7. MAR 2014

Avokádo prospieva všetkým bez rozdielu

Mirka

Avokádo by malo patriť do jedálnička bežných ľudí, športovcov, chudnúcich, tehotných a dojčiacich žien, vegetariánov a aj detí. Obsahuje mnoho prospešných látok, ktoré pomáhajú udržať ľudský organizmus zdravý a vo forme.

Avokádo je pomerne bohaté na kalórie a aj tuky, z ktorých sú však dominantne zastúpené hlavne prospešné nenasýtené mastné kyseliny. Patrí do kategórie potravín s nízkym glykemickým indexom, ktoré energiu uvoľňujú postupne, a tak zasýtia človeka na dlhší čas. Z vitamínov sú obsiahnuté najmä vitamíny skupiny B (vrátane kyseliny listovej), vitamíny C, K a E. Avokádo tiež obsahuje rozpustnú i nerozpustnú vlákninu, proteíny, minerály, stopové prvky, už spomínané zdravé tuky a rad ďalších živín (betakarotén, luteín a pod.).

Pre koho je avokádo stvorené?

Avokádo patrí medzi exotické druhy ovocia, pochádzajúce z oblastí Strednej a Južnej Ameriky. Aktuálne sa pestuje napríklad na Floride, v Kalifornii, Mexiku, Brazílii či Kolumbii. Napriek tomu sa však čoraz častejšie objavuje aj v našich jedálnych lístkoch. Oprávnene, pretože svojím unikátnym zložením napomáha udržať pevné zdravie, ale aj štíhlu líniu.

Avokádo je vhodné naozaj pre všetkých, hoci niekde sa môžeme stretnúť s názorom, že je určené hlavne pre ženy. Je to tak?  „Avokádo je jednou z top potravín a je vhodné pre mužov i pre ženy. A pokojne aj pre deti. Muži však radšej uprednostnia iné tuky, tak možno práve preto sa stretávame s týmto tvrdením. A avokádo sa dá pekne využiť aj na prípravu skvelých zákuskov s horkou čokoládou, ktoré majú radšej ženy,“ odpovedá na otázku známy výživový poradca Dušan Plichta.

Hlavné dôvody, prečo sa oplatí konzumovať avokádo:

  • vďaka nízkemu glykemickému indexu i zastúpeniu živín pomáha pri zhadzovaní prebytočných kilogramov (a to aj napriek vyššiemu obsahu kalórií)
  • karotenoidy (napríklad luteín) sú významné antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom (luteín zabraňuje vzniku šedého zákalu, ale chráni aj pred kardiovaskulárnymi ochoreniami)
  • antioxidanty: vitamín C a E prospievajú ľudskej pokožke a vôbec celkovo spomaľujú starnutie
  • pomáha znižovať vysokú hladinu cholesterolu v krvi, a tak predchádzať srdcovocievnych ochoreniam
  • je bojovníkom proti zápalovým ochoreniam (napríklad proti artritíde), pretože obsahuje fytosteroly, karotenoidy, nenasýtené mastné kyseliny (najmä omega-3)
  • je nápomocný pri regulácii krvného cukru
  • má protirakovinové účinky vďaka bohatému zastúpeniu antioxidantov

Varíme s avokádom

Ak ste dostali chuť na výborný pokrm, kde je hlavnou ingredienciou práve avokádo, vyberte si z nasledovných receptov:

Avokádovo-mangový šalát s lososom

Cestoviny s avokádom

Pikantné guacamole s koriandrom

Viac chutných receptov nájdete v sekcii Recepty.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Avokádo prospieva všetkým bez rozdielu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Podujatia

ďalšie ponuky
Vložiť podujatie môžu len registrovaní užívatelia.
Registrovať | Prihlásiť
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 685
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.