Alternatívy bielej múky pri varení a pečení
Biela múka spôsobuje výkyvy krvného cukru. Obsahuje minimum živín, rýchlo po nej vyhladneme a opäť túžime po niečom nezdravom. Ako ju nahradiť?
Zmeny životného štýlu sú spojené s vylúčením rýchlych sacharidov z nášho jedálnička a ich nahradzovaním zdravšími variantmi. Pri rafinovanom cukre to nie je až také zložité, pretože existuje veľa alternatív, ktoré majú rovnakú, vyššiu alebo nižšiu sladivosť ako biely cukor (kokosový cukor, trstinová melasa, sirup z agáve atď.). Pri celozrnných múkach je to trochu komplikovanejšie, pretože treba nájsť správny pomer, ako ich používať pri varení a pečení. Ktoré druhy múk ocení vaše zdravie i figúra a ako ich používať?
Špaldová múka
Ak nemáte vôbec žiadne skúsenosti s používaním zdravších alternatív bielej múky, potom siahnite najprv po špaldovej. Má podobné vlastnosti ako biela múka, čiže pri pečení jednoducho nahradíte bielu múku špaldovou. Keďže má oveľa výraznejšiu chuť, prechod by mal byť postupný. Čiže pomaly nahrádzajte 1/3-2/3 bielej múky špaldovou. Je bohatá na vlákninu, bielkoviny a ďalšie prospešné látky. Na trhu je k dispozícii hladká, polohrubá i celozrnná. Na pečenie sa hodí hlavne hladká a polohrubá.
Ražná múka
Je výborným zdrojom bielkovín a vlákniny. Celozrnná ražná múka je výborná na pečenie chleba, zahusťovanie polievok, prípravu placiek či kaší. Ak sa ju rozhodnete využiť pri pečení, je vhodné ju kombinovať s múkami s vyšším obsahom lepku. Vhodná je napríklad špaldová, ktorá je vlastnosťami najviac podobná bielej múke.
Amarantová múka
Jedným z jej hlavných pozitív je vysoký obsah bielkovín, nenasýtených mastných kyselín a minerálnych látok. Je bez obsahu lepku. Prospieva tráviacemu traktu, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a dopĺňa do tela potrebné živiny. Patrí do kategórie múk, ktoré je najlepšie kombinovať s inými múkami. Pri pečení nepoužívajte viac ako 30 percent amarantovej múky, pretože s výsledkom nebudete spokojní.
Kukuričná múka
Kukuričná múka je bez lepku, bohatá na vlákninu, proteíny, vitamíny skupiny B, minerály i zdravé tuky. Je vhodná na pečenie tortíll, polenty, chleba, zdravých sušienok i palaciniek. Možno ju využiť aj namiesto klasickej strúhanky pri vyprážaných jedlách. Ako ju dávkovať? Stačí si zapamätať, že jedna polievková lyžica bielej múky sa rovná čajovej lyžičke kukuričnej múky.
Sójová múka
Hoci mnohí považujú sóju za kontroverznú potravinu, nemožno jej uprieť množstvo výživných látok, ako napríklad vitamínov skupiny B, vápnika, horčíka a ďalších. Vhodná je ako náhrada vajíčok (3-5 percent). Pri kysnutom ceste možno použiť namiesto štvrtiny bežnej múky práve sójovú múku.
Mandľová múka
Mandľová múka sa získava z mandlí, ktoré sú bohaté na zdravé tuky, vitamíny A, D, E, vápnik, horčík, draslík, bielkoviny a ďalšie. Je vhodná takmer do všetkých bezlepkových receptov.
Pšeničná celozrnná múka
Je výborná na pečenie chleba, pečiva, zákuskov, ale aj na zahusťovanie polievok a omáčok. Je bohatá na bielkoviny, vitamíny i minerály. Ak si doma pripravíte chlieb z celozrnnej pšeničnej múky, bude v porovnaní s bežným bielym chlebom oveľa zdravší.
Pohánková múka
Je bezlepková, oceníte ju pri pečení koláčov, keksov, palaciniek, v kombinácii s inými druhmi múk je výborná aj na pečenie chleba a pečiva. Pohánka je známa najmä vysokým obsahom rutínu, aminokyselín, vitamínov a minerálov. Na telo pôsobí alkalicky.
Ryžová múka
Neobsahuje lepok. Využíva sa na prípravu dezertov, cestovín i sladkostí. Ak ju pri pečení zákuskov či tort pridáte k odporúčanej múke, múčniky budú viac nadýchané. Ideálne je kombinovať ju s múkami s vysokým obsahom lepku, aby si cesto zachovalo svoju štruktúru. Pokojne ju využite aj na zahusťovanie polievok a omáčok. Celozrnná ryžová múka je stvorená na prípravu zdravých cookies.
Gaštanová múka
Je výborná hlavne na prípravu dezertov. Podobne, ako mandľovú múku, ju môžeme pridať do bežne používanej múky pri pečení suchého pečiva. Ak ju skombinujete s pšeničnou (špaldovou) múkou, je vhodná na prípravu cestovín a rezancov.