Čo sa deje v tele športovca, keď chýba magnézium

Deficit horčíka sa často odzrkadlí na kŕčoch v stehenných a lýtkových svaloch či mravčením v končatinách. 

Čo sa deje v tele športovca, keď chýba magnézium
21. OKT 2015

Od horčíka je závislá každučká jedna bunka nášho tela. Ak v tele chýba, prejavuje sa to množstvom symptómov, pretože magnézium vykonáva v tele veľa dôležitých funkcií. „Všeobecnými prejavmi nedostatku horčíka sú migrény, poruchy spánku, rednutie kostí, bolesti svalov a hlavy, únava, vysoký krvný tlak a podobne. U športovcov môžu byť vplyvom fyzickej aktivity príznaky zosilnené, prípadne ich nástup zrýchlený,“ upozorňuje profesionálny osobný tréner PhDr. Ľuboš Gsch. Kedy teda zbystriť pozornosť?

Okrem vyššie uvedených príznakov sa môže nedostatok horčíka v tele prejaviť poruchami v metabolizme sacharidov a aminokyselín. Tiež sa objavujú duševné problémy vo forme depresií, úzkosti, porúch koncentrácie a nervozity. Častým príznakom deficitu horčíka je aj búšenie srdca. Čo sa týka svalov, okrem svalových kŕčov sa môže objaviť aj bolesť svalov v záhlaví. Deficit tiež vedie k vracaniu či hnačke.

Odporúčame: Das gesunde Plus magnézium plus Vitamín B6 a B12, šumivé tablety s citrónovou príchuťou, 20 ks, výživový doplnok so sladidlami. Šumivé tablety s obsahom 400 mg horčíka a tiež vitamínu B6 a B12. Horčík prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému, k správnemu fungovaniu svalov, k udržaniu zdravých kostí a k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm horčík

Aké je potrebné denné množstvo horčíka?

Odporúčaná dávka pre ženy je 300 mg a pre mužov 350 mg. Pre stanovenie denného množstva možno použiť aj nasledovný kľúč: 0,5 mg horčíka na 1 kg hmotnosti Teda 80-kilový muž bude potrebovať cca 400 mg horčíka denne. Avšak denná potreba horčíka je individuálna, pretože závisí napríklad od náročnosti fyzických tréningov či psychickej záťaže. Jeho potreba je vyššia aj v období tehotenstva.

Odporúčame: Das gesunde Plus magnézium 400, 60 ks, výživový doplnok. Horčík prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie, k správnemu fungovaniu svalov a  nervového systému a k zníženiu vyčerpania a únavy. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm horčík 11

Stavte na pestrú stravu

Ak sa stravujete zdravo, zrejme pre vás nebude až taký problém splniť denný príjem magnézia. Veď napríklad sto gramov nelúpanej ryže ho obsahuje až 380 mg. V tom istom množstve ovsených vločiek je 50 mg horčíka, v banáne 35 mg, špenáte 77 mg, fazuli 180 mg, uvarenom hrachu 30 mg a šošovici 38 mg. Ak si dáte 100 g tuniaka, doplní do tela 42 mg horčíka. Jedno vajíčko ho dodá 11 mg. Na jeho doplnenie môžete použiť aj amarant, ľanové semiačka, figy, pohánku či quinou. Výborným zdrojom sú morské ryby, ale aj riasy, orechy či mak.

Spracované v spolupráci s profesionálnym osobným trénerom PhDr. Ľubošom Gschom z www.pohyb.sk

zdravedesiate

Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Horčík ako významný pomocník pre rovnováhu v životeHorčík ako významný pomocník pre rovnováhu v živote

Čo stačí k prílevu hormónov šťastia, teda endorfínov? Nové topánky? Posedenie s priateľmi pri pive? 

 

Ktoré vitamíny potrebujeme dopĺňať pri športe?Ktoré vitamíny potrebujeme dopĺňať pri športe?

Ľudské telo je veľmi dômyselný stroj, ktorý na správne fungovanie potrebuje okrem základných makronutrientov aj mikronutrienty.

 

Svalové kŕče pri cvičeníSvalové kŕče pri cvičení

Svalové kŕče netreba športujúcemu človeku nijako extra predstavovať, pretože sa s nimi neraz počas cvičenia stretol. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo sa deje v tele športovca, keď chýba magnézium

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.