Vyformuj si telo do plaviek v BIKINI VÝZVE!

Ako sa udržiavať fit aj počas tehotenstva

Silvia Hadeková

Dva prúžky na tehotenskom teste by nemali znamenať koniec aktívneho života a cvičenia. Práve naopak, ak nemáte žiadne komplikácie, nič lepšie pre seba, svoje telo, psychiku a nakoniec aj pre svoje bábätko urobiť nemôžete. 

Ako sa udržiavať fit aj počas tehotenstva
22. MAR 2017

Ak ešte k pravidelnému pohybu pridáte vyváženú stravu a občasnú masáž, špeciálne prispôsobenú pre budúce mamičky, ste na najlepšej ceste prežiť pohodové tehotenstvo. Hlavne ženy, ktoré žili aktívne aj pred tehotenstvom, sa pravdepodobne nebudú chcieť vzdať svojho životného štýlu. Je pochopiteľné, že sa aj počas tehotenstva chcú udržiavať vo forme a ak to dovoľuje zdravotný stav a dobre sa cítia, nič im v tom nebráni. Avšak netreba zabúdať, že cvičenie v tomto období má svoje špecifiká a obmedzenia.

Aký pohyb je vhodný a aký nie?

Či už ste boli, alebo neboli zvyknuté pred tehotenstvom na fyzickú aktivitu, nič nepokazíte  chôdzou, poprípade rýchlou chôdzou. Tá sa môže stať aj alternatívou behu, ktorý sa počas tehotenstva neodporúča. Okrem nej je veľmi prospešné plávanie, prípadne cvičenie vo vode, ktoré nezaťažuje už aj tak dosť zaťažené kĺby. Naopak, aktivity, pri ktorých dochádza k veľkým otrasom a pri ktorých hrozí riziko pádu, ako napríklad korčuľovanie či lyžovanie treba odložiť na neskôr. Vyhýbať by ste sa tiež mali kontaktným športom, cvičeniu vo veľmi vysokej intenzite a cvikom na priamy brušný sval.

Veľké zmeny. Ako sa s nimi popasovať?

V priebehu deviatich mesiacov tehotenstva je telo každej ženy vystavené veľkým zmenám, pravdepodobne jedným z najväčších v živote. Zvládnuť tieto zmeny a pripraviť sa na ne, pomôže práve správne cvičenie. Môže zmierniť bolesti chrbta, bedier či tehotenskú nevoľnosť, pomôže prekonať únavu či iné často sa vyskytujúce problémy.

Veľmi dôležitá je v tomto období práca s panvovým dnom. Pomôže pri pôrode a predídete problémom, ktoré môžu po pôrode vzniknúť, ako je napríklad inkontinencia. Spevnenie panvového dna môže takisto pomôcť pri bolestiach chrbta a panvy. Okrem spevňovania panvového dna je vhodné vedieť ho aj uvoľniť, čo je dôležité najmä pri pôrode.

Čím máte väčšie bruško, tým väčšiu záťaž musí zvládať aj vaša chrbtica, v dôsledku čoho sa často vyskytujú bolesti chrbta a krížov. Ak ste boli doteraz zvyknutá pri akejkoľvek bolesti siahať po tabletkách proti bolesti, v tomto prípade bude treba zaradiť spiatočku. Pomôcť si však môžete napríklad gélmi  a blahodarný účinok má aj špeciálna masáž v ľahu na boku  alebo v sede. Taktiež je nevyhnutné posilňovanie svalov chrbta a rovnako aj uvoľňovanie chrbtice.

Z gélov proti bolesti je novinka Ozonicon bez kontraindikácií pre tehotné ženy. Hlavnou zložkou je aktívny ozón, ktorý tlmí bolesť a pomáha pri liečbe zápalu. Každopádne aj tu odporúčame konzultáciu s lekárom, aby vám odporučil, čo je vhodné práve pre vás. Bližšie informácie nájdete na www.ozonicon.sk, kde si ho môžete aj zakúpiť.

ozoniconozonicon

 

Zdroj foto: ozonicon.sk

Môj tip na uvoľnenie chrbtice

Ako najlepšie uvoľniť chrbticu? Výborná je poloha na štyroch, napríklad aj s rukami na fit lopte, a takisto rozličné „pohojdávania“ na fitlopte, či už v ľahu, alebo sede. Z vlastných skúseností odporúčam na uvoľnenie krížov taktiež nasledovné: ľahnite si na podložku na tvrdý povrch s pokrčenými kolenami a pomaly zatláčajte kríže do zeme.  

Viac o cvičení v tehotenstve sa dozviete i v článku Aktívna aj v tehotenstve. Ako na to? 

Zdroj: PR


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Ako sa udržiavať fit aj počas tehotenstva

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

trix
trix
 4.1.2020 12:53

Ja som hrozne dlho balansovala nad tým aké cvičenia si vybrať a aké sú vhodné v ktorom období/trimestri tehotenstva aby som nijak bábätku neublížila a udržiavala sa v aktívnej forme čo by to išlo a tak som si prečítala viacero takýchto článkov a na chattyclass.sk som využila lekciu "Špecifiká pohybovej aktivity počas tehotenstva" a tam som sa takmer všetko dôležité dozvedela a čo nie, tak to som sa posledných 10 minút dopýtala :) Fakt mi to hrozne baby pomohlo

 

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2041
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.