Ako sme v Teleráne bojovali proti páleniu záhy

Zdravá strava nás vie zachrániť aj pri pálení záhy. Tí, ktorí sme sa s týmto problém už stretli, vieme, že to nie je žiadna sranda.

Ako sme v Teleráne bojovali proti páleniu záhy
10. JAN 2018

Nemusíme však hneď siahnuť po liekoch. Práve tejto užitočnej téme sa dnes venovala ranná relácia Teleráno v TV Markíza, v ktorej som obsadila kuchyňu. 

Pálanie záhy trápi mnoho ľudí. Ja som sa s tým stretla počas oboch tehotenstiev. Netuším, čo mi spustilo pálenie záhy v tehotenstve, ale vraví sa, že vtedy sa narodia vlasaté deti. Aj sa také narodil :) V Teleráne však moja kamarátka Veronika Hanáková, výživová špecialistka zo Sveta Zdravia objasnila, že pálenie záhy môže spôsobiť aj zlé trávenie, ako aj nezdravé stravovanie. 

telerano_hanakova

Každopádne, ak sa to už prihodí, pomôcť si vieme práve zdravou stravou. Skvelé je, že ako fungujú na určité problémy bylinky a tzv. babské recepty, tak pri pálení záhy môžeme siahnuť po určitých potravinách, ktoré pálenie utĺmia. Väčšina z nich sú to lokálne potraviny, s ktorými sa bežne stretávame. Nehľadajme žiadne zázračné suroviny. Cesnak, med, škorica, či ovsené vločky, všetko sú to potraviny, ktoré bežne dostať v obchode a myslím, že by nemali chýbať v každej zdravej kuchyni. 

Siahnuť však môžeme aj po kurkume, ktorú veľmi obľubujem. Toto indické korenie je vzácne ani nie kvôli chuti, skôr kvôli svojim účinkom. Patrí medzi protizápalové potraviny, preto ju používam preventívne, a to každý deň pri varení. Pridávam ju do polievok, obilnín, k mäsu, dusenej zelenine, skoro k všetkým jedlám pripravovaným na slano. 

telerano_kurkuma

Pri pálení záhy ti výborne výborne pomôže zázvor. Veronika, ktorú sme obsadili aj do našej novej  knihy Nabitá kuchárka spomínala, že zázvorový čaj s medom je hotový liek, ktorý uľaví okamžite. Ak nemáte čas pripravovať jedlá, zjedzte pár lýžíc medu, v ktorom je primiešaná štipka škorice. Škorica rovnako ako kurkuma patrí k protizápalovým potravinam. Dnes sme mandľami pomohli jednému z hostí Telerána, ktorého začala páliť záha. Overili sme si, že po pár kúskoch sa mu ozaj uľavilo.

Mojou úlohou bolo pripraviť jedlá, ktoré obsahujú spomínané ingrediencie. A tak dnes bolo také plackové ráno vzhľadom na to, že obe jedla mali vo výsledku rovnaký tvar. Ak ste dnes nesledovali Teleráno, pripravovala som karfiolové placky obaľované v parmezánovej strúhanke a zázvoro-mandľové sušienky. 

V plackách sa nachádzala práve kurkuma a cesnak. V sušienkach zase med, zázvor, škorica a mandle. Aj takto sa môžu všetky zdravé a užitočné ingrediencie spojiť a môžeme z nich vyčarovať chutné jedlo, ktoré navyše pomáha. 

Chcela som vám tieto jedlá nafotiť, ale nestihla som. Všetko sa zjedlo do posledného kúska. Asi dnes viacerých pálila záha :)

telerano


Autor článku

Janašlm

Jana Šimkovičová

Píšem o tom, čo práve zažívam, a je toho veľa! Všetko sa v mojom živote točí okolo zdravého životného štýlu. Mám taký cieľ, a myslím, že reálny. Žiť spokojný, vyrovnaný a pohodový život. Ak to máte podobne, tak vás môžem na jeho ceste sprevádzať.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako sme v Teleráne bojovali proti páleniu záhy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1886
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.