Avokádo prospieva všetkým bez rozdielu

Mirka

Avokádo by malo patriť do jedálnička bežných ľudí, športovcov, chudnúcich, tehotných a dojčiacich žien, vegetariánov a aj detí. Obsahuje mnoho prospešných látok, ktoré pomáhajú udržať ľudský organizmus zdravý a vo forme.

Avokádo prospieva všetkým bez rozdielu
7. MAR 2014

Avokádo je pomerne bohaté na kalórie a aj tuky, z ktorých sú však dominantne zastúpené hlavne prospešné nenasýtené mastné kyseliny. Patrí do kategórie potravín s nízkym glykemickým indexom, ktoré energiu uvoľňujú postupne, a tak zasýtia človeka na dlhší čas. Z vitamínov sú obsiahnuté najmä vitamíny skupiny B (vrátane kyseliny listovej), vitamíny C, K a E. Avokádo tiež obsahuje rozpustnú i nerozpustnú vlákninu, proteíny, minerály, stopové prvky, už spomínané zdravé tuky a rad ďalších živín (betakarotén, luteín a pod.).

Pre koho je avokádo stvorené?

Avokádo patrí medzi exotické druhy ovocia, pochádzajúce z oblastí Strednej a Južnej Ameriky. Aktuálne sa pestuje napríklad na Floride, v Kalifornii, Mexiku, Brazílii či Kolumbii. Napriek tomu sa však čoraz častejšie objavuje aj v našich jedálnych lístkoch. Oprávnene, pretože svojím unikátnym zložením napomáha udržať pevné zdravie, ale aj štíhlu líniu.

Avokádo je vhodné naozaj pre všetkých, hoci niekde sa môžeme stretnúť s názorom, že je určené hlavne pre ženy. Je to tak?  „Avokádo je jednou z top potravín a je vhodné pre mužov i pre ženy. A pokojne aj pre deti. Muži však radšej uprednostnia iné tuky, tak možno práve preto sa stretávame s týmto tvrdením. A avokádo sa dá pekne využiť aj na prípravu skvelých zákuskov s horkou čokoládou, ktoré majú radšej ženy,“ odpovedá na otázku známy výživový poradca Dušan Plichta.

Hlavné dôvody, prečo sa oplatí konzumovať avokádo:

  • vďaka nízkemu glykemickému indexu i zastúpeniu živín pomáha pri zhadzovaní prebytočných kilogramov (a to aj napriek vyššiemu obsahu kalórií)
  • karotenoidy (napríklad luteín) sú významné antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom (luteín zabraňuje vzniku šedého zákalu, ale chráni aj pred kardiovaskulárnymi ochoreniami)
  • antioxidanty: vitamín C a E prospievajú ľudskej pokožke a vôbec celkovo spomaľujú starnutie
  • pomáha znižovať vysokú hladinu cholesterolu v krvi, a tak predchádzať srdcovocievnych ochoreniam
  • je bojovníkom proti zápalovým ochoreniam (napríklad proti artritíde), pretože obsahuje fytosteroly, karotenoidy, nenasýtené mastné kyseliny (najmä omega-3)
  • je nápomocný pri regulácii krvného cukru
  • má protirakovinové účinky vďaka bohatému zastúpeniu antioxidantov

Varíme s avokádom

Ak ste dostali chuť na výborný pokrm, kde je hlavnou ingredienciou práve avokádo, vyberte si z nasledovných receptov:

Avokádovo-mangový šalát s lososom

Cestoviny s avokádom

Pikantné guacamole s koriandrom

Viac chutných receptov nájdete v sekcii Recepty.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Avokádo prospieva všetkým bez rozdielu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1871
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.