Čo sa deje v tele športovca, keď chýba magnézium
Deficit horčíka sa často odzrkadlí na kŕčoch v stehenných a lýtkových svaloch či mravčením v končatinách.
Od horčíka je závislá každučká jedna bunka nášho tela. Ak v tele chýba, prejavuje sa to množstvom symptómov, pretože magnézium vykonáva v tele veľa dôležitých funkcií. „Všeobecnými prejavmi nedostatku horčíka sú migrény, poruchy spánku, rednutie kostí, bolesti svalov a hlavy, únava, vysoký krvný tlak a podobne. U športovcov môžu byť vplyvom fyzickej aktivity príznaky zosilnené, prípadne ich nástup zrýchlený,“ upozorňuje profesionálny osobný tréner PhDr. Ľuboš Gsch. Kedy teda zbystriť pozornosť?
Okrem vyššie uvedených príznakov sa môže nedostatok horčíka v tele prejaviť poruchami v metabolizme sacharidov a aminokyselín. Tiež sa objavujú duševné problémy vo forme depresií, úzkosti, porúch koncentrácie a nervozity. Častým príznakom deficitu horčíka je aj búšenie srdca. Čo sa týka svalov, okrem svalových kŕčov sa môže objaviť aj bolesť svalov v záhlaví. Deficit tiež vedie k vracaniu či hnačke.
Odporúčame: Das gesunde Plus magnézium plus Vitamín B6 a B12, šumivé tablety s citrónovou príchuťou, 20 ks, výživový doplnok so sladidlami. Šumivé tablety s obsahom 400 mg horčíka a tiež vitamínu B6 a B12. Horčík prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému, k správnemu fungovaniu svalov, k udržaniu zdravých kostí a k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.
Aké je potrebné denné množstvo horčíka?
Odporúčaná dávka pre ženy je 300 mg a pre mužov 350 mg. Pre stanovenie denného množstva možno použiť aj nasledovný kľúč: 0,5 mg horčíka na 1 kg hmotnosti Teda 80-kilový muž bude potrebovať cca 400 mg horčíka denne. Avšak denná potreba horčíka je individuálna, pretože závisí napríklad od náročnosti fyzických tréningov či psychickej záťaže. Jeho potreba je vyššia aj v období tehotenstva.
Odporúčame: Das gesunde Plus magnézium 400, 60 ks, výživový doplnok. Horčík prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie, k správnemu fungovaniu svalov a nervového systému a k zníženiu vyčerpania a únavy. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.
Stavte na pestrú stravu
Ak sa stravujete zdravo, zrejme pre vás nebude až taký problém splniť denný príjem magnézia. Veď napríklad sto gramov nelúpanej ryže ho obsahuje až 380 mg. V tom istom množstve ovsených vločiek je 50 mg horčíka, v banáne 35 mg, špenáte 77 mg, fazuli 180 mg, uvarenom hrachu 30 mg a šošovici 38 mg. Ak si dáte 100 g tuniaka, doplní do tela 42 mg horčíka. Jedno vajíčko ho dodá 11 mg. Na jeho doplnenie môžete použiť aj amarant, ľanové semiačka, figy, pohánku či quinou. Výborným zdrojom sú morské ryby, ale aj riasy, orechy či mak.
Spracované v spolupráci s profesionálnym osobným trénerom PhDr. Ľubošom Gschom z www.pohyb.sk
Zdroj foto: unsplash.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Horčík ako významný pomocník pre rovnováhu v živote
Čo stačí k prílevu hormónov šťastia, teda endorfínov? Nové topánky? Posedenie s priateľmi pri pive?
Ktoré vitamíny potrebujeme dopĺňať pri športe?
Ľudské telo je veľmi dômyselný stroj, ktorý na správne fungovanie potrebuje okrem základných makronutrientov aj mikronutrienty.
Svalové kŕče netreba športujúcemu človeku nijako extra predstavovať, pretože sa s nimi neraz počas cvičenia stretol.