Andy Pavlík Timková: Detox môže byť aj bolestivý

Eva Bacigalová

Kam príde, tam je živo. Môže to byť ľubovoľne veľký priestor, ona ho okamžite vyplní svojou energiou, pozitivizmom a množstvom zdravých receptov! Tie overené a najlepšie zozbierala do knihy Navarme si zdravie, ktorú napísala spolu s Mirkou Luberdovou.

Andy Pavlík Timková: Detox môže byť aj bolestivý
5. AUG 2013

Ďalšie, nové a takisto veľmi dobré, bude uverejňovať aj na našich stránkach cvičte.sk. Recepty sú však až záverečnou chutnou odmenou pre tých, čo sa rozhodli zmeniť svoj prístup k stravovaniu a spraviť tak dobre svojmu telu. Už dávno to urobila aj Andy Timková a dnes svojimi skúsenosťami pomáha ďalším.

Ak máte aj vy otázky, ktoré by ste jej chceli položiť, napíšte nám na info@cvicte.sk. Odpovede na ne nájdete v ďalšom rozhovore s Andy Timkovou.

Začiatkom akejkoľvek pozitívnej zmeny v stravovaní je detox alebo tiež očista po prekyslení organizmu. Ako zistím, že som prekyslená a detox by sa mi zišiel?

Prekyslené telo je až dvojnásobne náchylnejšie na akúkoľvek chorobu. Predstav si jeho vnútro ako blatový, hnilobný materiál, čo vyzerá ako škaredé podhubie – na takomto „poli“ má bojovať moja imunita a brániť moje telo? Vojaci tam ani len nedokážu zdvihnúť svoje zbrane, takže ak zaútočia vírusy na svojich obrnených transportéroch, moja „armáda“ nemá šancu. Toto prirovnanie najčastejšie používam na vysvetlenie prekyslenia.

Optimálne PH v tele je 7,4, ak má niekto PH do hodnoty 8, je to ešte stále fajn. Vyššie číslo tiež nie je dobré, vtedy je v tele veľa zásad. Kto má PH nižšie ako 7, je prekyslený. Veľmi chorí ľudia, onkologickí pacienti a ľudia so zlou životosprávou majú v tele veľa kyslosti a ich PH môže byť aj nižšie ako 1.

Môžem byť prekyslená a pritom nemať žiadne zdravotné problémy?

Prekyslenie sa začína prejavovať nenápadne, ľudia majú plyny alebo sa im grgá, pomaly trávia, cítia ťažobu na žalúdku, majú zápchu alebo ich naopak preháňa. Stačí si však kúpiť v lekárni papierik na testovanie PH moču a človek rýchlo zistí, na čom je. Ale výsledok je dosť nepresný - telo reaguje okamžite aj na to, ak ťa napríklad niekto nahnevá alebo si v strese. Ak má ale niekto stresujúci život a ešte aj nevhodnú stravu, prekyslenie je na svete.

Oveľa presnejšie sa PH dá zistiť pomocou špeciálneho prístroja, aj ja jeden taký vlastním. Naša krv má vždy PH 7,4, no aby ho udržala, berie si živiny a fosfáty z tela a kostí, z vlastných zásob a hlavne z miest, kde to na začiatku najmenej boli – napríklad zo zubov. Preto sa aj tie pri prekyslení kazia ako prvé.

Môže sa stať aj opačný extrém? Že telo je príliš zásadité?

Áno, mala som klienta aj s PH viac ako 9. Väčšinou sa to stáva vtedy, keď ľudia berú prípravky s vysokým obsahom vápnika, napríklad pri osteoporóze, alebo pri poruchách metabolizmu v pečeni. Takým ľuďom zas hrozí ateroskleróza, teda zanášanie ciev. Prekyslenie je však oveľa častejším dôvodom zdravotných problémov.

Čo by som teda mala robiť, keď sa chcem dať znova do poriadku?

Určite treba začať zmenou životosprávy. Na posunutie PH späť do neutrálu je potrebné dávať telu menej varenej stravy a viac surovej. Hoci sa varením ničí väčšina vitamínov, varené jedlo tvorí často až 80 % toho, čo zjeme. Jeho súčasťou je navyše biela múka, cukor, kvasnice, mlieko, veľa E-čok a konzervantov. Konzervanty sa pridávajú do potravín preto, aby vydržali čo najdlhšie a rovnako sa potom správajú aj v našom žalúdku – spomaľujú trávenie. Procesy v žalúdku však podporuje „živé“ jedlo, teda predovšetkým surová zelenina a ovocie. Hlavne naše telo neprekysľujú.

Očista alebo dokonca detox – to znie až bolestivo!

Každá zmena je na začiatku bolestivá. Ak sa už človek rozhodne, že chce zmeniť svoje stravovanie a vytrvať v tom, samozrejme, že to nebude úplne jednoduché. Detoxikácia trvá minimálne tri mesiace. Nemôžeme od tela chcieť, aby po týždni zmenilo svoje PH z 2,5 na 7,4.

Mojim klientom odporúčam začať s konzumáciou jačmeňa a chlorelly, no aj to postupne. Telo nemá rado veľké šoky, na zmeny si radšej zvyká postupne, no veľmi skoro sa nám za zmenený jedálny lístok poďakuje. Začnú sa nám meniť chute – prestávajú nám chutiť potraviny, ktoré sme mali radi a telo si vyžiada tie, ktoré mu robia dobre. Naše telo je veľmi múdre, to len my nemáme čas vnímať jeho signály.

Takže po troch mesiacoch takejto kúry je človek „čistý“? Detoxikovaný?

Tri mesiace sú prvá fáza. V závislosti od veku alebo aj od toho, či človek neberie nejaké lieky, môže celá očista trvať aj rok.

To však neznamená, že potom by sa mal vrátiť k pôvodným stravovacím návykom. Vlastne, to už dosť dobre ani nie je možné – telo si tak zvykne na zdravú stravu, že pri zmene k horšiemu nám môže byť zle. Veľa ľudí, ak aj poľavia v „zdravom režime“, si napríklad jeden deň v týždni zvolí ako očistný a konzumujú len surovú zeleninu a ovocie. Aj to má zmysel.

Nie je to vôbec zložité. Ak vám surová strava nazačiatku nechutí, môžete si ju rozmixovať alebo odšťaviť. Veď napríklad odšťavená čínska kapusta má PH až 12. A s ovocím môžete pre zmenu mixovať aj akúkoľvek zeleninu, ktorá rastie nad zemou, pokojne aj kel, či listy kalerábu. Koreňovú zeleninu mixujte zvlášť. Je o tom úžasná kniha od Viktórie Boutenko.

Ďalšie rady a recepty na zdravé jedlá nájdete v knihe Andy Pavlík Timkovej a Mirky Luberdovej Navarme si zdravie.


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Andy Pavlík Timková: Detox môže byť aj bolestivý

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

ed.ge@azet.sk
ed.ge
 6.8.2013 19:25

http://www.zradielko.sk/2013/07/bullshithunter-prekyslenie-ph-alkalicka-strava/

 

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1871
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.