Vyformuj si telo do plaviek v BIKINI VÝZVE!

Bolia vás kríže? Vyskúšajte tieto cviky a rady

Trápi mnohých, no aj napriek tomu, že existuje nespočet rád, ako s ňou zabojovať, nie vždy vieme, čo robiť, keď sa objaví. Bolesť krížov. Ako sa jej zbaviť poradila skúsená pilates inštruktorka Diana Mašlejová.

Bolia vás kríže? Vyskúšajte tieto cviky a rady
26. JUN 2017

Na to, aby sme odstránili bolesť krížov, je potrebné v prvom rade odhaliť jej príčinu. Tá potom určuje, ako budeme ďalej postupovať.

Medzi najčastejšie príčiny patrí preťaženie, zlé držanie tela, nesprávny pohyb, prechladnutie, alebo oslabené brušné svaly. Cvičením si síce od bolesti krížov pomôcť môžeme, no nie vtedy, ak ide o preťaženie či prechladnutie. Vtedy je potrebný najskôr kľudový režim.

S cvičením sa netreba ponáhľať, radšej počkať, kým bolesť aspoň trocha ustúpi. „Spočiatku je užitočná rehabilitácia, naordinovaná liečba fyzioterapeutom, či odborným lekárom. Následne možno začať s cvičením,“ upozorňuje trénerka Diana Mašlejová.

Ako na to

Začať treba v prvom rade pod dohľadom certifikovaného trénera. „Väčšina trénerov vám povie, že ľudia necvičia správne a niekedy je pre nás ťažšie odbúrať nesprávne pohybové stereotypy u športovcov, ako u úplných začiatočníkov,“ hovorí pilates inštruktorka Diana Mašlejová. Podľa nej je základom posilňovanie.

„Pevné a funkčné svalstvo naše telo drží. Darmo by sme boli vystrečovaní, ak by sme nedokázali cvičiť v planku ani zopár minút,“ vysvetľuje. Ľuďom trpiacim bolesťami krížov odporúča cvičenie pilatesu, nakoľko sa výsledky zvyčajne dostavia už po pár lekciách.

Pilates však má viacero foriem. Podľa závažnosti a akútnosti bolestí je potom vhodný buď pilates medical - ako rehabilitačná forma, alebo pilates klasik, či dynamic, pokiaľ ide o bežné, rýchlo doznievajúce mierne bolesti. Tým, že pri pilatese sa drží línia chrbta rovno (hlava, krk, chrbát sú vystreté a bez prehybov), cvičenie napomáha vyrovnať sa, zlepšiť koordináciu i stabilitu, ale i svalový disbalans.

Pevný core je základ

Jedným z častých dôvodov bolesti krížov sú oslabené brušné svaly. V tomto prípade sa treba zamerať na spevnenie oslabeného brušného svalstva, a to povrchového i hlbokého.

Inštruktorka Diana Mašlejová vysvetľuje: „V pilatese sa veľký dôraz kladie na core, hlboký stabilizačný systém tela, z ktorého jednotlivé cviky vychádzajú a ktorého naštartovanie udržiava spolu so správnym hlbokým bránicovým dýchaním celkovú vitalitu organizmu.“

Konkrétne odporúča cviky z planku s akcentom na rovnú líniu chrbta, a na uvoľnenie zasa rolovanie zo stoja nadol smerom k chodidlám. „Postupne s výdychom pritiahnuť bradu k hrudníku a následne spúšťať stavec po stavci uvoľnené ruky a krk k zemi,“ upresňuje a dopĺňa: „Na nevyhnutný strečing, a teda zvýšenie rozsahu pohybu je vhodné postupovať nasledovne - s výdychom rozsah zväčšujeme, posunieme sa ďalej, s nádychom vydržíme v pozícii. A teda žiadne kmity, ktoré skracujú.“

Dlhé sedenie škodí

„Ľudia trpiaci častými bolesťami krížov by si mali dávať pozor aj na prechladnutie, a teda klimatizované priestory, či studený vzduch a chladné múriky, ale tiež by mali dbať na pravidelný pohyb," upozorňuje trénerka a dodáva: „Dlhodobé sedenie za počítačom je v súčasnej dobe bežná prax, ako vidíme, dôsledky sú zdrvujúce, a preto je dôležité aspoň raz za hodinu (najlepšie každú pol hodinku), na pár minút vstať zo stoličky, zrolovať sa, alebo si sadnúť do sedu v pravom uhle nohy - trup a ťahať sa s rukami k chodidlám s výdychom. Pomôže však akýkoľvek pohyb. Krátky poklus, natiahnutia do strán, rotácie hlavy do strán s výdychmi. Dôležité je brať to vážne a uvedomiť si, že telo máme len jedno.“

Zdroj ilustračnej fotky: tanjashaw, CC0


Autor článku

Silvia Hadekova

Silvia Hadeková

Som inštruktorka skupinových cvičení a autorka stránky o zdravom životnom štýle - Eat.Train.Love. Venujem sa hlavne funkčným tréningom zameraným na prácu s vlastnou váhou, intervalovým cvičeniam (HIIT) a DeepWorku. Mojím cieľom je, aby sa ľudia po mojej hodine cítili nabití pozitívnou fyzickou aj psychickou energiou.

http://silviahadekova.com

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bolia vás kríže? Vyskúšajte tieto cviky a rady

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2041
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.