Ľanové semienka očistia tráviaci trakt od toxínov

Mirka

Poradia si so zápchou, zbavia črevá škodlivých látok a vďaka obsahu vlákniny a zdravých tukov predlžujú pocit sýtosti. 

Ľanové semienka očistia tráviaci trakt od toxínov
4. MAR 2015

V poslednom období sa do popredia dostávajú menej známe druhy semiačok, ako napríklad bazalkové, konopné alebo chia. To však neznamená, že by sme mali pozitívne účinky ostatných druhov semien podceňovať. Ľanové semiačka sú známe dlhé obdobie a do zdravého jedálnička rozhodne patria.

Čo v nich nájdete?

Sto gramov semiačok obsahuje 534 kalórií. Sú v nich obsiahnuté nenasýtené mastné kyseliny, proteíny, komplexné sacharidy (vláknina). Z vitamínov sú zastúpené hlavne tie zo skupiny B, vitamín E a K. Nechýbajú ani meď, mangán, horčík, železo, vápnik a zinok. Konzumáciou 3 polievkových lyžíc ľanových semien doplníte do svojho tela napríklad 8 g vlákniny a 6 g proteínov. Dennú potrebu  horčíka pokryje toto množstvo približne na 30 percent, fosforu na 19 percent a selénu na 10 percent. 

Odporúčame: Das gesunde Plus ľanové semená drvené, 200 g, ľanové semená s jemnou orechovou príchuťou sa môžu zmixovať s mliekom, ovocím a zeleninou. Chutia výnimočne dobre s jogurtom, tvarohom, müsli alebo ovocným šalátom. Vhodné na varenie, pečenie a prípravu nákypov. Ľanové semná sajú tekutiny, preto treba dopriať telu dostatočný prísun tekutín. Zakúpite v sieti dm drogerie markt

dm ľanové semená drvené

Výhody ľanových semiačok

Podporujú činnosť tráviaceho traktu

Ľanové semiačka obsahujú veľa vlákniny, ktorá pomáha bojovať so zápchou. Ak sa chystáte na očistu organizmu, zaraďte do detoxikačného programu aj ľanové semiačka. Sú prostriedkom nielen proti zápche, ale aj celkovo očisťujú črevá od toxických látok.

  • Náš tip: Lenivé črevá rozhýbete tak, že na lačný žalúdok skonzumujete polievkovú lyžicu čerstvo rozdrvených ľanových semien a zapijete ju 1-2 pohármi vody.

Pri chudnutí sú na nezapletenie

Ľanové semená patria do diétneho jedálnička, pretože obsahujú komplexné sacharidy, vrátane vlákniny, ktorá je ich nestráviteľnou zložkou. Vláknina zasýti na dlhý čas, čiže človek zje menej. Semená ľanu sú aj zdrojom proteínov a zdravých tukov, ktoré majú tiež zásluhu na udržaní dlhšieho pocitu sýtosti.

Prospievajú vlasom, pokožke i nechtom

Ak máte suchú pokožku alebo trpíte ekzémami, ľanové semená by ste mali jesť denne hlavne kvôli obsahu zdravých tukov, vitamínu E a vitamínov skupiny B. Obsiahnuté živiny prospievajú i vlasom a nechtom.

Znižujú hladinu cholesterolu v krvi

Vysoká hladina cholesterolu v krvi je jednou z príčin kardiovaskulárnych ochorení. Keďže sú ľanové semiačka bohatou zásobárňou omega mastných kyselín, ale aj rozpustnej vlákniny.

Posilňujú imunitu

Za posilňovanie činnosti imunitného systému sú zodpovedné hlavne lignany, ktoré patria do kategórie polyfenolov. Tieto látky podporujú celkovú obranyschopnosť organizmu a navyše bojujú aj proti nepríjemným kvasinkovým ochoreniam. Navyše majú antibakteriálne a protivírusové účinky.

Zmierňujú príznaky klimaktéria

Semená ľanu sú prirodzenou zásobárňou fytoestrogénov. Tie majú podobné účinky ako estrogény, ktorých úroveň v období klimaktéria v ženskom tele klesá a spôsobuje nepríjemné prejavy (návaly horúčavy, výkyvy nálad a pod.).

Odporúčame: Das gesunde Plus ľanové semená celé, 500 g, ľanové semená majú jemnú orechovú chuť a môžu sa mixovať s mliekom, ovocnými a zeleninovými šťavami. Veľmi dobre chutia s jogurtom, tvarohom, s müsli alebo ovocným šalátom. Vhodné na varenie a pečenie. Zakúpite v sieti dm drogerie markt

dm ľanové semená celé
 

Tipy na použitie

Ľanové semienka sa hodia do mnohých pokrmov. Možno ich pridať do ovsených vločiek, kaší, jogurtov, šalátov i dressingov. Kvôli lepšiemu účinku je vhodné ich vždy čerstvo rozdrviť, alebo dokonale pohrýzť. Za optimálnu dávku sa považujú 2-3 polievkové lyžice, je však vhodné začínať v menšom množstve a piť dostatok tekutín.

Semienka ľanu sú použité aj v týchto receptoch:


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ľanové semienka očistia tráviaci trakt od toxínov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1077
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.