Deti Kristíny Farkašovej jedia mrkvu a hrajú sa, že to je cukor

redakcia

Kristína Farkašová je herečkou i mamičkou dvojčiat, pre ktoré je ovocie a zelenina bežnou vecou, a dokonca niekedy i sladkosťou. 

Deti Kristíny Farkašovej jedia mrkvu a hrajú sa, že to je cukor
1. JUN 2016

Čoraz viac mám si uvedomuje, že strava ich dieťaťa nie je iba o zdraví a fyzickom rozvoji, ale značne ovplyvňuje aj myslenie a správanie ich ratolesti. Napríklad nadmerný príjem rafinovaného cukru sa dáva do súvislosti s hyperaktivitou či poruchami správania. Týchto skutočností sú si vedomé mnohé mamičky, a preto sa snažia dať svojmu dieťaťu od útleho veku na tanier čo najkvalitnejšie potraviny. Takýto cieľ má od narodenia dvojčiat aj herečka a mamička v jednom, Kristína Farkašová. To, či sa jej v tomto smere darí, prezradí v krátkom rozhovore.

Kristína, mala si od začiatku jasno v tom, ako sa budú tvoje deti stravovať?

Absolútne. Ja sa teda nestravujem príliš zdravo, ale v tom, čo by sa malo jesť, mám úplne jasno. Nemám síce naštudované knižky, skôr počúvam ľudí, a predovšetkým sa spolieham na sedliacky rozum a materskú intuíciu. Chcem, aby moje deti mali pestrú stravu, čo najkvalitnejšie suroviny, veľa ovocia a zeleniny, ideálne sezónne produkty. Chcem, aby poznali veľa chutí. Jednoducho, nech sú z nich gurmánky. Už teraz jedia mrkvu a hrajú sa, že to je cukor ☺.

Čo ťa motivuje k tomu, aby si deti viedla k zdravému stravovaniu?

Myslím si, že to je dôležité pre vývoj imunity, Tiež dúfam, že stravovacie návyky, ktoré deťom ukážeme, keď sú malé, by ich mohli sprevádzať aj neskôr. Veď uvidíme.

Čo konkrétne majú Matilda a Ela rady?

Musím povedať, že už ochutnali takmer všetko. Najradšej majú polievky. Najnovšie skúšajú aj rôzne šaláty. Rady pečú koláče, do ktorých dávame asi tretinové množstvo cukru, ako je v recepte. Používame cukor z kokosových kvetov.  Chvalabohu, ovocie a zelenina sú pre ne bežná vec a často aj „sladkosť“.

kristina

Ak by si svoje dievčatá porovnala s rovesníkmi, čo ešte neochutnali?

Napríklad cukor. Jedia ho skutočne iba vtedy, ak o tom neviem ☺. Čo sa deje asi dosť často, nakoľko je už skoro všade. Ochutnali aj klobásu a bola to chyba. Bojím sa, že o niekoľko rokov ju budem musieť pred nimi skrývať. Nuž a neochutnali ešte sushi. To je zatiaľ, našťastie, len moje ☺!

Ako im chutí zelenina? S tým má u detí mnoho mamičiek problém

Som nesmierne hrdá, pretože zeleninu si pýtajú. Som šťastná, že som pri zaraďovaní zeleniny do ich jedálnička nepovedala „kašlem na to“. Bola som trpezlivá a nevzdala to. Aj keď zelenina často skončila na podbradníku. S tými zeleninovými príkrmami som sa naozaj dosť piplala.

Hovorí sa, že pre deti sú najlepším príkladom rodičia. Platí to aj u teba? Čo rada ješ?

Bohužiaľ, nejdem im príkladom. Tajne vyžieram strašne nezdravé veci. Je to hrozné. Je to závislosť. Avšak zeleninu milujem a jem ju niekoľkokrát denne. Akurát, že sa neviem oklamať v tom, že mi uhorka zaženie chuť na čipsy. Možno kyslá, ale čerstvá určite nie.

Tvoja strava teda ukážkovo zdravá nie je . Čo by si chcela zlepšiť na stravovaní svojich detí?

Postačí, ak to bude tak, ako to je. Som s tým spokojná. Ak im aj dám zjesť nejakú hlúposť, nerobím si výčitky. Viem, že ich stravujem najlepšie, ako dokážem.

Farkašová
Zdroj foto: Marika Majorová a Martin Haburaj

Teraz im jedlo pripravuješ ty. Si pripravená na nástrahy, ktoré budú na ne číhať v škôlke a škole?

Keď som si na internete pri hľadaní škôlky čítala jedálne lístky, rozplakala som sa. Príde mi to veľmi neférové. S našou stravou sa piplem skoro tri roky a potom bum, všetko je inak. Ani sa nečudujem, že deti sú často po nástupe do škôlky choré. Jasné, že všade naokolo sú bacily, ale myslím si, že je to pre malé telíčko v rámci stravy šok. Uvidíme, ako bude. Nejako sa to všetko chýbajúce budem snažiť nahradiť doma. Alebo sa niečo zmení.

Máš na mysli napríklad projekt Skutočne zdravá škola, ktorý vedú dievčatá z Jem iné?

Áno, ony chodia po školáckych jedálňach a učia milé a ochotné vedúce jedálne pripravovať zdravé jedlá, vhodné pre deti, ktoré nestoja ani o cent viac, ako tie z pôvodných jedálnych lístkov. Neviem, prečo si ľudia myslia, že variť zdravo je náročnejšie alebo drahšie. Nie je to pravda. Je to len o chcení. Mňa napríklad fascinujú argumenty, že škôlky často varia hlúposti, pretože nemajú peniaze na zdravšie jedlá. Tak nech mi potom niekto vysvetlí, že čo je lacnejšie na sirupovej vode ako na čistej vode, alebo čo je lacnejšie na čokoládovom kréme s banánom ako na samotnom banáne, alebo čo je lacnejšie na buchtách s lekvárom ako na jabĺčku. Poraziť ma ide z toho. Asi si budem musieť dať dnes večer na moje úbohé premotivované nervy matky tie čipsy ☺. 

Zdroj foto: Marika Majorová a Martin Haburaj

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Až 80 percent detí preskočí niektorú z vývojových fáz pohybuAž 80 percent detí preskočí niektorú z vývojových fáz pohybu

Ak dieťa vynechá niektoré vývojové štádium, môže mať neskôr problémy so sústredením, trpieť dyslexiou alebo dysgrafiou. 

 

Čo sa deje s mladým telom, keď necvičí?Čo sa deje s mladým telom, keď necvičí?

Pohyb je pre človeka prirodzený. Ak ho telu nedoprajeme, odzrkadlí sa to negatívne na našom zdraví. 

 

Deti milujú sladkosti, ktoré sú plné éčok. ako sa im vyhnúť?Deti milujú sladkosti, ktoré sú plné éčok. Ako sa im vyhnúť?

Mnoho detí má v súčasnosti problém napríklad s poruchou pozornosti, ktorá sa okrem iného spája aj s neprimeraným príjmom niektorých aditív v potravinách. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Deti Kristíny Farkašovej jedia mrkvu a hrajú sa, že to je cukor

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.