Vyformu si telo do plaviek v BIKINI VÝZVE!

Akými vitamínmi najlepšie podporíte imunitu?

redakcia

Aj vy bojujete proti respiračným ochoreniam vyššími dávkami vitamínov? Pozrite sa, ktoré sú tie najlepšie a v akej forme ich prijímať.

 

Podporte si imunitu vitamíny C, D a Zinok
Zdroj: Jason Briscoe / Unsplash
7. NOV 2020

Chladné mesiace v roku prajú vírusovým infekciám. Nie je to len preto, že vírusy v chladnom vzduchu vydržia dlhšie, ale tiež preto, že sa viac pohybujeme v uzavretých, často prekúrených a málo vetraných priestoroch.

V tomto roku sa k bežnej chrípkovej sezóne pridalo ešte aj riziko nakazenia sa novým typom koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19. O to viac sa ľudia zásobujú vitamínmi.

Základom zdravia je veľa zeleniny

V prvom rade je dobré si uvedomiť, že vitamíny v umelej forme sú doplnkom stravy - základom všetkého je zdravá strava založená na zelenine, ovocí a čo najčerstvejších potravinách. Mimochodom, možno ste nevedeli, že už začiatkom 20. storočia žila v USA žena, Adelle Davis, ktorá bola v tom čase veľmi populárnou nutričnou expertkou.

Dnes by pravdepodobne bola jednou z najvplyvnejších výživových influencerov. Ale aj v čase, v ktorom žila, sa jej venovalo veľa pozornosti, pozývali ju do televíznych šou, kupovali sa jej knihy. Tvrdila napríklad, že zdravie človeka závisí najmä od toho, akú stravu prijíma - a síce, že ovocie a zelenina sú pre telo oveľa prospešnejšie ako hamburgery.

Dnes sa nám zdá toto tvrdenie samozrejmé, v tom čase však bolo celkom poburujúce. Reklamy tvrdili, že americká strava je najlepšia na svete a prísť s vyhlásením, že hamburgery nie sú v poriadku, spôsobilo rozruch.

Adelle Davis čítala a jednoduchým jazykom vysvetľovala vedecké štúdie, keďže, ako tvrdila, ani lekári nemajú čas venovať sa množstvu nových poznatkov, ktoré publikujú vedci v oblasti výživy človeka.

Vitamíny v správnej forme

Ale poďme naspäť k vitamínom. Hoci je základom zdravia kvalitná strava, životný štýl, ktorý dnes vedieme, núti človeka siahnuť aj po umelo pripravených vitamínoch a mineráloch, najmä v období, keď je vírusov v našom okolí priveľa. To platí aj počas aktuálnej pandémie.

Preparátov na trhu je veľa, tak ako si vybrať? Nejde totiž len o množstvo vitamínu, ale aj o jeho formu. Dokázateľne najlepšiu vstrebateľnosť majú tie vitamíny, ktoré sa nachádzajú v tzv. lipozomálnej forme.

Vitamíny sú v nich naviazané na lipozómy, molekuly, ktoré vitamín v tele ochránia pre žalúdočnými kyselinami, privedú ho do čreva, kde zabezpečia jeho lepšiu vstrebateľnosť do buniek. Takouto formou môžete do tela dostať nielen vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú v tele bojovať s vírusovou nákazou.

Vitamíny C, D a stopový prvok Zinok majú vedeckými štúdiami preukázateľne pozitívne vplyvy pri boji tela s vírusovou infekciou. Napríklad Zinok, ktorý podávali do tela pacientom s chrípkou 24 hodín od začiatku symptómov spôsobil, že sa trvanie ochorenia znížilo.

Lipozomálny Zinok.

Vitamín D je pre telo nevyhnutný. Má nezastupiteľnú úlohu pri regulovaní hladiny fosforu a vápnika v organizme. Bez tohto vitamínu by nebolo možné udržiavať zdravé kosti. To však nie je jeho jediná funkcia. Má tiež výrazný vplyv na správne fungovanie imunitného systému, preto by sme ho mali mať dostatok, najmä v aktuálnom období. Vitamín D si telo dokáže vyprodukovať vlastnými silami za pomoci slnečného (ultrafialového) žiarenia. Čo však môže byť v zimnom období problém, preto ho lekári a pediatri odporúčajú dopĺňať na dennej báze.

 

Vitamín C.

Väčšina z nás si vitamín C najskôr spojí s fungovaním imunitného systému a s ochranou pred vírusovými ochoreniami. V skutočnosti je dôležitosť tohto vitamínu oveľa väčšia, pretože je významný pri fungovaní mnohých funkcií v ľudskom organizme. Ibaže telo si ho nevie vytvoriť, preto by sme mu vitamín C mali dodať.  

Nebojte sa siahnuť po doplnkoch výživy v lipozomálnej forme. Je to účinný doplnok zdravia. Samozrejme, dôležitá je aj zdravá a čerstvá strava a dostatok pohybu na čerstvom vzduchu v každom počasí.  

Viac informácií nájdete na stránke www.vitaminyprezdravie.sk.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Akými vitamínmi najlepšie podporíte imunitu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2032
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.