať si ich 20 minút pred cvičením alebo ihneď po záťaži.

Odporúčame: dmBio zeleninová šťava, BIO, 0,5 l (so 67 % paradajkovej šťavy) – harmonická zmes štiav z rôznych, starostlivo vybraných druhov zeleniny, zjemnená štipkou bylinkovej morskej soli. Ideálna aj ako základ na polievky a omáčky. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm šťava

Koľko šťavy si dopriať denne?

Konkrétne množstvo ovocnej šťavy denne závisí od celkového kalorického príjmu človeka a nastavených cieľov. „V priemere si môže dospelý človek dopriať denne 2 až 3 dcl čistej ovocnej šťavy, zeleninovej o 1 – 2 dcl viac. Ideálne je, ak sa rozriedia s čistou alebo minerálnou vodou v pomere 1:2,“ radí odborník. Najdôležitejšie je však počúvať svoje telo a do ničoho sa nenútiť.

Odporúčame: dmBio mrkvová šťava, BIO, 330 ml – raňajková klasika z čerstvej, po zbere spracovanej mrkvy. Bez prísad, s trochou citrónovej šťavy. Čistá alebo s vodou či zmiešaná s ovocnými šťavami, je šťava lahodným osviežením. So škoricou, zázvorom alebo zjemnená mätou sa stáva prvotriednym zeleninovým koktailom. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm šťava

Nástrahy štiav z obchodu

Ak uprednostňujete šťavy z obchodu, je nevyhnutné, aby ste čítali etikety. Zásadne kupujte šťavy, ktoré nájdete v chladiacich boxoch. Mali by byť neriedené, bez pridaného cukru a konzervačných látok.

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

15 dôvodov, prečo piť (nielen) ráno vodu s citrónom15 dôvodov, prečo piť (nielen) ráno vodu s citrónom

Pokiaľ deň začínate teplou vodou s citrónom, lepšie ani nemôžete urobiť. 

 

 

Milujete smoothie? naučte sa, ako kombinovať jednotlivé potravinyMilujete smoothie? Naučte sa, ako kombinovať jednotlivé potraviny

Smoothie je dnes v zdravom stravovaní veľmi obľúbené.

 

Na čo si dať pozor pri kúpe ovocných a zeleninových štiav?Na čo si dať pozor pri kúpe ovocných a zeleninových štiav?

Siahnuť po šťavách z bežného pultu či z chladiaceho boxu?


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako piť zeleninové a ovocné šťavy?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.