Chôdza naboso spríjemní letné dni a spevní telo

Ku krajšiemu zadku sa môžete dopracovať aj vďaka pravidelnej chôdzi naboso.

Chôdza naboso spríjemní letné dni a spevní telo
Zdroj: Jana Šimkovičová
29. JUL 2019

Kedy ste šli naposledy bez topánok po mäkučkej tráve v záhrade, príjemne chladivej dlažbe na námestí, po horúcom piesku na pláži či po osviežujúcom lesnom chodníku? Neviete si spomenúť? V tom prípade vám letné dni ponúkajú skvelú príležitosť napraviť to. Chôdza naboso je totiž pre človeka nielen skvelým spestrením bežného dňa, ale spája sa aj s viacerými benefitmi. 

Pozitíva chôdze naboso

Chôdza naboso zásadným spôsobom ovplyvňuje kvalitu pohybu. Ako je to možné? „Vaše chodidlo patrí k proprioceptívne najbohatšej časti ľudského tela, pričom propriocepcia je schopnosť vnímať samého seba v pohybe. Obyčajná topánka túto schopnosť úplne vypína (hrubá podrážka nad 7 mm). Je to preto, že váš mozog s chodidlom chcel veľmi efektívne komunikovať a vyhodnocovať pohybové procesy (najmä koordinačné, teda propriocepciu). Práve z chodidla dostáva mozog najviac spätnej pohybovej väzby (70 %), čiže viac ako z uší (20 %) či očí (10 %), ak ide o pohybové vnímanie. Čím viac je táto technológia chodidla vytrénovanejšia, tým lepšie sú vaše pohybové schopnosti a naopak. Ide o biomechanické umelecké dielo prírody, ktoré určite nechcete pokaziť,“ vysvetľuje expert na pohyb Vlado Zlatoš, ktorý odporúča chodiť, behať či trénovať naboso čo najčastejšie. Tiež je presvedčený o tom, že ak človek praktizuje chôdzu naboso dlhodobo, môže odstrániť napríklad ploché nohy či iné ťažkosti súvisiace s chodidlami. „Pri chôdzi naboso musíte cez palec zapájať aj sedacie svaly, čo znamená aj krajší zadok. Takisto musíte viac zapájať klenbu a aktivovať svalstvo celého chodidla, čím zosilnie. V neposlednom rade musíte viac používať stabilizačné svalstvo od palca až po kríže, čím zlepšujete aj silu svojich kostí“ vymenúva ďalšie pozitíva chôdze naboso expert na pohyb.

Okrem toho existujú dôkazy, že pravidelná chôdza naboso znižuje zápalové procesy v tele, znižuje hladinu stresových hormónov, pomáha pri nespavosti, zvyšuje úroveň energie a môže znížiť bolesť.

Ako začať s chôdzou naboso?

Aj v tomto prípade platí, že pomaly ďalej zájdeš. To znamená, že začínajte s krátkymi a bezpečnými trasami. Na začiatok vám postačia niekoľkominútové tréningy v pohodlí domova. Neskôr sa môžete vydať von. Ak si netrúfate ísť naboso, stavte na barefoot obuv. „Barefoot obuv musí napodobňovať chôdzu naboso. Takáto obuv by mala spĺňať niekoľko základných kritérií, aby maximálne podporovala vašu propriocepciu, zlepšovala štruktúru, silu a funkčnosť vášho chodidla. To znamená, že podrážka by mala byť tenšia ako 7 mm, ideálne sú 3 mm, pričom by mala byť neprepichnuteľná. Dôležitý je dostatočný priestor na prsty, najmä pre palec. Nevyhnutná je podrážka rovnako hrubá pod prstami ako aj pod pätou, Takisto topánka by mala byť bez podpory na klenbách,“ radí Vlado Zlatoš.

Nezabúdajte ani na starostlivosť o chodidlá

Nosia nás celý život tam, kam potrebujeme, a preto by sme sa mali o ne starať. Vhodná je, samozrejme, pravidelná pedikúra, kúpeľ nôh či ošetrovanie pokožky chodidiel krémom na nohy.

Odporúčame: Balea Feel Well ponožky na zhrubnutú kožu, 1 ks. Výťažky z aloe vera a zeleného čaju odstraňujú zhrubnutú kožu a praskliny bez zaťažujúceho škriabania a iného mechanického zaťaženia. Alfa-hydroxylové kyseliny a kyselina salicylová zabezpečujú ľahké odstránenie odumretých častí kože. Mätový olej dodáva pokožke sviežosť.

balea kúpel nôh


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chôdza naboso spríjemní letné dni a spevní telo

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1886
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.