Naštartuj sa v novom roku v REŠTART VÝZVE bez stresu a hlúpych diét!

REŠTART VÝZVA 2025

Bigorexia – porucha vo vnímaní svojich svalov

Mirka

Prehnane svalnaté telo sprevádzané nespokojnosťou so sebou samým a hodiny strávené v posilňovni za každej situácie - to neveští nič dobré. Informácie sú základom úspešného odhalenia a liečby bigorexie. Nikdy neviete, komu nimi pomôžete. Preto neváhajte a zistite spolu s nami viac!

http://www.sxc.hu/photo/1023366
15. MAR 2012

Bigorexia zasahuje do života tisícov ľudí. Donedávna bola pomerne neznámym pojmom, dnes sa jej venuje množstvo odborníkov. Patrí medzi poruchy, ktoré súvisia s nesprávnym vnímaním svojho tela. Čo je bigorexia? Ako sa prejavuje a lieči? Ponúkame vám základné informácie, ktoré vám pomôžu tohto nepriateľa odhaliť a s pomocou odborníka i poraziť.

Bigorexia alebo nespokojnosť so svalmi sa v prevažnej väčšine vyskytuje u mužov, avšak neobchádza ani ženské pokolenie. Prvýkrát bola bigorexia podrobnejšie popísaná v roku 1997. Charakteristika je pomerne jednoduchá – bigorektik nie je napriek tvrdému tréningu v posilňovni nikdy spokojný so svojím svalnatým telom.  

Problém spočíva v tom, že postihnutý je schopný niekoľko hodín denne premýšľať nad nedokonalosťou svojich svalov, kontrolovať ich v zrkadle a tvrdo „makať“ vo fitcentre za každých okolností. Na úkor rodiny, práce a odpočinku. Cieľom je dosiahnuť dokonalosť, ktorá je najvyššou métou. Porucha vo vnímaní svojho tela spôsobuje, že "dokonalé svaly" sú len zbožným želaním. Z tohto dôvodu sú bigorektici frustrovaní, depresívni, nespoločenskí a v niektorých prípadoch až agresívni.  

Znaky bigorexie v kocke

  • Abnormálne dlhý čas trávený v posilňovni na úkor osobného, pracovného a spoločenského života,
  • jedálny lístok, ktorý pripomína prísny diétny režim (nízkotučné diéty, režimy zamerané na konzumáciu jedál s vysokým obsahom bielkovín a pod.),
  • nesprávne vnímanie svojho tela a porovnávanie sa s ostatnými,
  • užívanie anabolík, ktoré môže byť sprevádzané fyzickými a psychickými problémami,
  • dôsledné sledovanie svojich svalových proporcií v zrkadle, meranie a váženie – dôležitou hodnotou je percento telesného tuku,
  • bigorektici sa za svoje telo hanbia, trpia nízkym sebavedomím a neprezentujú sa na verejnosti (zriedkavé nie sú ani prípady, keď bigorektici odmietajú sex),
  • skrývanie sa za oblečenie, ktoré zakrýva „nedostatočne“ vypracované svalstvo,
  • posilňovanie aj v situáciách, keď je človek chorý alebo trpí zraneniami,
  • absencia relaxácie a oddychu,
  • problémy so svalmi, kĺbmi a šľachami spôsobené nadmerným cvičením,
  • pocity prázdnoty, zlyhania, smútku a depresie.

Ako sa bigorexia lieči?

Vo väčšine prípadov sa používajú kognitívno-behaviorálne metódy, ktoré prispievajú k pozitívnym zmenám v oblasti sebavnímania. Psychoterapeutická liečba sa kombinuje s podávaním liekov. Za pomoci odborníka možno bigorexiu efektívne liečiť.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bigorexia – porucha vo vnímaní svojich svalov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.